- Podcasty
- Neklepat!

Poslechněte si podcast: Čekací doba na dětského psychologa je i víc než půl roku
Téma duševního zdraví u dětí a dospělých bylo dlouhodobě odsouváno na druhou kolej, a proto máme v současnosti velmi neúplná data o tom, kolik dětí trpí duševními poruchami. O duševním zdraví dětí v dnešním dílu podcastu Neklepat! hovoří ředitelka organizace Nevypusť duši Marie Salomonová a psycholožka Dominika Šinalová.
Neklepat!
Vítejte v ordinaci Novinek.cz, posloucháte podcast Neklepat. Do hlubin českého zdravotnictví vás bude pravidelně brát naše reportérka Kristýna Léblová se svými hosty, kteří jsou těmi nejpovolanějšími odborníky tohoto ostře sledovaného oboru.
S podzimem alergie nekončí. Nezaměňujte potíže s nachlazením
Ani s příchodem podzimu alergikům sezóna nekončí, naopak se počet pacientů s alergiemi zvyšuje. Podzimní alergie mají tu nevýhodu, že připomínají obyčejné nachlazení, tudíž je často léčíme nevhodnými přípravky. Nejen o tom přišel do podcastu Neklepat! pohovořit imunolog, alergolog, zakladatel a vedoucí lékař Medicínského centra Praha Radek Klubal.
Ketamin není jen droga, ale i naděje pro pacienty
Podle psychiatrů trpí v Česku depresí a úzkostmi až 700 tisíc lidí. Podle dat Svazu zdravotních pojišťoven (SZP) se počet lidí, kteří kvůli neustupující depresi a opakujícím se úzkostným stavům vyhledali odbornou pomoc, za poslední dva roky ztrojnásobil. Do podcastu Neklepat! přišla paní Kateřina, která se s úzkostně-depresivní poruchou léči více než 10 let. Pomohla jí až ketaminem asistovaná psychoterapie, o které hovoří terapeutka Jana Tylš Adámková z Psychedelické kliniky Psyon.
I po smrti lze udělat dobrý skutek. Darujte lékařům své tělo
Když nás trápí zdravotní potíže, přejeme si, aby se o nás starali co nejlepší lékaři. Avšak medicínský pokrok by se nemohl uskutečnit bez těl zemřelých dárců. Na nich se totiž studenti medicíny učí, jak lidské tělo vypadá. Těla slouží i pro etablované lékaře, kteří tímto způsobem mohou vyzkoušet nové operační metody. O tom, jak se tyto „výukové materiály“ získávají a co se s nimi všechno děje, přišel do podcastu Neklepat! pohovořit přednosta Ústavu anatomie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy David Kachlík.
Přibývá pacientů s multirezistentní tuberkulózou. Léčba je náročná, říká pneumoložka Koziar Vašáková
Tuberkulóza je infekční onemocnění, o kterém se u nás příliš nemluví, protože jím trpí málo lidí. Momentálně je v českém registru necelých 400 pacientů. Podle odborníků ale přibylo nemocných, kteří mají takzvanou multirezistentní tuberkulózu, na níž běžné léky nezabírají. O tom, jak se této zákeřné chorobě vyhnout a jak ji léčit, hovoří v podcastu Neklepat! předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Koziar Vašáková.
Chronickým onemocněním ledvin trpí desetina Čechů. O příčinách mluví přednosta z IKEMU
Ledviny jsou párovým orgánem, který plní celou řadu funkcí. Pokud máme s ledvinami nějaký problém, nemusíme o něm léta vědět, protože ledviny nebolí. Podle dat má chronický problém s ledvinami až 10 procent české populace. O prevenci a léčbě chronického onemocnění ledvin přišel do podcastu Neklepat! pohovořit přední český nefrolog Ondřej Viklický.
Závažná rakovina vaječníků. Jaké jsou příznaky a co prevence? Odpovídá onkogynekolog Cibula
Karcinom vaječníků je téma, o kterém se málo mluví a málo ví, přitom se ale týká každé ženy. Ročně na následky tohoto onemocnění zemře až 600 žen. Problémy s vaječníky se dají poznat velmi obtížně a když už se na problém přijde, může být pozdě. O příznacích a léčbě této tiché, ale zákeřné choroby v dnešním díle podcastu Neklepat! hovoří onkogynekolog a přednosta gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF a VFN v Praze David Cibula.
Pozor na trampolíny, pro netrénované děti jsou velmi nebezpečné, varuje ortoped
Jakmile se oteplí, vyrážíme za sportem ven. A to i se svými ratolestmi. Ty mají v oblibě skákání na trampolínách. Jenže ty mohou být pro malé děti a pro děti bez fyzické průpravy velmi nebezpečné. Nejen o rizicích oblíbené kratochvíle přišel do podcastu Neklepat! pohovořit Radovan Hudák, lékař na Klinice dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF a FN Motol.
HPV viry způsobují rakovinu čípku i penisu. Ta vede až k amputaci, říká kožní lékař Hrňa
Lidský papilomavirus, neboli HPV virus, je skupinou papilomavirů, které napadají lidské buňky. Jedná se o běžné viry, avšak určité typy HPV jsou původcem vzniku genitálních bradavic a v 95 % způsobují rakovinu děložního čípku. Jedná se o nejčastější sexuálně přenosnou infekci, která postihuje jak ženy tak i muže. O tom, co infekci způsobuje, jak ji léčit nebo jak jí předejít, v podcastu Neklepat! hovoří dermatovenerolog Štěpán Hrňa.
Co způsobuje křečové žíly a oteklé nohy? Lékařka z Motola radí s prevencí i léčbou
Trápení s otoky nohou, bolesti, křeče a pocit, že na nohách vláčíte kouli. To jsou typické příznaky chronického žilního onemocnění, které značí špatný návrat krve od nohou zpět k srdci. Takzvané metličky a křečové žíly nejsou jen estetickou záležitostí. Onemocnění je mnohdy celoživotní a vyžaduje dlouhodobou nepřetržitou léčbu. O té v podcastu Neklepat! hovoří angioložka z FN Motol Petra Zimolová.
Proti klíšťové encefalitidě neexistuje lék. Komu pojišťovna proplácí očkování a jak fungují repelenty?
S probouzející se přírodou se probouzí i nepříjemný, a hlavně nebezpečný hmyz – klíšťata. Ta mohou přenášet klíšťovou encefalitidu nebo lymskou boreliózu. O těchto nemocech, jejich průběhu, následcích, ale také prevenci hovoří v podcastu Neklepat! lékařka z Kliniky infekčních nemocí 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Bulovka Dita Smíšková.