• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Budova hradecké Filozofické fakulty se pyšní zlaceným zábradlím jako má střecha Národního divadla

Studenti Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové se po dvou letech znovu učí v budově na náměstí Svobody, která prošla celkovou rekonstrukcí za 217 milionů korun. Při slavnostním otevření si kromě prohlídky veškerých prostor jednotlivé katedry pro návštěvníky připravily i různé aktivity, kterými ukázaly svoji práci.

01:48

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Dnes 02:07

Objevené pozůstatky zdí původní bašty u náchodského zámku zůstanou odkryté a přístupné veřejnosti

Část opevnění někdejšího náchodského hradu bude přístupné veřejnosti. V těchto dnech na pozůstatcích historické bašty pracují restaurátoři, kteří se snaží zakonzervovat zdi tak, aby se v budoucnu nepoškodily. Původní zdivo ze směsi opuky a pískovce se totiž dochovalo jen díky tomu, že bylo po staletí zakryté zeminou. A na vzduchu by tak bez zásahu odborníků nevydrželo déle než několik dalších let.

Dnes 03:10

Chlupatá kulička do dlaně. Druhé vzácné mládě medojeda kapského se narodilo ve dvorském safari parku

Dnes vás v Safari parku Dvůr Králové zavedeme do expozice medojeda kapského. V jednom z boxů právě nabírá síly druhé velmi cenné mládě této zajímavé šelmy. Vzácné proto, že medojeda úspěšně rozmnožují jen tři zoo na světě - olomoucká, novosibiřská a ta královédvorská.

Dnes 03:29

Experimentální archeologové poprvé vyzkoušeli nový dubový člun, vydlabaný z jednoho kusu dřeva

Na přehradní nádrži Rozkoš na Náchodsku je celý víkend k vidění unikátní dubový člun. Je vydlabaný z jediného kusu dřeva, měří jedenáct a půl metru a váží tři tuny. Vyrobila ho skupina nadšenců v čele s experimentálními archeology ze Všestar na Královéhradecku, příští rok s ním chystají plavbu po Egejském moři.

Dnes 02:15

Očkování proti covidu i opičím neštovicím nechybí na programu hradeckých Vakcinologických dnů

V kongresovém centru Aldis v Hradci Králové se koná 17. ročník Vakcinologických dnů. O čem všem budou vakcinologové a lékaři během tří dnů hovořit, to zjišťoval reportér Tomáš Lörincz.

Včera 02:27

Mattasovi koupili na přání svého syna pěchotní srub u Náchoda. Na jeho obnově pracuje celá rodina

Manželé Mattasovi si nedávno od státu koupili pevnostní pěchotní srub u Pavlišova na Náchodsku. Splnili tak přání svému šestnáctiletému synovi, který se zajímá o historii. Dělostřelecký bunkr je prakticky zničený, na jeho obnově teď pracuje celá rodina i její přátelé.

Včera 02:00

Ukázka bojové výzbroje a výstroje i obrněný automobil v akci. Den Stráže obrany státu v Rychnově

Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou si připomnělo působení speciálního bezpečnostního sboru Stráž obrany státu. Ten je s místním regionem spjatý kvůli ochraně prvorepublikových československých hranic. Na programu byly ukázky fungování československé armády v meziválečné době a uctění památky rychnovského velitele praporu SOS Františka Kynycha.

Před dvěma dny 01:42

Několik dobrovolníků ze zemí Evropy přijelo do Náchoda pomáhat českým dětem s výukou cizích jazyků

Do Náchoda přijela skupina zahraničních studentů, pomohou českým dětem s výukou cizích jazyků. Zůstanou u nás celý rok. Dobrovolníci z různých zemí přijíždějí do Náchoda pravidelně, letos jich je ale výrazně méně než dříve.

Před dvěma dny 01:59

Ukrajinské učitelky se u nás začaly intenzivně učit česky, aby mohly začít znovu pracovat s dětmi

Ukrajinské pedagožky, které uprchly před válkou, se chtějí v Česku co nejdřív vrátit ke své profesi. Aby mohly pracovat s dětmi - a to i s těmi českými - musí se pochopitelně domluvit česky. Kursy češtiny pro ukrajinské pedagogy pořádá v Hradci Králové tamní diecézní charita - a zájem je velký.

Před dvěma dny 02:09

S vysokými náklady na energie se potýkají také univerzity. Někde v rámci úspor omezují stipendia

Zdražování energií doléhá i na vysoké školy, i ty se tak snaží šetřit nejrůznějšími způsoby. Například Filozofická fakulta Univerzity Karlovy snížila doktorandská stipendia ze třinácti tisíc na deset a půl tisíce korun měsíčně. Jak a jestli vůbec nějak upravují výši stipendií univerzita a fakulty v Hradci Králové, to zjišťoval reportér Jakub Vik.

Před třemi dny 02:53

Obyvatelé vesnic na Jičínsku a Náchodsku přijdou o mobilní poštu, služba se teď přesouvá jinam

Do malých obcí napříč republikou už dva roky jezdí pojízdné přepážky České pošty. Nabízí podobné služby jako kamenné pobočky. Z Královéhradeckého kraje teď minimálně dočasně mizí, do včerejška zajížděla do několika vesnic na Jičínsku a Náchodsku. Nově je ale státní podnik přesunuje jinam. Důvody zjišťoval reportér Václav Plecháček.