NejnovějšíPřed třemi dny

Poslechněte si podcast: Čekáme na prezidenta nositele naděje, lákadlo, neutrála?

Prezident země má svou roli nejen v krizích, ale i v období, kdy Česko předsedá Radě Evropské unie. Podle ústavního právníka Jana Kysely má prezident roli vizionářskou, strategickou i ceremoniální. „Ve vztahu k jednání Rady, což je spíš pohostinství, tam prezident může fungovat ve třech základních rolích. Jednou je lákadlo – kdy vás víc než Česko zajímá Václav Havel a rádi zajedete do Prahy, abyste se s ním setkali, protože vás přesahuje, přitahuje, zajímá.“

40:49

Čekání na prezidenta

Vydává: Český rozhlas

… nebo na prezidentku. Inteligentní průvodce při hledání hlavy státu.

Web

Před 2 týdny 40:20

Prezidentská volba je ta nejvulgárnější. Obdiv si zaslouží každá žena, která do ní vstoupí

V uplynulých dnech oznámili prezidentskou kandidaturu dva bývalí rektoři: Danuše Nerudová Danuše z Mendelovy Univerzity Brno a Tomáš Zima z Univerzity Karlovy. U obou se tento krok vlastně čekal. Podle novinářky Apoleny Rychlíkové není ale u Zimy vlastně jasné, čí je kandidát. „Připadá mi ta jeho kandidatura asi nejvíc zbytečná. U všech ostatních si umím představit, koho zastupují. Ale u Zimy jsem opravdu nenašla jediný společenský klastr," uvažuje v podcastu Plusu.

27. květen 2022 40:01

Strach je velmi účinný prvek volebních kampaní

Na podzim, kdy bude předvolební prezidentská kampaň v plném proudu, může kulminovat i obava ze sociálních i ekonomických dopadů migrace lidí z Ukrajiny. Filozofka Tereza Matějčková připomíná, že migrace – i když doopravdy neexistující – hrála roli už v minulé kampani. Pro českou společnost je to téma stále důležité, jak ostatně potvrzuje průzkum Českého rozhlasu Rozděleni svobodou.

13. květen 2022 40:04

Koalice potřebuje kandidáta, který jí pak alespoň nebude škodit

Nejnověji svou prezidentskou kandidaturu potvrdil odborový předák Josef Středula. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš stále neřekl, jestli se bude o Hrad ucházet a zatím svého kandidáta neurčily ani strany vládní koalice. „Není to už takzvaně frajerské, spíš to vypadá jako bezradnost,“ říká ústavní právník Jan Kysela v podcastu Čekání na prezidenta.

29. duben 2022 38:56

Měl by být i český prezident arogantní jako Macron? Anebo je vítěz francouzských voleb jen důrazný?

Francouzským prezidentem bude i ve druhém volebním období Emmanuel Macron. Filozofka Tereza Matějčková si všímá, že po jeho prvním prezidentském projevu lidé začali mluvit o Macronově změně rétoriky, dokonce i o pokoře. „Dřív mu byla neustále vytýkána arogance a tendence vládnout i ,přes hlavy občanů‘. Nejde ani o to, aby Francouze spojoval, ale spíš aby nedocházelo k prohlubování rozporů a napětí ve společnosti. To bude asi to, o co bude usilovat,“ domnívá se filozofka.

15. duben 2022 40:01

Vyhraje Macron, nebo Le Penová aneb Čekání na prezidenta či prezidentku Francie

„Vyhraje-li Emmanuel Macron, tak tipuji, že má šanci získat parlamentní většinu. Zatímco když vyhraje Marine Le Penová, tak vzhledem k volebnímu systému do Národního shromáždění většinu spíš nedostane. Protože její strana, přestože je v průzkumech veřejného mínění úspěšná, tak má jen malinko poslanců. A připadá mi dost nepravděpodobné, že by si jich najednou pořídila stovky,“ přemýšlí nejen o francouzských prezidentských volbách ústavní právník Jan Kysela.

1. duben 2022 40:14

Pochybná a politicky obtížně akceptovatelná milost prezidenta Miloše Zemana

Prezident Miloš Zeman udělil další ze svých zvláštních milostí, a to šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Toho soud za zmanipulování zakázky odsoudil ve čtvrtek, milost dostal následující úterý, takže o dva dny později. „Jde o to, jestli z toho, že jsme demokratickým právním státem, jak prohlašuje Ústava České republiky, nevyplývají určité principy, které by měl prezident respektovat. Po mém soudu ano,“ říká ústavní právník Jan Kysela.

18. březen 2022 39:57

Jak ukrajinský hrdina Zelenskyj ovlivní čekání na českého prezidenta

„Ze sledování vystupování (ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského) jasně vyplývá, že nejde jen o to, jak je postavení hlavy státu vyjádřeno ústavními texty, respektive jaké kompetence mu dáváte nebo nedáváte. Jde o složku druhou a ústavně málo uchopitelnou – jde o politické vůdcovství,“ říká v podcastu Čekání na prezidenta ústavní právník Jan Kysela.

11. březen 2022 38:37

Čekání na prezidenta o státních vyznamenáních: „Bomby a metály vždy dopadnou na nesprávné osoby“

Prezident republiky Miloš Zeman se rozhodl vyhovět návrhu na udělení nejvyššího státního vyznamenání ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému. Chtěl tak ocenit jeho odvahu a statečnost. „Přiznám se, že mě to trochu překvapilo – stejně, jako mě překvapilo první vyjádření prezidenta k invazi na Ukrajinu, kde jsme všichni zaznamenali radikální obrat,“ říká v podcastu Čekání na prezidenta filozofka Tereza Matějčková.

4. březen 2022 40:03

Proč kandidují lidé bez šance? O motivaci těch, kteří se (ne)chtějí dostat na Pražský hrad

„Záleží na tom, kdo jste, co už máte za sebou, nebo nakolik se to v kampani teprve učíte. Základní devíza, která je s tím spojena, je známost. Málokdo má možnost, aby po měsíce vstupoval do nejrůznějších médií, větších a ještě větších, a tam prezentoval svůj obličej, eventuální odpovědi na některé otázky nebo dokonce možná i své názory,“ uvažuje ústavní právník Jan Kysela nad otázkou, jestli je účast v boji o prezidentskou funkci dobrou průpravou pro výkon funkce zákonodárce.