Téma dne
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Analytik: Z českých polí ročně odtečou v přepočtu dva miliony sklápěcích tatrovek zemědělské půdy

Ceny výrobců v Česku se v říjnu dál meziročně zvyšovaly. Nejvýrazněji o více než 27 procent opět stouply ceny zemědělských výrobců, byť oproti září letošního roku ceny klesly. To uvádí Český statistický úřad (ČSÚ) ve své zprávě z poloviny listopadu. Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

21:49

Téma dne

Vydává: Český rozhlas

Téma dne je půlhodinové ranní vysílaní věnované tomu nejvíce aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti. S odborníky, aktéry i komentátory mluvíme o problémech dne,  ať už to jsou témata z domácí politiky, zahraničí, ale i byznysu nebo ekologie. 

Web

Před dvěma dny 22:10

Skopeček z ODS: EET nikdy nepřinesla kýžený efekt. Stát se má zaměřovat pouze na ty, kteří podvádějí

Poslanci budou na mimořádné schůzi jednat o úplném zrušení EET. Podle vlády systém představuje jen zátěž pro podnikatele, reálný přínos pro stát je minimální. Proti je hnutí ANO, podle kterého tento projekt narovnal podnikatelské prostředí a přinesl státu více peněz. Systém je od začátku covidové pandemie pozastaven, odesílání dat je tak dobrovolné. Pokud by zákon o elektronické evidenci tržeb zrušen nebyl, bude od ledna spuštěn v plném rozsahu.

Před třemi dny 22:17

Ukrajina se zotavuje ze včerejšího raketového útoku, který vyřadil elektrickou síť po celé zemi

Rusko na ukrajinské území vypálilo desítky raket, které zasáhly například i nemocnici, kde zemřelo novorozeně. Přímo z Donbasu nám dnes ráno zaslal aktuální informace náš zpravodaj na Ukrajině Martin Dorazín.

Před čtyřmi dny 22:40

Musk prý na Twitteru míří k politické neutralitě. Jde o marketingové žvásty, míní Václav Moravec

Je to téměř měsíc od převzetí Twitteru miliardářem Elonem Muskem. Nejbohatší muž světa následně kvůli snižování nákladů propustil zhruba polovinu zaměstnanců a spustil také systém předplatného. O víkendu odblokoval účet Donalda Trumpa, kterému přístup na platformu znemožnili její bývalí majitelé po událostech kolem prezidentských voleb 2020. Účet obnovil také kontroverzní americké republikánské poslankyni Marjorie Taylorové Greeneové – šiřitelce dezinformací o covidu-19.

Před šesti dny 21:29

Stát si chce vzít část nadměrných příjmů od výrobců energií. Novelu zákona má nyní na stole Senát

Výrobci elektřiny zřejmě budou muset odvádět část zisku z nadměrných příjmů způsobených jejich prodejem. Novelu energetického zákona, který státu umožní vybírat 90 procent z rozdílu mezi prodejní cenou a zákonem stanovenou cenou za megawatthodinu schválila Poslanecká sněmovna v pátek ve stavu legislativní nouze.

Před týdnem 21:33

Sokačová z Amnesty ČR: Podmínky dělníků v Kataru jsou drastické. Kompenzační systém však neexistuje

O víkendu začíná fotbalové mistrovství světa v Kataru. Kvůli vysokým letním teplotám se konání šampionátu oproti tradičnímu letnímu termínu posunulo. Země se ale na podmínky připravuje a vystavěné stadiony jsou tak vybaveny technologií zlepšující podmínky pro sportovce i diváky. Zvolení místa konání šampionátu i samotnou přípravu však provází množství kontroverzí.

Před týdnem 21:54

Amerikanista Beneš: Média nakloněná republikánům už teď nebudou tak protrumpovská

Donald Trump oznámil, že se bude v příštích volbách v roce 2024 znovu ucházet o post prezidenta Spojených států. Ve svém luxusním sídle Mar-a-Lago na Floridě pronesl projev k zahájení prezidentské kampaně před stovkami svých příznivců. Proč oznámil kandidaturu s takovým předstihem? A jaké jsou jeho šance na zvolení vzhledem k výsledkům nedávných voleb do Kongresu?

Před týdnem 24:32

Ekonomka: Zkrácení doby pobírání dávek v nezaměstnanosti je politicky průchozí, ale neefektivní

Poslance čeká jednání o rozpočtu. V úterý mají na programu novelu rozpočtu na letošní rok, kterou vetoval prezident Miloš Zeman, a hned ve středu by se měli ve druhém čtení dostat k návrhu zákona o státním rozpočtu na rok příští.

Před týdnem 22:32

Téměř v polovině měst, kde mají své zastupitele ODS a ANO, se tyto subjekty spojí v koalici

Jak je možné, že rivalové na vládní úrovni spolu v komunální politice vycházejí? A kde všude spolu v příštích čtyřech letech bude vládnout koalice ANO a ODS?

Před 2 týdny 21:42

Singer: Tempo zdražování už bude jenom zpomalovat. Příští rok by měla být inflace jednociferná

Inflace v říjnu zpomalila na 15,1 procenta, meziměsíční pokles tak byl výraznější, než se předpokládalo. Poklesu přispěly i vládní opatření proti drahým energiím. Ceny některých dalších komodit, zejména potravin, však dále stoupaly. Ekonomové zároveň hovoří o nastupující recesi, která by však podle České bankovní asociace neměla být příliš dlouhá ani silná.