Četkast
25. červen 2021

Poslechněte si podcast: Buněčné maso, brčko proti škytavce a kočka kleptomanka

Izraelská společnost Future Meat otevřela závod na výrobu umělého masa, vědci vymysleli brčko, které zastaví škytání, mezi cenami mexické loterie budou dvě rezidence známých narkobaronů a tři dívky z Indonésie se snaží uniknout životu na venkově díky heavy metalu. A jak se zbavit invazivních druhů? Zařaďte je na svůj jídelníček.

15:24

Četkast

Vydává: Česká tisková kancelář

Zajímá vás historie, věda, technika nebo příběhy slavných? Můžete si je (a také mnoho jiného) poslechnout ve zpravodajském podcastu České tiskové kanceláře, který se jmenuje Četkast a který přináší přehled zajímavostí z uplynulého týdne. Jde o texty, které by vám neměly uniknout, i když třeba neplní hlavní stránky novin a webů. Jde o texty, u kterých si odpočinete.

Web

Před 2 týdny 38:04

Odkládání prvního těhotenství je nejčastějším důvodem neplodnosti, říká gynekolog David Rumpík

Neplodných párů ve společnosti přibývá. Bez pomoci doktorů už v dnešní době neotěhotní přibližně čtvrtina žen. O umělém oplodnění, příčinách neplodnosti a náhradním mateřství mluvil v Četkastu ředitel kliniky reprodukční medicíny a gynekologie IVF Zlín David Rumpík. Vysvětlil, proč je problém rostoucí věk matek a jak se dá zajistit co největší šance na přirozené početí. Zavzpomínal také na první umělé oplodnění v Československu a první "dítě ze zkumavky", které letos oslavilo 40 let. Podcast vznikl ve spolupráci se studentkami Žurnalistiky na FSV UK.

15. srpen 2022 17:48

Terapeutka psů a fotografka: Občas komunikuji s lidmi jako se zvířaty

Co obnáší terapie psů a v čem se liší od canisterapie? Jakých nejčastějších nešvarů se majitelé psů dopouštějí na svých miláčcích a proč práce se psy začíná právě u majitelů? V Četkastu na Filmovce si na místo zpovídaného hosta sedla fotografka a terapeutka psů Denisa Zbranková Albaniová, která coby nositelka Ceny ČTK v soutěži Czech Press Photo posílila partu četkařských fotografů na LFŠ. V podcastu, který pro LFŠ připravují studenti novinářského workshopu ČTK, také prozradila, jaké jsou “fígle” při focení psů a na které “psí osobnosti” nejraději vzpomíná.

6. srpen 2022 25:42

Filmovka je láska, shodli se ředitelka LFŠ Korená a moderátor Kubáník

Námluvy, Mimořádná událost, Štěstí nebo Kondom hrůzy nejsou jen názvy filmů, ale i situace nebo pocity, které si v Četkastu na Filmovce vybavovali ředitelka festivalu Letní filmová škola Uherské Hradiště Radana Korená a herec, moderátor a držitel ocenění Slovácký Oskar Jožka Kubáník, který návštěvníky provázel nejen na slavnostním zahájení a ukončení, ale i festivalovými minutami. V podcastu, který vznikl jako součást studentského novinářského workshopu ČTK, zhodnotili jeho hosté i právě zakončený 48. ročník Filmovky.

5. srpen 2022 40:39

Babčáková na LFŠ: Učím lidi chodit do světa fantazie

O improvizaci a divadlu, ekologii i vzdělávání, ale také o fantazii a nudě mluvila v Četkastu na Filmovce herečka, lektorka, moderátorka a mistryně v improvizaci Simona Babčáková. Prozradila, kde všude vidí příběhy, jaké fantasy knížky čte a proč nechce být „chytroprdka“, která se plete do všech společenských témat. Podcast vznikl na LFŠ jako součást studentského mediálního workshopu ČTK.

4. srpen 2022 35:23

Pavlátová na LFŠ: Pořád o sobě pochybuju

Jak vznikla hláška „Nežereš maso, nepoznáš vtip“, co nového se dozvěděla díky animovanému filmu Moje slunce Mad o Afghánistánu a jak její život ovlivnila nominace na Oscara, prozradila v Četkastu na Filmovce režisérka, animátorka, scénáristka a pedagožka Michaela Pavlátová. Nehrozí, že by v animaci lidskou práci nahradily počítače? A jaký je zájem o animaci na uměleckých školách? Dozvíte se v podcastu, který vznikl na LFŠ jako součást studentského mediálního workshopu ČTK.

4. srpen 2022 42:02

Vetchý na LFŠ: Společnost se musí spojit, aby mělo lidstvo naději zůstat na tomhle světě

Jak si herec Ondřej Vetchý představuje dobrého prezidenta, co si myslí o současných prezidentských kandidátech nebo proč je podle něj potřeba bránit veřejnoprávní média, se dozvíte v Četkastu na Filmovce, který na Letní filmové škole v Uherském Hradišti natáčeli studenti, účastníci novinářského workshopu ČTK. Do debaty s Ondřejem Vetchým o demokratických hodnotách, ekologii i vzdělávání se zapojila i programová ředitelka LFŠ Iva Hejlíčková.

2. srpen 2022 30:12

Doláková na LFŠ: Skončila moje rebelie, teď chci tvořit

Po období, kdy psala drzé sloupky z Hollywoodu a mluvila otevřeně o sexu, chce herečka a tanečnice Alena Doláková ustoupit trochu ze svého aktivismu a věnovat se natáčení dobrých filmů. V Četkastu na Filmovce přiznala, že obrat přišel po natočení snímku Šimona Holého Zrcadla ve tmě, který na LFŠ společně představili. V podcastu, který vznikl na Filmovce jako součást studentského mediálního workshopu ČTK, také uvedla, že není tak hrozné být škatulkovaná jako „ta od Svěráka“, v čem ji inspiroval Jaroslav Dušek a připustila, že stejně jako herectví a tanec ji baví i zpívání, přestože u zkoušek na JAMU z muzikálové herectví propadla.

1. srpen 2022 30:11

Kadrnka na LFŠ: Je třeba znovuobjevit příběhy, vrátit rituály

Ve velmi osobním rozhovoru vypráví režisér a scenárista Václav Kadrnka, jak vznikal film Zpráva o záchraně mrtvého, k jehož natočení ho inspirovala vlastní zkušenost s vážně nemocným otcem. V podcastu Četkast na Filmovce tak mluví o empatii a přijímání, naději i odvaze. Zmínil také, proč dělá raději filmy než divadelní hry a prozradil více o chystaném snímku, který by se měl odehrávat na moři. Podcast vznikl na festivalu Letní filmová škola Uherské Hradiště jako součást studentského mediálního workshopu.

31. červenec 2022 27:22

Mauréry na LFŠ: Smrt se ve filmech bagatelizuje, pro mě je to katarze

O smrti a umírání, hraní a zpívání, ale také o česko-slovenských vztazích nejen mezi filmaři vyprávěla v Četkastu na Filmovce slovenská herečka a zpěvačka Zuzana Mauréry. Na LFŠ představila film Václava Kadrnky Zpráva o záchraně mrtvého, kde si zahrála jednu z hlavních rolí. Jaké bylo natáčení s Vojtou Dykem, proč jsou slovenské herečky v Česku populární a proč se musela na hodinách Martina Huby hádat s věšákem, prozradila v podcastu, který pro LFŠ připravuje ČTK spolu se studenty četkařského mediálního workshopu. A řeč přišla i na tenis a Rogera Federera.

30. červenec 2022 35:18

Sommerová na LFŠ: Lidé mi důvěřují, nikdy bych je nepodrazila

Jak vznikal dokumentární film o Michaelu Kocábovi, který zahajuje 48. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti, ale také o dokumentární opeře, feminismu nebo třeba nápadech, co přicházejí shůry, vyprávěla v Četkastu na Filmovce dokumentaristka, politička a pedagožka Olga Sommerová. Filmové dokumenty nelze dělat bez upřímnosti, komunismus je horší než nacismus a Babička Boženy Němcové není kniha pro děti, zazní také v podcastu, který pro LFŠ připravuje ČTK spolu se studenty četkařského mediálního workshopu.