Příběhy z kalendáře
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Byli jednou dva písaři. V legendárním seriálu řádili Sovák s Horníčkem

„Velké myšlenky jsou jako vysoké květiny, dáte je do větru, ony se zlomí… No prostě, že kytky nesnášej průvan.“ Tak zní jedna z hlášek Jiřího Sováka, která je uchována díky seriálu Byli jednou dva písaři. Premiéru měl 20. ledna 1973. Hlavní role Jiří Sovák a Miroslav Horníček, scénář Jaroslav Dietl, režie Ján Roháč. To je jádro tvůrčího kolektivu legendárního seriálu natočeném podle nedokončeného románu Bouvard a Pécuchet z pera francouzského klasika Gustava Flauberta.

18:35

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den vám tak dvojice moderátorů Tereza Stýblová a Jan Kovařík nebo Jitka Novotná a Jan Čenský nabídne příběh, který chcete slyšet.

Web

Dnes 19:00

Detektor lži. Dá se zneužít či obelstít?

Detektor lži. Obávaná i mýtická pomůcka vyšetřovatelů na celém světě. K prvnímu úspěšnému využití v kriminalistice došlo v roce 1935. První Emotograf, jak byl detektor lži nazván svým tvůrcem Leonardem Keelerem, čoudil a byl značně poruchový. Dnes se používají počítače a nejmodernější software. Detektor lži je vlastně přístroj, který vyslýchanému měří tlak, rychlost dechu a pocení kůže. Změny jsou zaznamenávány a pak teprve vyhodnoceny.

Včera 18:16

Vodní nádrž Švihov. Voda teče do Prahy tunelem dlouhým 51 kilometrů

Dodávka pitné vody z vodní nádrže Švihov do Prahy začala 1. února 1973. Městu už nestačily dřívější zdroje a tak vodohospodáři vytipovali oblast na řece Želivce. Sypaná hráz je 860 metrů dlouhá a 58 metrů vysoká. Voda proudí do Prahy 51 kilometrů dlouhým tunelem. Stavěl se v letech 1965 - 1972. Vede v hloubce 8 až 150 metrů pod terénem a díky mírnému sklonu většiny úseků jím voda teče samospádem. Vodní nádrž Švihov je co do rozlohy čtvrtou největší nádrží v České republice.

Před třemi dny 21:20

Mahátma Gándhí: "Nejsem vizionář. Jsem praktický idealista."

Mahátma Gándhí. Jeden z největších duchovních a politických vůdců patřil v dětství mezi nejdrobnější chlapce, bál se hadů a tmy, na vysoké škole propadal. Nakonec se stal právníkem. U svého prvního případu se nezmohl na slovo, a ze soudní síně utekl. Neúspěchy ho přiměly se sebou pracovat a změnit se. Později dokázal řešit spory mezi lidmi, postavit se rasismu a nesvobodě. Jeho metoda nenásilného odporu inspirovala miliony lidí v boji proti bezpráví.

Před 2 týdny 19:52

Kevin Costner. První pušku dostal v pěti letech! V Tanci s vlky naháněl 3500 bizonů

„Odjakživa jsem si představoval, jaké by to bylo, kdybych žil na Divokém západě,“ říká Kevin Costner, který se narodil 18. ledna 1955. Film Tanec s vlky si sám režíroval a málem v něm přišel o život, když natáčel scénu, kde běží na koni bez sedla ve stádu s 3500 bizony. Také vám představíme jeho dvě manželství a dozvíte se, jak to probíhalo, když v roce 2003 nečekaně vstoupil do restaurace v pražských Modřanech, kde manželé Kadlecovi slavili zlatou svatbu.

Před 2 týdny 18:15

André Michelin. Muž, který vydal prvního průvodce pro autoturisty

André Jules Michelin se narodil 16. ledna 1853 v Paříži. Budoucí inženýr a průmyslník se svým bratrem založil firmu na výrobu pneumatik Michelin. Firma vyvinula první odnímatelnou pneumatiku a vydala prvního průvodce pro autoturisty. Od roku 1926 se v Michelinově průvodci začaly objevovat u vybraných restaurací hvězdičky. Toto hodnocení má dodnes velikou prestiž. Firma Michelin dnes vlastní desítky továren na výrobu pneumatik po celém světě.

Před 2 týdny 19:39

Pátek třináctého. Jak toto datum přišlo ke své špatné pověsti?

Pátek třináctého jako nešťastný i šťastný den. Jako takový vám jej představí dnešní Příběhy z kalendáře. Dozvíte se, kde toto datum přišlo ke své špatné pověsti. Moderátoři vám odvypráví mnoho příběhů, které se v tento den staly, a dozvíte se i o tom, proč je samotná třináctka číslem nešťastným, a jak lidé jejímu působení předcházejí. Pokud jste pověrčiví, jistě vás potěší, že v tom rozhodně nejste sami. A pokud na pověry nedáte, jistě se dobře pobavíte.

Před 3 týdny 17:49

Jack London. Uznávaný a bohatý spisovatel pracoval od devíti let. Živil se i jako ústřicový pirát

„Na Klondiku jsem se našel. Tam nikdo nemluví. Všichni přemýšlejí. Dá vám to správný pohled na svět,“ napsal Jack London. Narodil se 12. ledna 1876 a už jako dítě zažíval drsné okamžiky. Otec rodinu opustil, matka se pokusila o sebevraždu. Rodina trpěla nouzí. Jako 21letý si vypůjčil peníze, vybavení i zásoby a vydal se na Aljašku. Na rozdíl od mnoha jiných tam ale zlato skutečně našel. Roku 1913 se stal nejlépe placeným spisovatelem své doby s ročním příjmem přes 35 milionů.

Před 3 týdny 17:33

Dalajláma znamená oceán moudrosti. 13. dalajláma zavedl vlajku se sněžným lvem

Mongolsko-tibetské slovo „dalajláma“ v češtině znamená „oceán moudrosti“. Je to titul světského vládce Tibetu. Tibetští buddhisté věří, že dalajláma je stále stejná osobnost, která se po smrti vlastní vůlí a výběrem převtělí do nově narozeného těla. V pořadí 13. dalajláma, jménem Thubtän Gjamccho, se narodil v roce 1876. Dvakrát byl vyhnán ze své země – nejprve Brity, později Číňany, ale pokaždé se znovu vrátil na trůn.

Před 3 týdny 17:55

První metro na světě. Spojovalo dvě londýnská nádraží a měřilo šest kilometrů

První metro na světě zahájilo provoz v Londýně 10. ledna 1863. Ve městě tehdy žilo přes 2 miliony lidí a úzké spletité ulice byly přeplněné koňskými povozy. Hitem poloviny 19. století byla železnice – tehdy novinka ve světě hromadné dopravy. V Londýně se rozhodli, že ji využijí pro lepší cestování po městě a protože v ulicích už nebylo místo, zavedli dráhu pod zem. První trasa měřila zhruba 6 kilometrů a spojovala dvě důležitá nádraží Paddington a King’s Cross.