- Podcasty
- Vinohradská 12
Poslechněte si podcast: Čas voleb, čas dezinformací?
Podzimní parlamentní volby zintenzivňují téma dezinformací, možného ovlivňování voleb ze zahraničí či hackerských útoků na volební data. Vláda ustavila speciální skupinu, která má dohlížet na posílení odolnosti voleb. Bude schopná podchytit všechny hybridní hrozby? Jaké zkušenosti s ohrožením voleb máme z minulosti? A co nám napovídají o možném směru útoků vůči nadcházejícím volbám? Lenka Kabrhelová mluví s reportérkou Českého rozhlasu Janou Magdoňovou.
Vinohradská 12
Nestíháte sledovat nové události? Noviny a sociální sítě jsou plné jmen a fotek a vy nevíte proč? Zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 vysvětlí aktuální témata v souvislostech. Najdete také na našem zpravodajském webu iRozhlas.cz, v mobilní aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.
Pohřeb budoucnosti: místo do hrobu na kompost
Pohřeb jako běžná součást života. Anebo také ne. Stále víc Čechů ustupuje od obřadů a své blízké zesnulé nechává jen zpopelnit. Je za tím jen současné zdražování, nebo se z nás vytrácí potřeba dát zemřelému poslední sbohem? A proč u nás stále není rozšířené pohřbívání v přírodě? Zamýšlí se ceremoniářka Blanka Javorová.
Odvrácená tvář turismu
Overturismus, turistický fastfood. Oblíbená města i přírodní oblasti trpí pod náporem turistů a stále častěji se snaží davy omezovat. Jak zlepšit ochranu území? A co by se stalo, kdybychom nezasáhli? Odpovědi hledá geoekolog z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity Jan Lenart.
O dějinách lidí a o tom, co nás spojuje
My versus takzvané primitivní kmeny. Možná se lišíme míň, než si myslíte. Všechny společnosti světa napříč prostorem i časem mají totiž 73 společných jevů, takzvaných kulturních univerzálií. Jsou bezpodmínečně platné i v dnešní době? A proč je důležité se tím zabývat? Hostem dnešní epizody je etnolog Martin Rychlík z Univerzity Karlovy, autor knihy Dějiny lidí.
Děti, internet a rodičovská trápení
Mobily, tablety, počítače. Používáme je v práci i ve volném čase. Balancujeme mezi offline a online životem. Stále častěji se ale v digitálním světě pohybují i malé děti. Jak je ochránit před nástrahami internetu, online her a sociálních sítí? Přibližuje odbornice na technologie Michaela Slussareff ze Studií nových médií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Hmyz vymírá: proč nás to má zajímat?
Hmyz. Pro někoho možná otravný, pro jiné fascinující. I když v nás vzbuzuje rozporuplné reakce, nedá se mu upřít jedna věc - a to, že jeho existence je klíčová pro život na Zemi. Odborníci ale roky upozorňují na to, že pomalu vymírá. Mizí celé druhy. Co za to může? A co s tím můžeme dělat? Jak dlouho by lidstvo přežilo, kdyby hmyz nebyl? Odpovídá entomolog Robert Tropek z Biologického centra Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Deníky z Lidic: silný příběh rodinné tragédie
Vzácný historický objev. V Lidicích se letos našly dosud neznámé deníky. Patřily Emílii Rohlové, jedné z lidických žen. Adresovala je své pohřešované dceři Božence. Srdceryvnému příběhu jsme se mu rozhodli věnovat celou tuto speciální epizodu, aby se na něj nezapomnělo. Úryvky z deníků čte herečka Lenka Krobotová a komentuje je reportérka Lucie Korcová, která se věnuje české historii.
Svět taje. Co to způsobí?
Tání ledovců. Příčina přírodních katastrof s lidskými oběťmi, zároveň hrozba pro příští generace. Jak rychle svět přichází o ledovce? A proč je vědci jezdí zkoumat do hor v Africe? A ještě jedno téma - led na pólech. V Antarktidě hrozí kolaps obřích ledových ploch. Na opačné straně, v Arktidě, se táním ledu otevírá cesta pro nové námořní trasy. A potenciální konflikt. O tom všem s polární ekoložkou Marií Šabackou z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Jak roboti operují naše uši
Česko je pátou zemí v Evropě, která při zavádění kochleárních implantátů začala letos využívat robota. Jmenuje se RobOtol. Ten spolu s lékaři pomáhá pacientům znovu slyšet. Jak? Dozvíte se to v této velmi speciální epizodě podcastu Vinohradská 12, ve které se Matěj Skalický s Tomášem Černým vydali na operační sál do pražského Motola. Pozval je docent Jan Bouček z motolské Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku.
O překrucování faktů a obětech manipulací
Žijeme ve světě tekutých hranic. Stírají se v něm rozdíly i mezi takovými odvěkými nepřáteli, jako je pravda a lež. Mluví se o alternativní pravdě a o faktech, která pro jednoho platí, a pro jiného ne. Kde jsme se to naučili? A co s tím? Řeším s Igorem Lukešem, autorem nové sbírky esejů a úvah s názvem Dějiny a doba postfaktická, a hlavně profesorem historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě v USA.
Černá krev Venezuely
Ropa - zlato i záhuba venezuelského lidu. Jeho krev. Teď, v době energetické krize, se o venezuelské ropě znovu začíná mluvit. Proč? Ví zahraniční redaktor Českého rozhlasu Eduard Freisler, autor knihy Venezuela: Rozklad ráje.