Vlna
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Být striptérkou není nic špatného a ukazovat svoje tělo nedělá člověka horším. Čus hadus

Marn, oblečená v nahotě je absolventský film režisérky Karolíny Brabcové, která v něm přibližuje život kamarádky Martiny, striptýzové tanečnice a filmařky studující střih na FAMU. „Jsem ráda, že dělám strip. Nevznikají z toho kamerové záznamy. Karly film je výjimka,“ popisuje Martina jedinečnost performance, kterou se živí a dotuje svou vlastní tvorbu.

32:34

Vlna

Vydává: Český rozhlas

Vlna je publicistický podcast Radia Wave zaměřený na témata z kultury, popkultury, společnosti a lifestylu. Redaktoři a redaktorky s Hanou Řičicovou, která podcastem provází, rozebírají fenomény jako Beyoncé, fast fashion nebo horoskopy, trendy a zajímavosti jako užívání OpenAI ve vzdělávání nebo nestory jako Quentin Tarantino.

Web

Dnes 23:16

Soustředěný poslech na trase Brno–Praha. Tohle je nejlepší tuzemská hudba roku 2023 podle Radia Wave

Pokud vaše životy s koncem roku doprovází potřeba bilancovat, možná si říkáte: co že se nám to letos urodilo na české hudební scéně? A protože Radio Wave je tu od toho, abyste nic zásadního neprošvihli, v aktuálním dílu podcastu Vlna si poslechneme výběr těch nejpovedenějších tuzemských alb letošního roku. Vybrali je hudbou žijící členové naší redakce.

Před čtyřmi dny 30:41

Český komiks zalila růžová vlna. Srdcovka Štěpánky Jislové je událost roku

Autobiografický komiks Srdcovka se rychle zařadil mezi nejzásadnější díla současného českého komiksu. Autorka Štěpánka Jislová v něm podniká osvobozující cestu svým dospíváním, vztahovou historií, sexem a traumaty.

Před týdnem 28:45

V zahraničí musí hudebníci inovovat, Češi zas nesmí odložit kytaru. Co prozradí rádiová hitparáda?

Soukromé i veřejnoprávní stanice preferují hudbu, na které panuje většinová shoda – a po úspěšných interpretech chtějí, aby se drželi osvědčených receptů. Vyplývá to ze seriálu o českých rádiích, který vznikl ve spolupráci Radia Wave a Datového týmu Českého rozhlasu. Do jeho zákulisí se podíval Podcast Vlna.

Před týdnem 31:37

Drogy, sex a nikdy nekončící party. Jak změnil britský seriál Skins pravidla hry?

Britský seriál Skins v nultých letech přinesl revoluci v teen dramatech. Odmítl ustálené americké postupy a místo toho nabídl syrovou realitu dospívání plnou drog, sexu a nikdy nekončících večírků. Nebál se prozkoumávat citlivá témata, jako je sexuální orientace, duševní zdraví nebo disfunkční rodiny, a stal se tak předobrazem současných seriálů pro dospívající. Jak seriál ovlivnil televizní scénu a proč se k němu pojí spousta kontroverzí?

Před 2 týdny 24:56

Chlapec a volavka na cestě do nejtemnější fantazie. Hajao Mijazaki pořád vládne světové animaci

Do českých kin se dostal nový snímek legendy japonské animace Hajaa Mijazakiho Chlapec a volavka. Fantastické vyprávění, které se odehrává na sklonku druhé světové války, připravoval zakladatel animačního studia Ghibli několik let. Kromě toho máme možnost se s jeho tvorbou seznámit i důkladněji – v češtině totiž vychází kniha Mijazaki a jeho svět, která mapuje celou jeho tvůrčí dráhu.

Před 3 týdny 32:48

Po tom, co peklo skončí. Jak žijí lidé, kterým změnil život terorista Breivik?

Na ostrově Utøya, kde Anders Breivik 22. července 2011 postřílel 69 lidí v průměrném věku 20 let, se znovu pořádají tábory. Ve veřejném prostoru kolem norských institucí přibyla ostraha. Každý třetí Nor zná osobně někoho, kdo byl zasažen útokem ultrapravicového teroristy. Vyrovnávání se s kolektivním i osobním traumatem zachytil Lukáš Houdek ve své nové podcastové sérii.

13. listopad 2023 35:28

Má to cenu! Hodně ale obětujete na kamarádech a rodině, říká profesionální hráč League of Legends

Vrcholové turnaje strategické počítačové hry League of Legends dnes přitahují miliony fanoušků i miliony dolarů. Jak žije profi gamer Petr „Denyk“ Haramach? Jak u hráčských týmů fungují psychologové a datoví analytici?

9. listopad 2023 45:43

„Napsat na seznamce, že jsem trans*, mi trvalo.“ Debata k Teď jsem Robin řeší legislativu i intimitu

V pořadu Vlna nabízíme záznam z debaty věnované podcastové sérii Radia Wave Teď jsem Robin. Její autor v šesti osobních epizodách přibližuje svoji intimní zkušenost s tranzicí. Rozebírá vztah k sobě samotnému, k rodině, v rozhovorech s někdejšími partnery a partnerkami zpětně nahlíží společný čas i intimitu. V debatě se podělil třeba o to, jakým způsobem své přítelkyni řekl, že je trans*, a rozhovor se dotkl i české legislativy ohledně trans osob.

2. listopad 2023 32:56

Záchranná slova jsou základ, stop je stop, říká profesionální dominatrix

Demonia je profesionální dominatrix. Svou fascinaci dominantní rolí začala objevovat už během svých raných školních let. Prvního submisivního partnera si ale našla až po střední škole, kdy se přestěhovala ze Slovenska do Prahy. Cesta k její současné práci ovšem trvala dlouho, a to hlavně kvůli obavám z reakce okolí. Musí mít BDSM nutně sexuální kontext?