- Podcasty
- Dokument

Poslechněte si podcast: Bydlení došlo. Dokument o boji s nedostupným ubytováním pro sociálně slabé
Petr a Jindřich žijí na ubytovně v pražské Michli, vlastní domov ztratili. Dočasné bydlení ale musí opustit, protože zařízení v Michli zřizovatel na léto zavírá. Vystěhovat se musí všichni tamní obyvatelé. Autorka dokumentu Ivona Remundová po dobu jednoho měsíce sledovala snahu sociálních pracovníků sehnat oběma pánům novou střechu nad hlavou. Volná místa na ubytovnách či azylových domech ale chybějí. Petrovi a Jindřichovi hrozí, že skončí na ulici.
Dokument
Interpretace, výklad a syntéza dění, událostí a jevů našeho života.
Beneš-Hácha-Moravec: Soukromé Mnichovy
Šestý díl seriálu Osudové osmičky se zamýšlí nad širšími a někdy až symbolickými souvislostmi událostí, k nimž u nás došlo ve dnech podpisu Mnichovské dohody v roce 1938.
Brojí proti němu Pohlreich i Bartoška. Ale proti čemu přesně? Dokument Konec neomarxismu v Česku
Kdo jsou ti dnešní neomarxisté? Jak se jim žije? A jak je možné, že i přes jejich gargantuovský vliv česká levice v posledních letech prochází neobyčejně silnou krizí?
Dokuseriál Profesionálové: Kriminalista
V návaznosti na sté rozhlasové výročí se dnes naposledy vypravíme do roku 1923. Jak tehdy vypadala práce kriminalistů? Výzvu vyřešit sto let starou vraždu přijal nejznámější detektiv současnosti Josef Mareš.
Jáchymovské tango a koncentrák v koncentráku. U Horního Slavkova vznikly hned čtyři tábory
Ve stínu jáchymovského represivního komplexu se částečně nachází tábory zbudované u horních děl v Horním Slavkově a jeho bezprostředním okolí. Už v roce 1947 zde byl spuštěn tábor pro německé válečné zajatce, tzv. Horní Slavkov – od roku 1949 přejmenovaný na Prokop. Vedle něj vznikly ještě tábory Ležnice, Svatopluk a XII. Využíváno zde bylo 10 až 15 dolů, přičemž další byly otevírány.
Profesionálové. Novinářka, lékař, kriminalista. Dokuseriál o tom, jak vypadaly profese před 100 lety
Sté výročí rozhlasového vysílání na našem území je dobrou příležitostí k tomu, připomenout si, jak lidé před 100 lety žili. Dokuseriál Profesionálové proto přichází s výzvou pro tři známé reprezentanty atraktivních profesí, kteří zkusí dělat svou práci „postaru“ jako v roce 1923.
Tábor Mariánská byl určen k internaci mladistvých. Do dolu chodili vězni svázáni lanem
Tábor Mariánská I byl určen k internaci mladistvých ve věku od 18 do 21 let a jeho kapacita dosahovala kolem 800 trestanců. Vězni chodili seřazeni ve čtveřicích a pěticích svázáni lanem z Mariánské do dolu Eva, který se nacházel severozápadně od tábora.
V táboře Bratrství vězně trápil hlad a otřesné hygienické podmínky. Pak zde postavili dětský tábor
Krátce po ukončení 2. světové války, 12. června 1945, byl zprovozněn důl Bratrství, dříve známý jako štola Saských šlechticů. O dva roky později byl nedaleko dolu zřízen tábor pro německé válečné zajatce, kteří zde měli pomoci s těžbou uranových rud. Po jejich odchodu v roce 1950 byl tábor zařazen do systému komunistických nápravně-pracovních táborů a dostal krycí označení „D“.
Tábor Nikolaj zmizel beze stopy. Měl i fotbalové hřiště, ale pouze pro dozorce
Tábor Nikolaj byl situován u frekventované silnice z Jáchymova na Mariánskou a to je zřejmě důvodem toho, že zmizel prakticky beze stopy. Pokud o něm nevíte, tak na těchto místech nic neuvidíte. Při sondáži archeologové pod povrchem našli destrukce staveb mocné až jeden metr. To jsou trosky budov tábora, které byly strženy buldozerem, zplanýrovány nebo rozježděny.
Eliáš I a II. Jáchymovské peklo na zemi v dobách raného socialismu
Pět uranových dolů, 14 pracovních táborů a v nich na 50 tisíc vězňů – to byly jáchymovské uranové doly. Stopy po peklu na zemi v dobách raného socialismu už zahladil čas, na místě dnes stojí chaty a penziony.