Zprávy z jižních Čech
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Část bývalé židovské čtvrti v Hluboké nad Vltavou chce developer proměnit v moderní bytové domy

Patří k nejstarší zachovalé zástavbě ve městě. Soukromý developer teď ale chce část bývalé židovské čtvrti v Hluboké nad Vltavou přestavět na bytové domy. Někteří obyvatelé s tím nesouhlasí a iniciovali zapsání historických budov na seznam kulturních památek. Jak zjistil Český rozhlas, ministerstvo kultury už žádost začalo posuzovat.

02:51

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Včera 05:44

Tělo v sudu zakopal a zalil betonem. Soud zahájil líčení kvůli vraždě spáchané na Jindřichohradecku

Deset let starou vraždu začal projednávat Krajský soud v Českých Budějovicích. Podle obžaloby nyní pětatřicetiletý Ján Sedlák zabil v Českých Velenicích na Jindřichohradecku Daniela Bodnára, kterého tehdy záměrně uspala jeho partnerka. Obžalovaný pak muže ze Slovenska ubodal a uložil do sudu, který zabetonoval ve sklepě.

Včera 02:35

První samoobslužná prodejna s chovatelskými potřebami v Česku zahájila provoz v Týně nad Vltavou

Češi za rok utratí za krmivo a další věci pro své domácí mazlíčky přes 13 miliard korun, uvádějí statistici. V Týně nad Vltavou teď můžou nakupovat i mimo otevírací dobu. Provoz tam zahájil obchod, který funguje i bez prodavačů a je otevřený nonstop. Jedná se o první samoobslužnou prodejnu s chovatelskými potřebami v Česku.

Včera 02:43

Českokrumlovské kláštery mají víc sázet na komerci. Nové vedení radnice chce snížit provozní náklady

Kláštery v Českém Krumlově jsou dlouhodobě ztrátové. Nové vedení radnice chce proto změnit zaměření tohoto areálu obnoveného z evropských dotací za téměř 330 milionů korun. Radní chtějí víc využít komerční prostory a pořádat výstavy zaměřené na rodiny s dětmi.

Před dvěma dny 02:51

Betlém od starosty, učitelky ze školky i skautů z Lince. Malá umělecká díla vystavují v Čimelicích

Několik desítek betlémů přinesli lidé do kostela v Čimelicích. Většinu z nich si sami vyrobili. Další pocházejí ze zahraničí a váže se k nim i zajímavý příběh. Místní obyvatelé je letos zapůjčili do kostela poprvé, aby udělali radost ostatním.

Před dvěma dny 02:32

Nejen Mikuláš s čerty, ale také dobrovolníci se srdíčky vyrazili do ulic. Začaly zimní Srdíčkové dny

První prosincový týden opět patří Srdíčkovým dnům. V pondělí tak do ulic vyrazili nejen Mikuláš, anděl a čert, ale také dobrovolníci se sbírkovými předměty. Jejich koupí podpoříte rodiny s těžce nemocnými dětmi.

Před dvěma dny 02:24

Velkochov kachen zlikvidovali veterináři ve Frahelži na Jindřichohradecku kvůli ptačí chřipce

Historicky největší ohnisko ptačí chřipky na jihu Čech v pondělí likvidovali veterináři společně s hasiči. Vyskytlo se ve velkochovu kachen ve Frahelži na Jindřichohradecku. Kvůli viru bylo nutné utratit 15 tisíc ptáků.

Před třemi dny 02:46

Býval to byt školníka, teď se v YMCA centru v Jindřichově Hradci scházejí děti, rodiče i senioři

Už devět let připravují dobrovolníci z YMCY v Jindřichově Hradci aktivity pro děti i seniory v bývalém bytě školníka na 5. základní škole na sídlišti Vajgar. Od začátku bylo jasné, že prostory nejsou úplně ideální. Letos město v rozpočtu uvolnilo 4 miliony korun a bývalý byt přestavělo. YMCA tak má nové zázemí, díky tomu také rozšiřuje svoji činnost.

Před třemi dny 02:40

Stromky v lese zapáchají a jsou obarvené. V předvánočním období se tak lesníci snaží odradit zloděje

Českobudějovičtí lesníci olamují větve některých jehličnanů. Chtějí tak odradit zloděje, kteří si vánoční stromky vybírají v cizím lese. Ochranou před nimi jsou i odpuzovače nebo reflexní barvy. Lesníkům tyto pomůcky ročně ušetří desítky tisíc korun.

Před třemi dny 02:29

S malými hříšníky zúčtovali ve Vimperku. Nakonec si ale všichni z pekla odnesli sladký perníček

Několik set lidí přišlo do vimperského pekla. To se letos nově otevřelo ve zřícenině předsunuté bašty Haselburg. Užít si pekelný mumraj a zarecitovat básničku samotnému Luciferovi přišli malí i velcí hříšníci.

Před čtyřmi dny 02:40

Adventní městečko v Budějovicích bez omezení. Vyšší náklady kvůli drahým energiím radnice neřeší

Advent plný smíchu, dobrého jídla a pití a setkávání s rodinou a přáteli. A také vyzdobená města a otevřené vánoční trhy. Po dvou letech s proticovidovými omezeními si lidé znovu užívají předvánoční čas bez restrikcí. Jihočeši i turisté z Rakouska a Německa míří třeba do Českých Budějovic. Program adventního městečka tam neomezily ani rostoucí náklady.