Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Bylinky sbírejte do slunovratu. A neoplachujte je, jinak je zbavíte cenného pylu

Červen je ideální dobou na sběr bylin, které jdou do květu. Podle bylinkářky Radky Svatošové je úplně nejlepší čas do začátku letního slunovratu, kdy přibývá měsíc a rostliny jsou v kondici.

15:18

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.

Web

Včera 15:13

Okrasné květiny v talíři? Proč ne! Denivka do rizota, monarda k masu, sléz na dort

Bylinkářka Radka Svatošová z Nemošic vaří denně ze surovin, které jí kvetou na zahradě. Denivka je pro ni zeleninou číslo jedna. Je použitelná celá. Teď jsou v kuchyni aktuální poupata a květy.

Před dvěma dny 16:19

K červenci pasuje natrpklá chuť, pozdní léto už je na sladko

K červenci patří nahořklá chuť a červená barva v podobě dozrávajícího ovoce. Co to v praxi znamená? Podle Dany Šťastné z jídelny Kruh zdraví Chrudim je dobré v tomto čase zařazovat potraviny, které mohou mít skutečně i mírně nahořklou, trpkou chuť. Například ovčí a kozí sýry, listové saláty, čočku, kukuřici, jáhly nebo zelí.

Před čtyřmi dny 14:20

Acháty, křišťály i granáty se dají najít i bez ničení přírody

Ne každý mineralog je zodpovědný člověk, který chrání přírodu. Kámen do sbírky je pro mnohé natolik lákavý, že honba za ním překračuje rámec slušného chování o ohleduplnosti k přírodě nemluvě. Hledat se dá ale i citlivě.

Před pěti dny 15:13

Za jeho název můžou včely. Medvěd brtník ochutnal med ještě před člověkem

Prapůvodním domovem včel byly duté kmeny stromů, kterým se říkalo brtě. Tam se včely usídlily a založily bezpečné útočiště. Ještě před lidmi si na sladkém medu uschovaném v brtích pochutnávali medvědi. Odtud pochází název medvěd brtník. Lidé samozřejmě brzy přišli na tuto sladkou pochoutku a brtě si začali přivlastňovat a upravovat. Tak vznikly první úly.

Před týdnem 15:15

Rodinný výlet na kolech v pohodě? Chce to vhodné kolo pro dítě, pomůže i teleskopická tyč

Prázdniny spojené s cyklistickými výlety nemusí být jen pro dospělé. I rodiny s dětmi mají různé možnosti, jak si dovolenou na kolách užít. Pro batolata mladí rodiče využívají vozík za kolo. Je to bezpečné? Zeptali jsme se odborníka Miloše Pejchy z Pardubic.

Před týdnem 14:32

Vlastní bydlení pro mladé lidi? Šance stále je. Finanční analytici radí, jak na to

V médiích se teď často objevují články typu: Hypotékám odzvonilo. Hypotéky jen pro bohaté. Ode dneška máte smůlu, a podobně. Hypotéka ale stále může být dobrým řešením, jak si pořídit vlastní bydlení.

Před týdnem 15:49

Oční víčka mohou být těžká i lehká. Jejich operace musí být ušitá každému na míru

Operace očních víček není rutina, která se dělá všem stejně. Každý z nás má jinou strukturu očních víček. Chirurgové je dělí na těžká a lehká.

Před 2 týdny 14:04

Koho zachraňovat a koho ne? U mladých ptáčků napoví peří

Pokud najdete malé ptáče, které už je opeřené, leží třeba pod stromem, nechte ho být, nepotřebuje zachraňovat. Rodiče jsou někde poblíž a o svém potomkovi vědí. Na to upozornila v Radioporadně Romana Vojířová z Pohádkové zahrady, která slouží jako azyl pro opuštěná zvířata v Pardubicích.

Před 2 týdny 14:06

Nenoste sluneční brýle celý den. Přinesou vám mizernou náladu

Sluneční brýle berou někteří lidé jako módní doplněk. Nosí je i v době, kdy slunce nesvítí, jsou jejich součástí. Člověku to ale neprospívá, mozek vnímá jen šero. Může to být příčina špatného spánku a špatné nálady. Proč to tak je, vysvětluje primář Oční kliniky Oftex Vladimír Korda.

Před 2 týdny 14:53

Dva jednoduché kroky, jak předejít řídnutí kostí

Osteoporóza je úbytek kostní hmoty, který můžeme ovlivnit správnou stravou a pohybovou aktivitou. Co se příliš ovlivnit nedá, jsou hormonální změny v organismu ženy. Proto je tichý zabiják kostí, jak se osteoporóze přezdívá, častější u žen po menopauze.