Zprávy z jižních Čech
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Bývalá židovská čtvrť v Hluboké nad Vltavou, kterou chtěl developer přestavět, se stala památkou

Na seznam jihočeských kulturních památek přibyla bývalá židovská čtvrť v Hluboké nad Vltavou. Komplex budov patří k nejstarším zástavbám ve městě. Ministerstvo kultury tak vyhovělo žádosti místního spolku Hluboká – Zámostí. Některé objekty v lokalitě, včetně barokního domu, vlastní soukromý developer, který na místě plánoval výstavbu bytů.

02:23

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Dnes 02:38

Veselí nad Lužnicí hledá využití pro starou radnici. Zájem má místní dům dětí i střední škola

Ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku už vznikají plány na budoucí využití historické radnice. Památkově chráněný objekt koupilo město od soukromého vlastníka za 20 milionů korun letos v lednu. Část rozlehlého komplexu několika budov bude zřejmě kromě města využívat místní dům dětí a mládeže. Vážný zájem má také střední ekologická a potravinářská škola.

Dnes 02:33

Část úrody kukuřice zničila divoká prasata. Škody na jihu Čech jsou letos větší než v loňském roce

Divoká prasata dělají letos v některých lokalitách na jihu Čech větší škody v porostech kukuřice. Myslivci si to vysvětlují tím, že v lesích není tolik žaludů a bukvic jako loni. Proto černá zvěř hledá potravu jinde. Rostliny potom ale už není možné sklidit.

Včera 02:30

Až 80 tisíc tun odpadu ročně se má spalovat na okraji Krumlova. Město i okolní obce jsou proti

Společnost Carthamus chce na okraji Českého Krumlova rozšířit areál energobloku. V novém kotli plánuje spalovat až 80 tisíc tun odpadu ročně. Konkrétně jde o tuhá alternativní paliva vyrobená z komunálních a průmyslových odpadů. Okolním obcím a firmám pak bude nabízet levnější teplo a elektřinu. Vedení Krumlova i sousední obec Přísečná jsou ale proti.

Včera 02:11

Budějovičtí hokejisté spoléhají na kapitána Milana Gulaše, ten je ale v nové sezoně zatím bez bodu

Když se řekne hokej a Motor, fanoušci si často vybaví českobudějovickou dvojici Gulaš – Pech. Kapitán Milan Gulaš ale má po dvou zápasech nulu v kolonce vstřelených gólů a další nulu v počtu asistencí. Podle oficiálních statistik vystřelil jen dvakrát na bránu. Na to u něj hokejoví fanoušci z jihu Čech nebyli zvyklí.

Včera 02:49

Bezobalové obchody bojují o zákazníky. Některé už museli provozovatelé zavřít

Bezobalové obchody bojují o přežití. Často je vedou nadšenci, kteří své krámky s regionálními potravinami a drogerií dotují a doufají, že časem do nich začne chodit víc lidí. Patří mezi ně i bezobalový obchod Výběr v Táboře.

Před dvěma dny 02:23

Laureáti mezinárodní hudební soutěže Concertino Praga koncertují na jihu Čech

Vítězové 57. ročníku mezinárodní rozhlasové soutěže mladých talentovaných hudebníků Concertino Praga vystupují na jihu Čech. Ve středu je čeká koncert ve Vokově sálu na zámku v Bechyni. Před tím mladí virtuosové hráli v Českém Krumlově a Táboře.

Před dvěma dny 02:41

Zavěšení na laně skenovali vědci Koněpruské jeskyně, aby vytvořili první digitální kopii v Evropě

Koněpruské jeskyně na Berounsku mají jako první v Evropě digitální kopii. Jihočeští vědci ji vytvořili na základě speciální metody 3D skenování. Pomocí speciální kamery se dostali i do míst, která zatím nikdo nezmapoval. Součástí modelu byla i rekonstrukce obličeje pravěké ženy, jejíž ostatky se v jeskyni našly. Její lebka dostala jméno Zlatý kůň podle vápencového návrší, v němž se známé jeskyně nachází.

Před třemi dny 03:31

V bechyňském kostele se po desítkách let rozezní barokní varhany, na opravu se složili místní

Naposledy se jejich majestátní hlas rozezněl před druhou světovou válkou. Od té doby barokní varhany od příbramského varhanáře Kopfsteina v kostele svatého Michaela v Bechyni na Táborsku mlčí. Místní nadšenci a patrioti to tak ale nechtěli nechat a vyhlásili sbírku. Na opravu varhan vybrali 300 tisíc korun.

Před třemi dny 02:46

Jiná cena pro místní a jiná pro chalupáře. Poplatek za svoz odpadu v Číměři posoudí ústavní soud

Obyvatelé Číměře na Jindřichohradecku nově platí jinou částku za svoz odpadu než majitelé rekreačních nemovitostí. Dřív si lidé kupovali známky na jednorázové vyvezení popelnice. Rozdílné výše poplatků jsou ale podle ministerstva vnitra diskriminační. Případem se zabývá ústavní soud.

Před čtyřmi dny 02:38

Korejská umělkyně Jongsuk Yoon má první výstavu v Česku. Její plátna jsou k vidění v Budějovicích

Rozměrné abstraktní barevné obrazy zaplnily českobudějovickou Galerii současného umění a architektury. Vůbec poprvé v České republice vystavuje jihokorejská umělkyně Jongsuk Yoon, která žije od 90. let v Evropě. Kolekci nejnovějších děl nazvala Říjnové nebe.