Příběhy z kalendáře
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Časopis Time způsobil revoluci v tehdejší žurnalistice. Na jeho obálce bylo i několik Čechů

Time. První zpravodajský časopis, jehož styl byl v tehdejší žurnalistice naprostou revolucí. Na jeho obálce se vystřídal nespočet osobností světa. Mezi nimi i několik Čechů, i když možná ve všech případech ne zrovna těch, které by našinec očekával. Kteří Češi se dostali na obálku slavného časopisu? Za 100 let existence změnil Time svůj typický červený rámeček na titulní straně jen 8 krát. Kdy to bylo? To, i příběh jeho zakladatelů nabízí Příběhy z kalendáře.

19:36

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den vám tak dvojice moderátorů Tereza Stýblová a Jan Kovařík nebo Jitka Novotná a Jan Čenský nabídne příběh, který chcete slyšet.

Web

Včera 18:06

Svatý Jan Nepomucký. Do Vltavy byl shozen z Karlova mostu

Jan Nepomucký, mučedník katolické církve a jeden z českých zemských patronů. Rodák z Pomuku (dnešního Nepomuku) nedaleko Plzně v sobě ztělesnil ideál znalce Božích tajemství. V úřadě generálního vikáře věrně plnil povinnosti, hájil práva církve a její svobodu proti zvůli krále Václava IV. Když po velkém mučení pro svou věrnost povolání i mlčenlivost zemřel, byl z Karlova mostu vhozen do Vltavy. V roce 1729 byl papežem Benediktem XIII. prohlášen za svatého.

Před čtyřmi dny 20:25

Sjednocení Itálie. Husarský kousek tisícovky špatně vyzbrojených partyzánů

Itálii proslavila dlouhá historie, skvělá kuchyně, krásy pobřeží a hor. Nebyla to vždycky jedna země, jeden stát. V minulosti tu vládlo mnoho vévodů, králů, papežů i konzulů. Proto si dnes chceme připomenout její sjednocení. Vlastenci a velkému dobrodruhovi Giuseppe Garibaldimu se povedl opravdu nečekaný kousek. S tisícovkou špatně vyzbrojených partyzánů prošel zemí od jihu na sever a dokázal to, co se dlouho před ním nikomu nepodařilo.

Před pěti dny 21:44

Unikátní zápis v duchcovské městské knize aneb Začátek dobývání „hořlavého kamene“

Těžba uhlí změnila v posledních dvou staletích tvář severních Čech k nepoznání. Jak ale celý příběh začal? Co stálo na počátku uhelné horečky? Je to nenápadná a napůl zapomenutá zmínka v jedné duchcovské městské knize. Když neznámý písař bral 16. března roku 1403 do ruky brk, netušil, že o více než šest století později bude těch několik německy psaných řádků pokládáno za unikát. Jde totiž o první zmínku o těžbě uhlí nejen v Čechách, ale také v celé střední Evropě.

Před týdnem 19:20

Stephen Hawking. Nikdy nezískal Nobelovu cenu, přesto zná jeho jméno celý svět

Vědecká celebrita, která nemá konkurenci. Významné objevy, které Stephen Hawking učinil, dokázal populárním způsobem přiblížit široké veřejnosti. Osud mu nadělil famózní inteligenci, ale i obrovské zdravotní problémy, které se postupem času zhoršovaly do té míry, že se nemohl hýbat, ani mluvit. Chcete-li se dozvědět více o životě této mimořádné osobnosti, poslechněte si Příběhy z kalendáře.

Před týdnem 19:42

ALMA. Největší observatoř světa k pozorování vesmíru

ALMA neboli Atacamská velká milimetrová soustava byla slavnostně uvedena do provozu 13. března 2013. Znamenalo to převrat v lidských možnostech zkoumání vesmíru. Soustava 66 antén umístěná ve výšce 5050 metrů nad mořem v chilských Andách umožnila nahlédnout do velmi vzdálených galaxií, zachytit záření z počátku vesmíru nebo pořídit první snímek černé díry.

Před týdnem 17:59

Jan Masaryk. V jeho nitru se střídaly dvě protikladné bytosti

Jan Masaryk, mladší syn prvního prezidenta Československé republiky TGM a jeho manželky Charlotte se narodil ve vile „Osvěta“. Ale v jeho osudu bylo víc tmy než světla. Byla jeho smrt vražda, nebo sebevražda? Živil se ledasčím – jako dělník ve slévárně, barový hráč na piano, vyslanec nebo ministr zahraničí. Zažil triumfy i pokoření. V jeho nitru se střídaly dvě protikladné bytosti: někdy čestný charakterní politik, jindy zase slaboch, oddávající se nočnímu životu.

Před týdnem 18:29

Stanislav Milota. Kameraman, výrobce lamp i Havlův bodyguard

Kameraman Stanislav Milota se narodil 9. března 1933. Dozvíte se, jakou roli hrála v jeho životě herečka Vlasta Chramostová i o jeho statečnosti, kterou prokázal při srpnové okupaci Československa spřátelenými vojsky v roce 1968 nebo při podpisu Charty 77. Protože minulý režim znemožnil Milotovi vykonávat jeho profesi, založil si s manželkou firmu na výrobu stolních lamp. Šlo spíše o východisko z nouze, protože za svou práci kolikrát nedostali ani zaplaceno.

Před týdnem 19:01

Mezinárodní den žen. Nespravedlivě poznamenaný svátek

Většina z nás zná zkratku MDŽ. Většina si ji pojuje s 8. březnem. Co už ale není tak všeobecně známo, je historie a kontext tohoto významného dne. V českých zemích byl totiž Mezinárodní den žen znehodnocen během čtyřiceti let socialismu. Povinné oslavy na pracovištích, rudé karafiáty a gratulace v televizi. Mezinárodní den žen přitom vznikl už na začátku minulého století a měl především oslavovat úspěchy, kterých dosáhlo ženské hnutí napříč světem.

Před 2 týdny 17:02

Petr Skoumal. Klavírista s malýma rukama

Jeho otec přeložil Joyceova Odyssea. K sousedům chodil poslouchat desky Jaroslava Ježka a zaujalo ho, jak silná může být kombinace hudby a inteligentního humoru. Hudební skladatel Petr Skoumal na sebe poprvé upozornil koncem šedesátých let, kdy ve dvojici s Janem Vodňanským začal vystupovat v Činoherním klubu. Psal hudbu k divadelním představením, filmům a animovaným večerníčkům, ale i písně pro další interprety.

Před 2 týdny 18:38

Mendělejevova tabulka prvků. Když se o ní dozvěděl svět, její objevitel zrovna dojil krávy

Dmitrij Ivanovič Mendělejev, chemik, fyzik, geolog, metrolog, meteorolog, ekonom a technolog chemických, těžebních i zemědělských procesů. Muž, který stojí za vývojem ruského zemědělství, bezdýmným střelným prachem nebo třeba ledoborcem. Vědec, jenž nikdy nedosáhl na Nobelovu cenu, a přesto OSN označila rok 2019 za Mezinárodní rok periodické soustavy prvků. Svět se o ní dozvěděl 6. března 1869.