- Podcasty
- BUDLive 1.budějovický podcast

Poslechněte si podcast: České Budějovice čeká revoluční změna v systému centrálního vytápění, říká Václav Král, předseda představensta Teplárny ČB (moderuje Marek Kerles) #37 BYZNYS
Teplo se bude získávat ze tří zdrojů. "V budoucnu by měla většina obyvatel města získávat teplo dodávkami z jaderné elektrárny Temelín, energetickým využíváním odpadu (ZEVO) a spalováním štěpky," říká Václav Král, předseda představenstva Teplárny České Budějovice. V rozhovoru také vyvrací některé spekulace o množství dopadu, vyprodukovaném v Jižních Čechách. Ale dojde i na další otázky: - jak se chystané změny projeví na cenách tepla? - bude teplárna garantovat cenu za energii pro spotřebitele? - co by se stalo, pokud by teplárně "vypadl" chystaný horkovod z temelínské elektrárny? - jak bude zajištěn dostatek štěpky na mnoho let dopředu? - dají se recyklovat kartony na vajíčka?
BUDLive 1.budějovický podcast
1.budějovický podcast připravovaný redakcí čtvrtletního magazínu BUDLive. Zajímavosti, události, historie, nadčasové rozhovory. A v hlavní roli vždy Budějce! Co epizoda, to originální a zajímavé téma. Některé epizody najdete i v tištěném čtvrtletním magazínu BUDLive, další však pouze zde. Poslouchejte!!! Odebírejte!!! Sdílejte!!!
Práce Společnosti pro ranou péči má přesah. Pomáháme dětem, ale i jejich rodinám, říkají Jana Tušlová a Kateřina Kubečková, zástupkyně Společnosti pro ranou péči v ČB. (moderuje Václav Votruba) #36 JAK TO VIDÍM ...
Společnost pro ranou péči. Jaké je její poslání? „Poskytujeme podporu a pomoc rodinám dětí s ohroženým vývojem nebo s postižením, aby svůj život zvládaly lépe,“ říkají ředitelka pobočky a metodička Jana Tušlová s poradkyní rané péče Kateřinou Kubečkovou. „Práci je třeba dělat v prvé řadě srdcem,“ dodávají. Co konkrétního si pod podporou rodinám můžeme představit? Jaké jsou cíle společnosti? Kdo se může o podporu společnosti přihlásit? Jak vypadá typický den v „terénu“? Jak náročná je to vlastně práce? A kdo může Společnosti pro ranou péči pomoci a jak lze podpořit její činnost?
Budějovicím chybí městský architekt - vizionář, který se dokáže vzepřít zájmům developerů a zájmových skupin, říká Jaromír Kročák, architekt a pedagog (moderuje Jan Cempírek) #35 Byznys ...
S českobudějovickým architektem Jaromírem Kročákem hovoříme o Českých Budějovicích. Proč se zde zastaví tolik projektů nedokončených? Jak to, že okresní města v kraji mají svého městského architekta, ale budějovický magistrát se obsazení této funkce brání? Jací jsou současní studenti architektury, a prosadí se i protekční „týpci“ s nabubřelým egem.? O tom, a ještě o řadě jiných témat si dnes povíme v další epizodě podcastu BUDlive. A to není zdaleka vše! Jako dárek pro věrné posluchače je závěr podcastu věnovaný netradičně hudbě – poslechněte si autorský bigbítek Láska je pršiplášť v podání pop-rockové kapely Namoment, ve které je Jaromír Kročák již léta zpívá a hraje na doprovodnou kapelu
U Huberta jsem nebyla, to není výtah k moci, říká Dagmar Parmová Škodová, primátorka Českých Budějovic (moderuje Marek Kerles) #34 JAK TO VIDÍM ...
Sto dní uplynulo od komunálních voleb a sto dní v čele Českých Budějovic je primátorka Dagmar Parmová Škodová. Doba hájení skončila a důvod k rozhovoru je tedy nasnadě. Jaké jsou budějovické kořeny primátorky? Co říká názorům, že je prodlouženou rukou hejtmana Michala Kuby? Pije raději Samson, nebo Budvar? Jezdí po městě autem, nebo na kole? Jak chce řešit budějovickou dopravu, která patří celostátně k těm nejhůře hodnoceným? Jak zbavit město „zapeklitého problému“, že se zde nedokončují rozjeté projekty? Které konkrétní cíle chce splnit během svého funkčního období? A co znamená v její mluvě – „zazvěření Budějovic"? První rozhovor s českobudějovickou primátorkou v podcastu BUDlive čeká na váš poslech :-) .
#33 METANÁ ... „Metaná je sportem pro každého,“ říká Hynek Ira ze Včelné, který vysvětluje i rozdíl mezi metanou a curlingem a proč jsou právě Jihočeši v metané tak dobří. (moderuje Kamil Jáša)
Víte, že metaná je jedním z nejúspěšnějších malých sportů na Českobudějovicku? Hraje se především na Včelné, kde hrají dva kluby. Dlouholetý hráč Hynek Ira přijal pozvání do podcastu BUDlive, aby vysvětlil kouzlo této hry. Hraje se kotoučem nebo kamenem? K čemu slouží držáčky u hřiště? A víte, jak se stát metanářem?
#32 ZNÁTE ŠAMPAŇSKÉ? „Ochutnat šampaňské přímo v regionu Champagne není vůbec složité,“ říká Ivo Stejskal, který za svým oblíbeným nápojem do Francie pravidelně cestuje.(moderuje Jan Cempírek)
Šampaňské. Perlivý, voňavý, jiskrný nápoj nejen pro slavnostní chvíle. Konec roku je tou nejlepší příležitostí, kdy si o něm popovídat. Milovníkem šampaňského je Ivo Stejskal, který v podcastu BUDlive popíše nejen proces, kterým vyhlášený nápoj vzniká, ale provede nás i regionem, jehož jméno dalo tomuto vínu název. A rovněž řekne, jak se v kraji Champagne pohybovat a co při návštěvě určitě spatřit a ochutnat.
#31 OBNOVENÝ FILMOVÝ KLUB ... „ Jsme zde pro diváka, který má rád dobrý obraz, kvalitní zvuk a přeje si film zažít i s komentářem a možností následné debaty,“ říká Martin Zeman, programový šéf Filmového klubu Biografu Kotva. (moderuje Jan Cempírek)
Máte rádi film? Dnešní epizoda s Martinem Zemanem z týmu kolem Biografu Kotva je o znovuzrození legendárního českobudějovického Filmového klubu. Co se skrývá pod pojmem popularizátor filmu? Jak budou probíhat filmová představení v Kotvě? Jak se stane divák členem klubu? A proč je dobré občas diváka „naštvat“? V dnešní filmové epizodě podcastu BUDlive nejen o těchto otázkách.
#30 O e-shopech s Davidem Křiváčkem. „Kdo chce spustit eshop, měl by znát nejen konkurenci, ale i reálný stav své firmy. Často se tak neděje,“ říká David z firmy Lewest, která se specializuje na online marketing a provoz eshopů. (moderuje Jan Cempírek)
Uvažujete o spuštění e-shopu? Dnešní epizoda s Davidem Křiváčkem z českobudějovické digitální agentury Lewest vám prozradí, které tři základní kroky vás čekají. A rovněž, které tři prodejní kanály budou pro úspěch vašeho e-shopu nepostradatelné. O e-shopech se ale budeme bavit ze všech stran. Jak se dá měřit výkonost e-shopu? Existuje parametr, který určí, zda je e-shop výkonný, nebo zda je spíše žroutem peněz? A jsou obory, které jsou pro e-shop nevhodné?
#29 BYZNYS... "Jak se stane restaurace vyhlášenou? Svou obsluhou. Číšníky. Ne kuchyní. Ta má být samozřejmostí a je v druhém plánu," říká Vladimír Tůma, kuchař, gastroprofesionál a ředitel Gastrofestu. (moderuje Jan Cempírek)
Kuchař Vladimír Tůma kraluje nejen v kuchyni, je ale rovněž duchovním otcem festivalu Gastrofest, majitelem cateringové agentury a neúnavným bojovníkem za profesionalizaci číšnické profese. V podcastu BUDlive říká, že v dětství chtěl být malířem – krajinářem. „Ale rodiče mě dali na hotelovku, kam jsem nechtěl. Vůbec! Jenže první hodinu na hotelovce k nám promluvil starý mistr Bártra. A ten mě pro gastronomii nadchnul.“ Proč vzpomíná jako na zásadní moment své kariéry práci v Berlíně? Proč je háklivý na termín „moderní gastronomie“? Co znamená výukový program „Jak se dělá gastronomie“? Točí se pivo nebo čepuje? Jak se vygumoval rozdíl mezi lahvovým a točeným pivem? Zaplatil by se v dnešní době majitelům restaurace vrchní číšník? Jaké budějovické restaurace by doporučil k návštěvě? To a mnoho dalšího si poslechnete v podcastu o gastronomii s Vladimírem Tůmou.
#28 BYZNYS... "Jsme autorizovaným centrem opravy karosérií aut po škodách od krup. Postupujeme metodou bez poškození laku," říká František Fišer, ředitel CB AUTO (moderuje Jan Cempírek)
Budou i letos v létě hrozit karosériím aut kroupy a kdo je opraví? Čemu se v autobranži přezdívá "sen českých chalupářů"? Jak se změnily požadavky Jihočechů na auta za poslední léta? V rozhovoru s Františkem Fišerem, ředitelem autodealerství CB AUTO si povídáme o 30 letech prodeje aut na jihočeském trhu, ale také o pojišťovnách, nárocích na servisní techniky a o trendech, které mění trh automobilů k nepoznání.
#27 JAK TO VIDÍM... "Budějovice jsou pro turisty zámkem naležato," říká Petr Soukup, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu. (moderuje Jan Cempírek)
Jihočeský region mají návštěvníci spojený nejen s rybníky a vánočním kaprem, ale nejvíce s dovolenou, přírodou, sluncem, historickými městy a teď v zimě třeba i s prima běžkováním. Dalo by se říct, že cestovní ruch tady jen kvete. Jestli tomu tak ale opravdu je, nebo není, to ví Petr Soukup, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu.