- Podcasty
- Řečí peněz
Poslechněte si podcast: Cena elektřiny je dvakrát vyšší než před rokem, plyn zdražil šestkrát, popisuje ekonom Bureš
Vysoké ceny energií dopadají na společnost přímo v podobě vyšších účtů, i nepřímo kvůli zdražování výrobků. „Je to téma, které je sociálně velmi výbušné. Energie tvoří velkou část spotřebitelského koše zejména nižších příjmových skupin a jejich rychlý růst dokáže svým způsobem vyvolat výraznější sociální pnutí než třeba nárůst cen nových automobilů,“ upozorňuje hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
Řečí peněz
Rozhovory s českými podnikateli a manažery. Nechte se inspirovat úspěšnými lidmi z byznysu.
Ekonom: Žijeme v nejistotě. Podle MMF bychom byli mezi třemi nejvíce postiženými ekonomikami v EU
Česká ekonomika čelí do budoucna nejistým vyhlídkám. Na vině jsou vysoké ceny energií, jejichž příčinou jsou problematické dodávky plynu z Ruska. Vláda i centrální banka se snaží dopady drahých energií na ekonomiku zmírnit. Optimisté věří v lehkou technickou recesi a pesimisté vidí do budoucna výrazné problémy firem a střední třídy. Jak je na tom nyní česká ekonomika a jaká opatření momentálně potřebuje?
Česká ekonomika vstupuje do jednoho z nejrizikovějších období své historie a proto se mu věnuje dnešní byznysový týdeník Řečí peněz
Co bychom měli udělat, abychom se vyhnuli hluboké krizi a jaký podzim nás vlastně čeká, na to odpoví hlavní ekonom společnosti Deloitte a člena NERVu David Marek. Ptá se Václav Pešička.
Ekonomka Ilona Švihlíková v Řečí peněz zhodnotí naši připravenost na zastavení dodávek zemního plynu z Ruska do Evropy
Ptát se jí bude Naďa Bělovská.
Ekonomka Matesová: Mezi demokratickými zeměmi a zbytkem světa se rýsuje nová železná opona
Vysoká inflace nebo rostoucí obavy z nedostatku plynu v zimní sezóně. I to jsou důsledky ruské agrese vůči Ukrajině. „Rozpad globálního řádu, na který jsme zvyklí od druhé světové války, bude mít mnohem dalekosáhlejší důsledky,“ předvídá Jana Matesová, ekonomka a dlouholetá zástupkyně České republiky ve Světové bance.
Omezení spotřeby domácností je na místě. Energiemi se často plýtvá, uvádí ekonom Švejnar
Evropě hrozí, že dojde k úplnému zastavení dodávek plynu z Ruska. Česko má v tuto chvíli své zásobníky naplněné ze tří čtvrtin. Ačkoliv tyto zásoby nestačí na pokrytí spotřeby v topné sezóně, vláda se v létě nechystá dodávky plynu omezovat.
Investice do nemovitostí? Recese může způsobit pokles cen o 20 procent, varuje ekonom David Navrátil
Až dvě třetiny Čechů plánují v letošním roce úpravy svého stávajícího bydlení. Jenomže materiál na stavby buď není, nebo je výrazně dražší. „Česká národní banka loni začala zvyšovat úrokové sazby. Lidé si uvědomili, že teď mají poslední šanci vzít si hypotéku za rozumnou úrokovou sazbu. A teď, kdo má hypotéku, chce stavět,“ komentuje situaci na stavebním trhu hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Potřebujeme vyšší nezaměstnanost. Centrální banka musí dát ekonomice studenou sprchu, tvrdí ekonom
Rada České národní banky zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na sedm procent, což je nejvýše od roku 1999. Důvodem je dosavadní vývoj inflace. „V tuto chvíli vidím inflační vrchol někde nad 17 procenty. Značná část je ale už doma vyrobená inflace, která bude mít trošku větší setrvačnost,“ předpovídá hlavní ekonom společnosti Patria Finance Jan Bureš v pořadu Řečí peněz.
Minulá vláda nás naučila, že peníze padají z nebe, všímá si ekonom Hampl
Inflace už dosáhla 16 procent a stále roste, na dveře čím dál razantněji klepe energetická krize. I proto v návrhu zákona o státním rozpočtu na příští rok počítá vláda se schodkem jen těsně pod hranicí 300 miliard korun. „Klíčové je, jaké budou rozpočtové úmysly vlády v příštích letech. A musím říct, že ta střednědobá čísla, která jsme viděli, opravdu nejsou pěkná,“ hodnotí návrh bývalý viceguvernér České národní banky a člen Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl.
Co dělá rekordní inflace a s ní související úrokové sazby s tuzemským bankovním sektorem?
Naďa Bělovská se v Řečí peněz zeptá rektora Vysoké školy ekonomické také na hodnocení vládních plánů na pomoc se zvládnutím rekordní cen energií.
To, že prezident jmenuje bankovní radu, je nesystémové, míní ekonom Marek
Koncem června končí mandát dalším dvěma členům bankovní rady České národní banky. I je bude vybírat prezident Miloš Zeman, jehož překvapivé jmenování Aleše Michla guvernérem vzbudilo velké emoce u odborné veřejnosti. Cely systém jmenování členů bankovní rady je podle hlavního ekonoma poradenské společnosti Deloitte Davida Marka nesystémový. „Je to disbalance v uspořádání celého systému. Vidím tam potenciální riziko,“ říká v pořadu Řečí peněz.