3. červen 2021

Poslechněte si podcast: Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček: Z politiky se stáhnout nechci. Je potřeba ještě řadu věcí změnit

Do studia Rádia Z přišel bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Z funkce šéfa české diplomacie byl odvolán těsně před vypuknutím vrbětické kauzy. „Byl to jeden z významných novodobých momentů pro českou diplomacii. Takto zásadní kauzu jsme v posledních třiceti letech zatím neřešili. Ve vztahu s Ruskou federací to může být zásadní zlom,“ řekl Petříček v ranním vysílání. Podle bývalého ministra se během vrbětické kauzy ukázalo, jak Rusko Českou republiku vnímá. A doufá, že si společnost uvědomí, že partneři Česka jsou v Evropské unii. To, že chce mít České republika korektní vztahy s Ruskem, ještě podle Petříčka neznamená, že by se mu mělo podbízet. Řekl také, že kauza ukázala, jak důležité je v těchto situacích správně komunikovat s veřejností. „Reakce české vlády byla velmi tvrdá a adekvátní. Zdá se ale, že postup s partnery nebyl dostatečně koordinován. Jejich reakce mohla být v některých případech razantnější,“ zhodnotil Petříček.   Z ministerstva zahraničí odešel Petříček před dvěma měsíci. Moderátor Nikola Bojčev se ho ptal také na to, jak tento čas strávil. „Měl jsem možnost se trochu více věnovat rodině a také se rozhlédnout. Částečně se vracím zpátky na akademickou půdu. Trochu jsem si odpočinul. Z politiky se ale úplně stáhnout nechci. Mám pocit, že je potřeba řadu věcí stále ještě měnit,“ dodal Petříček. Mrzí ho především nedokončená práce v oblasti spolupráce ve vědě a výzkumu. Po několika letech jednání se ale podařilo uzavřít spolupráci s významnou vědeckou institucí ve Spojených státech. 

16:30

Ranní host

Vydává: Rádio Z

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.

Web

Před dvěma dny 18:34

Shánět peníze na Oxford bylo mnohem těžší než se tam dostat, říká biochemička Bára Cihlová

„Profesoři měli pětkrát víc energie než já, byli nadšení do toho, co nám vysvětlovali, a byli ochotní. Strašně mě to bavilo,” popisuje svůj první rok na Oxfordu biochemička Bára Cihlová, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. Těší se, až opět začne školní rok. Z Česka odjíždí o dva měsíce dřív, aby před začátkem semestru ještě pracovala v Oxfordu v laboratoři. „Po získání magisterského titulu to asi bude další etapa mého života, ale doufám, že si do té doby vybuduji nějaký základ přímo v oblasti, která mě zajímá, a pak budu pokračovat ve studiu dál a budu vědec.” 

Před třemi dny 16:41

Máme devátý nejstarší reaktor na světě, říká Ján Milčák z Centra výzkumu Řež

„Provozovat, vlastnit, stavět jaderné reaktory, to všechno vyžaduje povolení, je to kontrolované. Rozhodnutí, že bude výzkumné centrum v Řeži, padlo v 50. letech. Více než šedesát let zkušeností se projeví na tom, že spousta věcí je odladěna, lidi vycvičení, dlouhodobá zkušenost, tradice je velká. Díky tomu centrum provozujeme na opravdu dobré úrovni,” říká ředitel provozu reaktoru Ján Milčák, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před čtyřmi dny 16:52

Jedním z našich základních úkolů je nejenom památky prezentovat veřejnosti, ale primárně je chránit, říká kastelán Karlštejna Lukáš Kunst

„Je potřeba si uvědomit, že Kaple svatého Kříže je světový unikát. Jedním z našich základních úkolů je nejenom památky prezentovat veřejnosti, ale primárně je chránit. Skupiny o počtu 16 osob jednou za půl hodiny je tím limitem, kterým se snažíme přispět k zachování mikroklimatu v kapli,” říká kastelán Karlštejna Lukáš Kunst, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před pěti dny 17:32

Fotovoltaika vyrábí levně, problém je ve skladování energie, přiznává energetická konzultantka Hlavsová

Vysoké ceny energie jsou součet mnoha faktorů - dlouhodobých i krátkodobých. Nejlevnější je fotovoltaika, ale má základní chybu, není skladovatelná,” popisuje situaci s energiemi konzultantka v energetice Martina Hlavsová, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před šesti dny 17:45

Celý dům jsem stavěl sám, říká mladý truhlář Pospíšil

 ,,Můj obor byl jasná volba. Od malička jsem viděl pracovat tatínka se dřevem. Profesoři o mé stavbě netušili. Celý dům mi trval 3 roky. Chtěl jsem, aby každý vrut i prkno prošlo mýma rukama,” říká student truhlařiny Radek Pospíšil, který si postavil sám dům ze dřeva a byl ranním hostem na Rádio ZET. 

Před týdnem 16:31

Naše fotobudky jsou na večírcích v ohrožení, říká fotograf Čeřovský

Fotobudky v metru jsou dneska už pasé. My se zaměřujeme na speciální instalace, žádné běžné rekvizity a nudné pozadí. Na večírcích je fotobudka celkem v ohrožení, čím pozdější večírek, tím divočejší nápady, říká David Čeřovský. 

Před týdnem 16:35

Lenka Krobotová: Člověk se nemění, mění se jen doba a kulisy

„Teď hraju Shakespeara. Ten je tak nadčasový, že ty texty vás nesou samy. Spousta diváků mi říká, jak jim to rezonuje s dneškem, že jsou jen jiné kulisy. Shakespeare byl úžasný v tom, že načrtnul člověka v celé jeho podstatě,” říká herečka Lenka Krobotová, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 14:01

Autor webu Bez faulu: Prvotním impulsem k tvorbě webu o manipulaci byl Donald Trump

„Prvotním impulsem byl pro mě Donald Trump. Zalíbilo se mi studovat, jakým způsobem komunikuje. Chtěl jsem zjistit, jestli je v tom nějaká taktika, jak jeho komunikace vůči voličům funguje,” říká autor webu o manipulaci Bez faulu Jiří Burýšek, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 16:15

Kolem muralů lidé projdou a třeba jim zlepší náladu, říká ilustrátor Vladimír Strejček

„Všechno je to interdisciplinární. Překrývá se tam ilustrace s kresbou, s malbou, občas děláme trojrozměrné věci. Ilustrace dnes pokrývá neuvěřitelný vějíř různých vizuálních výstupů,” říká ilustrátor Vladimír Strejček, zakladatel prvního českého ilustrátorského studia DRAWetc. „Fungujeme dvacet let, za tu dobu vím, co funguje a co už ne. Teď lidé chtějí muraly, do nich se úplně zamilovali,” dodává ranní host Rádia ZET Strejček. 

Před týdnem 15:44

Strážce národního parku nemůže dělat každý, říká mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný

„Snažíme se, aby strážci přírody nebyli vnímáni jako zelená policie, ale spíš aby byli velvyslanci národního parku vůči veřejnosti. Strážce je v terénu, aby lidem pomáhal, aby jim poradil kudy jít nebo co vidí. A když se děje něco špatného, musí okamžitě zakročit,” říká mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný, který byl ranním hostem na Rádiu ZET.