- Podcasty
- Tady to znám

Poslechněte si podcast: Celé Křivoklátsko přehlédnete z rozhledny Máminky u Hudlic, říká ředitel Správy CHKO Petr Hůla
Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko se rozkládá na západním okraji Středočeského kraje. Jejím středem prochází kaňon řeky Berounky. Pozoruhodná je především svojí biologickou rozmanitostí, roste tam přes osmdesát druhů původních dřevin. Hlubokými lesy, údolím Berounky i skalními vyhlídkami nás provedl ředitel Správy Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko Petr Hůla.
Tady to znám
Pojďte s námi poznat krásná místa, o kterých naši hosté říkají: Tady to znám.
Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích má atmosféru právě ukončeného pracovního dne horníků
Ve Vinařicích na Kladensku se uhlí začalo těžit v roce 1877. A těžilo se tam celých 120 let. Ovšem ještě než byla těžba definitivně ukončena, vznikl v tamním černouhelném dolu Mayrau působivý hornický skanzen. A my jsme se jeho prostory i někdejším těžebním provozem nechali provést pedagogem volného času Hornického skanzenu Mayrau Davidem Bergerem.
Český Šternberk je jedním z nejstarších českých hradů. Jeho interiéry jsou ovšem zámecké
Hrad Český Šternberk na Benešovsku se tyčí na skalním hřebeni vysoko nad řekou Sázavou. I dnes je v rukách šlechtického rodu, který ho vlastnil od samotného začátku. Hrad má stále vnější gotickou podobu, ale jeho interiéry byly v době baroka přeměněny na zámecké, aby se tam jeho majitelům pohodlně bydlelo. Působivým Českým Šternberkem nás provedla zástupkyně kastelánky Kateřina Míková.
Ze Slánské hory je vidět krásný západ slunce. S horským vůdcem si můžete zkusit i tamní via ferratu
Město Slaný na Kladensku se může pochlubit řadou pamětihodností. A také Slánskou horou. Sice není nijak vysoká, ale rozhodně je neobyčejná. Jednak je to přírodní památka. Kromě toho byste na ní našli starodávné hradiště, obětní kámen, tři dřevěné kříže, jeskyni a dokonce i via ferratu. Zajištěnou lezeckou trasu, kterou si může vyzkoušet každý. Všechny zajímavosti nám představil místní rodák a zároveň certifikovaný horský vůdce Roman Kozelka.
Cinibulkova naučná stezka na Kokořínsku vede kolem pozoruhodných skal i skalním bludištěm
Kokořínskými lesy u Mšena na Mělnicku se můžete projít stezkou, na které potkáte plno zajímavých skalních útvarů a dobrodružných adrenalinových míst. Cestou uvidíte Faraona, Obří hlavu, Žábu, nahlédnete do jeskyně jménem Obraznice a projdete i Průsečnou skálou. Nás Cinibulkovou naučnou stezkou provedla bývalá ředitelka Regionálního muzea Mělník a navíc rodačka z Kokořína Miloslava Havlíčková.
Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi nabízí na tři desítky letadel. Replik i originálů
Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi je plné krásných historických letadel. A také modelů, letecké techniky a spousty dalších zajímavostí a lákadel. Muzeum se pro veřejnost otevřelo v roce 2015 a od té doby pravidelně pořádá i dobové letecké dny, během kterých představuje stroje nejen na zemi, ale i ve vzduchu. Do světa aviatiky nás zavedl letecký modelář, pilot a ředitel mladoboleslavského muzea Vladimír Handlík.
Stezka Svatojánské proudy vede nad vodní hladinou. Nabízí krásné přírodní scenérie i osadu Ztracenku
Stezka Svatojánské proudy nabízí úžasnou romantickou procházku s trochou adrenalinu. Vede podél řeky Vltavy mezi Slapskou a Štěchovickou přehradou. Cestu lemuje krásná divoká příroda, užít si můžete romantické výhledy na řeku a také se zastavit ve slavné trampské osadě jménem Ztracenka. Stezkou nás provedl Zdeněk Jirásek z Klubu českých turistů.
V Centru řemesel v Ostré si sami vyzkoušíte stará řemesla a odpočinete si v půvabných zahradách
V obci Ostrá u Lysé nad Labem vyrostlo před třiceti lety působivé Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus. V jeho areálu se návštěvníci mohou seznámit s dávno zapomenutými řemesly, které v minulosti byly součástí každodenního života. A také se projít středověkými uličkami a pestrými zahradami, které přibližují pěstování nejrůznějších rostlin a bylinek. Nás celým areálem provedla vedoucí společnosti Botanicus Dana Hradecká.
Z Albertových skal u Sedlčan je úchvatný pohled na meandry Vltavy. Vyhlídek je na nich několik
Zhruba uprostřed Slapské přehrady se na jejím pravém břehu rozprostírá národní přírodní rezervace pojmenovaná Albertovy skály-Drbákov. Je to jedno z nejkrásnějších míst středního Povltaví. A to hlavně díky divoké přírodě a krásným vyhlídkám na Vltavu. A protože se tato půvabná rezervace nachází nedaleko Sedlčan, provedl nás jí ředitel Městského muzea v Sedlčanech David Hroch.
Vyšehrad je památkou, parkem, vesnicí a symbolem v jednom, říká jeho ředitel Petr Kučera
Vyšehrad je jedinečný historický areál tyčící se na skále nad pravým břehem Vltavy. Zdaleka to není jenom působivá Bazilika sv. Petra a Pavla, která je jeho z dálky viditelnou dominantou. Je to i několik parků ozdobených sochami, podzemní chodby zvané kasematy, hřbitov, kde odpočívají známé osobnosti, a v neposlední řadě i monumentální hradby s úžasnými výhledy na Prahu. To všechno nám představil ředitel Národní kulturní památky Vyšehrad Petr Kučera.
Hrabalova chata dýchá poklidnou atmosférou. Stejně jako celé Kersko, říká ředitel Polabského muzea
Kersko je osada v obci Hradištko na Nymbursku, která vznikla ve 30. letech minulého století. Proslavil ji zejména spisovatel Bohumil Hrabal, který tam léta žil a čerpal inspiraci pro svoji povídkovou knihu Slavnosti sněženek. Společně s ředitelem Polabského muzea Janem Vinduškou jsme navštívili jeho chatu, slavnou restauraci Hájenku a prošli se i Hrabalovou stezkou, která vede malebnou přírodou a přibližuje všechna zajímavá místa Kerska.