21. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Čeho se vyvarovat, aby u vody bylo dobře? S dětmi buďte jako ostříži a nepřeceňujte síly

Koupání v horkém létě je příjemnou činností, která osvěžuje a přináší radost. Ale pozor na zahradní bazény. Například při veselé letní party na zahradě s bazénem by si měli dospělí jasně určit, kdo bude v danou chvíli zodpovědný za skotačící děti.

13:49

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.

Web

Před třemi dny 14:52

Škola není strašák, ale parťák, říká ředitelka ZŠ Štefánikova Pardubice

Prázdniny jsou v poslední čtvrtině. Je čas začít děti připravovat na školu. V žádném případě je ale nestrašte větami typu: Počkej, ve škole ti ukážou, tam tě naučí, jak se chovat, a podobně.

Před čtyřmi dny 16:21

Jak přivolat psa? Stopovací vodítko je dobrým pomocníkem

Známá psovodka Klára Hlubocká je pro pozitivní motivaci psů. Ovšem součástí takové výchovy jsou nejen odměny, ale i tresty.

Před týdnem 15:10

Kouč není psycholog. Pomůže ale zpracovat životní kotrmelce a nastartovat změnu

Jaký je rozdíl mezi psychologem a koučem? A jak nám může dobrý kouč prospět? I o tom byla dnešní Radioporadna s koučkou Jitkou Hlouškovou. Koučink odstartoval i její kariéru, kterou se po sedmnácti letech ve vysokém školství rozhodla změnit.

Před týdnem 15:57

Modrý čaj z klitorie zlepší plodnost i paměť. Pomůže i při nespavosti

Bylinkářka Radka Svatošová přinesla do Radioporadny džbán plný sytě modré tekutiny. Modrý čaj připomínající inkoust připravila z květů tropické rostliny, které se česky říká motýlí květ. Latinský název je ale zajímavější. Německý botanik Georg Eberhard Rumphius nazval rostlinu už v 17. století clitoria. Modré květy tento název nezapřou.

Před týdnem 13:34

Režisér Patrik Ulrich se vydal po stopách Járy Cimrmana

Režisér Patrik Ulrich natáčí pro Českou televizi dokument nazvaný Stopy Járy Cimrmana. Šlépěje zmíněného génia jej při práci dovedly také do míst v Pardubickém kraji.

Před týdnem 13:39

Knižní novinky, které stojí za to přibalit do kufru. Tipy přímo od knihkupce

Na prázdniny s dobrou knížkou, která nebude v kufru přítěží? Pár tipů jsme dostali od pardubického knihkupce Petra Bažanta, který na dovolenou cestuje spíše s tenčí knižní variantou. A jak poznat dobrou knihu v současné nepřeberné nabídce?

Před týdnem 15:35

Skauti nabírají na síle. O jejich tábory a kroužky je mimořádný zájem

Ne všechny děti, které rodiče vypraví na letní tábor, si ho dovedou postavit vlastníma rukama na zelené louce. A právě tak to na skautském táboře chodí. Děti si staví tábor od základů. Typické jsou podsadové stany, stožáry a polní kuchyně s ohništěm.

Před 2 týdny 16:13

Lesy jsou vymetené, přiznává mykoložka. Houby nezmizí, ale čekají nás jižnější druhy

Letošní sezóna pořádně zkouší nervy houbařů. Zatím co někde už měli žně, jinde na příchod stále čekají. Letošní sezóna pořádně zkouší nervy houbařů. Zatím co někde už měli žně, jinde na příchod stále čekají.

Před 2 týdny 19:38

Poslouchejte audioknihy. Otvírají mysl větší představivosti

V posledních letech zažívají audioknihy ohromný rozmach. Čím jsou pro nás a naše děti přínosné, jaké mají výhody a nevýhody proti běžným knihám? O tom všem mluvil spisovatel a publicista Lukáš Vavrečka.

Před 2 týdny 17:31

Pocit, že lidi odzbrojíme a bude méně násilí je zcestný, říká odborník na zbraně

Stále více lidí se v posledních týdnech zajímá o možnost získání zbrojního průkazu a držení zbraně. Zákon o střelných zbraních ale prošel novelou. Co se změnilo a jak složité je získat zbrojní průkaz?