Seriál Radiožurnálu Sport
21. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Cedidlova surová hra potrestána jen žlutou kartou. VAR neprotestoval, ale přišel dodatečný trest

Obránce Zlína Martin Cedidla za zákrok na Ewertona v zápase, který se hrál 7. srpna 2022 obdržel jen žlutou kartu, což se ale nelíbilo hráčům Slavie. Rozhodčí Dalibor Černý si za rozhodnutím stál a jeho kolega u videa do jeho rozhodnutí nijak nezasahoval. Navíc za protesty obdržel kartu trenér Pražanů Jindřich Trpišovský. Cedidla dostal zpětně stopku na pět zápasů, nakonec neodehrál čtyři duely, trest na poslední zápas mu disciplinární komise odpustila.

01:54

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Dnes 03:16

Blšanský pád z 6. místa v první lize až do krajského přeboru a rozpadu klubu

Blšanský klub zaznamenal největší vzestup díky Františku Chvalovskému, který v obci bydlel a v osmdesátých letech minulého století se stal funkcionářem klubu. V roce 1988 oddíl postoupil do divize, o deset let později slavil premiérový postup do první ligy. Hned v první sezoně skončil jako nováček na skvělém 6. místě. V Blšanech pro světový fotbal vyrostl i brankář Petr Čech. Blšany zpátky do druhé ligy sestoupily v roce 2006. Následovaly horší roky a odhlášení z přeboru.

Včera 03:36

Hokejový Vsetín: Tituly, finanční problémy, vyloučení z extraligy a nyní snaha o návrat mezi elitu

Na přelomu tisíciletí hokejový Vsetín dominoval české extralize, ale v roce 2007 po existenčních problémech byl klub vyloučen z nejvyšší domácí ligové soutěže.„Od roku 2001 přicházelo víc a víc problémů a tak konec v roce 2007 nebyl takovým překvapením,“ uvedl publicista a sportovní redaktor Václav Trávníček. Zatčení Romana Zubíka, který měl finanční problém, mělo zásadní vliv na pád klubu. Po několika kotrmelcích nyní Vsetín hraje Chance ligu a snem je návrat do extraligy.

Před dvěma dny 02:53

Vzestupy a pády fotbalového klubu v Chebu

Chebský fotbalový klub vznikl v roce 1951, o rok později už nesl název Rudá Hvězda. Byla fenoménem města od přelomu sedmdesátých a osmdesátých let až do roku 1996, kdy klub zanikl. V pozici trenéra chebského celku se vystřídali například Jozef Jarabinský, Dušan Uhrin, Milan Bokša, Jiří Kotrba nebo František Plas. „Vždy před skončením soutěže jsme figurovali na třetím, čtvrtém místě v lize, bojovalo se o UEFU, ale v závěru to šlo dolů,“ vzpomíná Dušan Uhrin starší.

Před třemi dny 01:41

Nejdřív evropské poháry, pak pozdní výplaty a dluhy. Smutný konec basketbalové Sparty

Fanoušci Sparty mohou fandit hokejovému nebo fotbalovému týmu v nejvyšší domácí soutěži, tomu basketbalovému bohužel ne. Spartou Praha v minulosti prošla největší jména českého basketbalu jako Michal Ježdík, Jiří Zídek nebo Jiří Welsch. Na přelomu tisíciletí pravidelně hrála v evropských pohárech, ale v roce 2005 došlo k výměně majitelů a rázem začaly problémy. „Makedonský boss spoléhal na značku Sparta Praha a nezvládl financování, šel do toho all in,“ vzpomíná Reinberger.

Před čtyřmi dny 02:53

Hokejový klub Lev Praha zažil v KHL pouze dvě sezony. Vyprodával i 02 arenu, pak ale skončil

Po druhé sezoně to museli v hokejovém klubu Lev Praha rozpustit. Klub vlastnili ČKD Group a ruskošvýcarská firma A-energy. Později se Lev majetkově propojil se Spartou, se kterou sdílel holešovickou Tipsport arenu. „Hráli jsme skvěle a mrzí vždy prohrát poslední zápas sezony. Byli jsme blízko k výhře Gagarina,“ říkal po prohraném finále KHL obránce Ondřej Němec. V pražském klubu, který vyprodával i O2 arenu, peníze došly a už se nenašel sponzor, který by KHL v Praze udržel.

Před pěti dny 02:50

Petr Málek: Stříbrný olympijský medailista ze Sydney 2000

V roce 2000 na olympijských hrách v Sydney uspěl český střelec Petr Málek v disciplíně skeet. Stříbrná medaile se ale nerodila snadno. V kvalifikaci i ve finále minul jediný terč a v souboji o cenné kovy byl úspěšnější jen Ukrajinec Milčev. Málek rok po úspěchu v Sydney ukončil kariéru a stal se nejprve reprezentačním koučem Kypru, následně šéfoval reprezentaci Kuvajtu.

Před šesti dny 02:00

Kostelecký v roce 2008 opanoval olympijské finále v Pekingu. V rozstřelu předčil Alipova

V roce 2008 vstupoval střelec David Kostelecký v Pekingu do olympijského finále na děleném prvním místě. Stejný počet terčů totiž trefil i olympijský šampion z Athén Rus Alipov. „Byl jsem celý závod klidný, za ty roky už vím, jak se ovládat. Sám se divím, že to bylo tak klidné,“ zazpomínal Kostelecký. Ve finále na 25 ran byl neomylný a rozhodl o triumfu. „V tu chvíli jsem si uvědomil, že se mi splnil sen. Uvědomil jsem si, kolik dřiny za tím stálo,“ přiznal rodák z Brna.

Před týdnem 02:45

První Lipták, druhý Kostelecký. Legendární souboj českých střelců o zlato v olympijském Tokiu

Jestli nějaké sportovce před závody trápí nervozita, dvojice střeleckých matadorů mezi ně rozhodně nepatří. 29. července 2021 se v Tokiu zapsala do historie českého sportu. V rozstřelu o první místo vyhrál Jiří Lipták před Davidem Kosteleckým. „Chvílemi jsem si nepřipadal, že střílíme o zlato na olympiádě, často soupeříme v českém poháru, takže jsme si to nazvali český pohár Tokio, “ říkal s nadhledem stříbrný Kostelecký.

Před týdnem 02:16

Jan Kůrka si na olympiádě v Mexiku 1968 vystřílel zlatou medaili

Jan Kůrka na šedesát ran vleže zapsal do statistik 598 bodů ze 600 možných. V roce 1968 to v Mexiku znamenalo nový olympijský vyrovnaný světový rekord a hlavně zlatá medaile. „Měl jsem 86 soupeřů, kde všichni uměli zastřílet přes 590, deset nás umělo přes 598, ale prodat to v tom obrovském presu bylo náročné. Navíc se bojovalo s nadmořskou výškou 2400 metrů nad mořem,“ vzpomíná olympijský šampion Kůrka.

Před týdnem 02:47

Na olympiádě v Barceloně 1992 získal Petr Hrdlička překvapivé zlato, teď vede Kosteleckého a Liptáka

Na olympijských hrách v roce 1992 uspěl střelec Petr Hrdlička, který v disciplíně trap zvítězil a zachránil letitou tradici brokových střelců, kteří se z vrcholných závodů nikdy nevracejí bez medailí. „Byl jsem v takovém stresu, že jsem chtěl pokračovat dál. Najednou to skončilo a byl jsem dojatý, že jsem první. Bylo to pro mě jako kdybych vyhrál běžný závod,“ vzpomíná šampion na okamžiky bezprostředně po zisku zlaté medaile. Nyní koučuje hvězdy Liptáka a Kosteleckého.