PoliTalk
Epizoda 4323. únor 2022

Poslechněte si podcast: Canov: Ministr zdravotnictví Válek to nezvládl. Řadil neočkované do druhé kategorie

Senátor Michael Canov (STAN) byl jedním z členů horní komory, kteří se u pandemické novely postavili straně, kterou zastupují, a hlasovali proti. Podle něj bylo schvalování protiústavní a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) svou roli nezvládl. Upřednostnil by přitom i nouzový stav. Zároveň však odmítl, že zastupoval „šibeniční“ demonstranty, pro zamítnutí by ruku zvedl i bez nich. Canov byl hostem podcastu PoliTalk.

26:37

PoliTalk

Vydává: Novinky.cz

Rozhovory s politiky o aktuálních tématech. Provázet jimi vás budou naši političtí redaktoři.

Web

Epizoda 104Před třemi dny 29:39

Hladík: Každý majitel nemovitosti není bohatý

„Každý, kdo vlastní nemovitost, není bohatý.“ Tím hájil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v rozhovoru pro Novinky dotační program Oprav dům po babičce. Tvrdí také, že se nechce stavět zády k lidem, kteří si vlastníma rukama dům v 70. a 80. letech postavili. „Nepřipadá mi to korektní,“ řekl. V podcastu Politalk mluvil také o rozpočtu, úsporách na svém resortu i rebrandingu své strany. 

Epizoda 103Před týdnem 42:56

Rétorika politiků nepomáhá ke konsensu, může nahrát extremistům. Okamura je v poslední době radikálnější, říká odborník

Vyjadřování některých politiků prohlubuje neshody ve společnosti a nahrát to může extremistům. Rétorika šéfa SPD Tomio Okamura se v poslední době zradikalizovala, prohlásil v podcastu PoliTalk odborník na extremismus z Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš. Kromě toho, jak se změnila extremistická scéna v Česku hovořil i o způsobu protestů „třicítkářů“, které považuje za radikální aktivisty, či o původu konfliktů mezi ukrajinskou a romskou komunitou v ČR.

Epizoda 102Před týdnem 34:21

Kalousek: Z rozpočtu na příští rok je bramboračka, nemůže to dopadnout dobře

Z rozpočtu na příští rok je bramboračka, a nemůže to tak dopadnout dobře, řekl Novinkám exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Hlavou kroutil nad tím, jak vláda z plánovaného deficitu 210 miliard korun vytvořila 252. Někdo podle jeho slov původní návrh „zboural“. V podcastu Politalk mluvil i o tom, že vládě chybí leadership a že ji podporuje jenom proto, že opozice je ještě horší. Nevěří jí ale její odhodlání dělat něco s veřejnými financemi. 

Epizoda 101Před 2 týdny 49:16

Souček: Rok 2024 nebude pro ČT jednoduchý. Ve hře je propouštění

Českou televizi čeká nejednoduchý příští rok, řekl Novinkám v rozhovoru nový ředitel ČT Jan Souček. Pokud nedojde ke změně dlouhodobých plánů, je podle něj ve hře propouštění i omezení výroby pořadů. Další financování televize pak podle něj bude záležet na chystané novele zákona. V podcastu Politalk mluvil i o vyváženosti pořadů či o sportovních vysílacích právech. Reagoval také na kritiku hnutí SPD a ANO.

Epizoda 100Před 2 týdny 43:26

Bek: Některým vysokoškolským učitelům můžou závidět platy i politici

Platy mohou některým vysokoškolským učitelům závidět i politici nebo poslanci, řekl v podcastu Politalk ministr školství Mikuláš Bek (STAN). V rozhovoru se rozpovídal i o tom, proč vláda nepřistoupila se začátkem školní roku k jednorázovému příspěvku pro rodiny s dětmi či o tom, proč se nedaří začleňovat ukrajinské děti do českého školství. 

Epizoda 9924. srpen 2023 27:36

Grill: Státu už nevěřím, firmu přesouvám do zahraničí

„Jako člověk vzděláním právník, povoláním spíše manažer a ekonom působící v oboru IT, jsem přestal věřit českému státu. Jako firma cítím kolem sebe tolik nejistot a neznámých, že jsme rezignovali na investování v ČR,“ píše v otevřeném dopise premiérovi Petru Fialovi většinový vlastník IT společnosti Wedos.cz Josef Grill.

Epizoda 984. srpen 2023 37:34

Miko: Situace mezi Romy a Ukrajinci se uklidňuje. Jurečka ale přidal polínko do ohně

Situace mezi Romy a Ukrajinci se uklidňuje, řekl Novinkám v rozhovoru aktivista a zakladatel iniciativy Češi pomáhají Jaroslav Miko. Zdůraznil nicméně, že politici a mimo jiné i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) svými „nezodpovědnými výroky“ přidávají polínka do ohně. 

Epizoda 975. červenec 2023 45:53

Gregorová: Stanjura je problematický, měl by zvážit setrvání ve vládě

Šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS) je problematický ministr, řekla Novinkám v rozhovoru pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Je tak podle ní otázka, zda by „tento méně kompetentní“ ministr měl v citlivých dobách zůstávat na své pozici. V podcastu Politalk se také rozpovídala o tom, že jí nevadí aktivity a vyjádření stranické „komunistky“ Jany Michailidu, Piráti byli podle ní původně totiž „zpochybňovači“ zavedených pořádků. 

Epizoda 961. červenec 2023 44:23

Výborný: Odborníkem na zemědělství nikdy nebudu

Odborníkem na zemědělství nikdy nebudu, řekl v podcastu PoliTalk Novinek nový ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Spoléhá na schopnost řídit tým expertů. Zároveň zdůraznil, že na resort nepřichází udělat revoluci. Mluvil o tom, jak chce bojovat s vysokými cenami potravin, o legalizaci konopí i o tom, kde bude škrtat. Jeho předchůdce Zdeněk Nekula prý nedostal vyhazov. Také přiznal, že lidovci mluvili i o variantě, že by se na zemědělství přesunul jejich šéf Marian Jurečka z ministerstva práce a sociálních věcí.

Epizoda 9530. červen 2023 34:00

Bek: Na střední by mohlo být příští rok až pět přihlášek

„Byl jsem šokován tím, jak se přijímá na střední školy,“ řekl v podcastu Politalk ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Do příštího roku tak udělá vše pro elektronizaci přihlášek, spolu se kterou by také mohli uchazeči místo nynějších dvou podávat až pět přihlášek. V rozhovoru se rozpovídal také nastavení systému vysokých škol či o úsporách resortu. Zmínil také, že pokud se mu nepodaří vyjednat finance pro slušné fungování resortu, rezignuje.