11. březen 2022

Poslechněte si podcast: Čekání na prezidenta o státních vyznamenáních: „Bomby a metály vždy dopadnou na nesprávné osoby“

Prezident republiky Miloš Zeman se rozhodl vyhovět návrhu na udělení nejvyššího státního vyznamenání ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému. Chtěl tak ocenit jeho odvahu a statečnost. „Přiznám se, že mě to trochu překvapilo – stejně, jako mě překvapilo první vyjádření prezidenta k invazi na Ukrajinu, kde jsme všichni zaznamenali radikální obrat,“ říká v podcastu Čekání na prezidenta filozofka Tereza Matějčková.

38:37

Čekání na prezidenta

Vydává: Český rozhlas

… nebo na prezidentku. Inteligentní průvodce při hledání hlavy státu.

Web

Před šesti dny 39:20

Češi chtějí vlastní Čaputovou. Z čeho tato touha pramení?

„Na Slovensku sledujeme vaši prezidentskou volbu velmi pozorně. Jste pro nás totiž opravdu důležití. Hodně jste nám pomohli. Bez vás by dnes Slovensko mohlo být klínem ruského vlivu ve střední Evropě,“ říká Magda Vášáryová, slovenská herečka, diplomatka, státní úřednice a politička, která byla speciálním hostem nahrávání podcastu Čekání na prezidenta na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Před 3 týdny 40:31

Soukromí politiků je výstavou pečlivě vybraných obrazů

„Lidé mají tendence věřit takovému kandidátovi, se kterým mají nějakou zkušenost – ať už je jakákoli. Miloše Zemana spousta lidí volila právě proto, že měli pocit, že ho znají a vědí, co od něj očekávat,“ domnívá se Denisa Hejlová, vedoucí katedry Marketingové komunikace a PR Univerzity Karlovy. V podcastu Čekání na prezidenta dodává, že lidé volí často v kontextu, na poslední chvíli a pak i v nějakém rozporu.

24. červen 2022 40:49

Čekáme na prezidenta nositele naděje, lákadlo, neutrála?

Prezident země má svou roli nejen v krizích, ale i v období, kdy Česko předsedá Radě Evropské unie. Podle ústavního právníka Jana Kysely má prezident roli vizionářskou, strategickou i ceremoniální. „Ve vztahu k jednání Rady, což je spíš pohostinství, tam prezident může fungovat ve třech základních rolích. Jednou je lákadlo – kdy vás víc než Česko zajímá Václav Havel a rádi zajedete do Prahy, abyste se s ním setkali, protože vás přesahuje, přitahuje, zajímá.“

10. červen 2022 40:20

Prezidentská volba je ta nejvulgárnější. Obdiv si zaslouží každá žena, která do ní vstoupí

V uplynulých dnech oznámili prezidentskou kandidaturu dva bývalí rektoři: Danuše Nerudová Danuše z Mendelovy Univerzity Brno a Tomáš Zima z Univerzity Karlovy. U obou se tento krok vlastně čekal. Podle novinářky Apoleny Rychlíkové není ale u Zimy vlastně jasné, čí je kandidát. „Připadá mi ta jeho kandidatura asi nejvíc zbytečná. U všech ostatních si umím představit, koho zastupují. Ale u Zimy jsem opravdu nenašla jediný společenský klastr," uvažuje v podcastu Plusu.

27. květen 2022 40:01

Strach je velmi účinný prvek volebních kampaní

Na podzim, kdy bude předvolební prezidentská kampaň v plném proudu, může kulminovat i obava ze sociálních i ekonomických dopadů migrace lidí z Ukrajiny. Filozofka Tereza Matějčková připomíná, že migrace – i když doopravdy neexistující – hrála roli už v minulé kampani. Pro českou společnost je to téma stále důležité, jak ostatně potvrzuje průzkum Českého rozhlasu Rozděleni svobodou.

13. květen 2022 40:04

Koalice potřebuje kandidáta, který jí pak alespoň nebude škodit

Nejnověji svou prezidentskou kandidaturu potvrdil odborový předák Josef Středula. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš stále neřekl, jestli se bude o Hrad ucházet a zatím svého kandidáta neurčily ani strany vládní koalice. „Není to už takzvaně frajerské, spíš to vypadá jako bezradnost,“ říká ústavní právník Jan Kysela v podcastu Čekání na prezidenta.

29. duben 2022 38:56

Měl by být i český prezident arogantní jako Macron? Anebo je vítěz francouzských voleb jen důrazný?

Francouzským prezidentem bude i ve druhém volebním období Emmanuel Macron. Filozofka Tereza Matějčková si všímá, že po jeho prvním prezidentském projevu lidé začali mluvit o Macronově změně rétoriky, dokonce i o pokoře. „Dřív mu byla neustále vytýkána arogance a tendence vládnout i ,přes hlavy občanů‘. Nejde ani o to, aby Francouze spojoval, ale spíš aby nedocházelo k prohlubování rozporů a napětí ve společnosti. To bude asi to, o co bude usilovat,“ domnívá se filozofka.

15. duben 2022 40:01

Vyhraje Macron, nebo Le Penová aneb Čekání na prezidenta či prezidentku Francie

„Vyhraje-li Emmanuel Macron, tak tipuji, že má šanci získat parlamentní většinu. Zatímco když vyhraje Marine Le Penová, tak vzhledem k volebnímu systému do Národního shromáždění většinu spíš nedostane. Protože její strana, přestože je v průzkumech veřejného mínění úspěšná, tak má jen malinko poslanců. A připadá mi dost nepravděpodobné, že by si jich najednou pořídila stovky,“ přemýšlí nejen o francouzských prezidentských volbách ústavní právník Jan Kysela.

1. duben 2022 40:14

Pochybná a politicky obtížně akceptovatelná milost prezidenta Miloše Zemana

Prezident Miloš Zeman udělil další ze svých zvláštních milostí, a to šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Toho soud za zmanipulování zakázky odsoudil ve čtvrtek, milost dostal následující úterý, takže o dva dny později. „Jde o to, jestli z toho, že jsme demokratickým právním státem, jak prohlašuje Ústava České republiky, nevyplývají určité principy, které by měl prezident respektovat. Po mém soudu ano,“ říká ústavní právník Jan Kysela.

18. březen 2022 39:57

Jak ukrajinský hrdina Zelenskyj ovlivní čekání na českého prezidenta

„Ze sledování vystupování (ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského) jasně vyplývá, že nejde jen o to, jak je postavení hlavy státu vyjádřeno ústavními texty, respektive jaké kompetence mu dáváte nebo nedáváte. Jde o složku druhou a ústavně málo uchopitelnou – jde o politické vůdcovství,“ říká v podcastu Čekání na prezidenta ústavní právník Jan Kysela.