Zprávy z jižních Čech
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Budějovický rozhlas otevřel dveře. Lidé se podívali do studia během vysílání a užili si koncerty

Zákulisí Českého rozhlasu České Budějovice mohli zájemci poznat v sobotu 20. května. Den otevřených dveří nabídl prohlídky studií, setkání s moderátory a tvůrci pořadů, hudební vystoupení i program pro děti.

02:20

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Včera 02:24

Novou atrakcí pro návštěvníky Lipna bude minizoo s naučnou stezkou okolo pastvin se zubry a skotem

U Lipna nad Vltavou vzniká nová minizoo s naučnou stezkou. Buduje ji společnost Jihočeské ekofarmy. Lidé uvidí nejenom domácí zvířata, ale také zubry, jeleny i náhorní skot na velkých pastvinách v okolí Slupečné.

Včera 03:08

Nemrtvý hrabě Dracula se vrací do krumlovské zámecké zahrady, začíná další sezona otáčivého hlediště

Ztemnělý zámecký park, tajemná hudba. Hlediště s diváky se pomalu roztáčí, začíná hororový příběh o nesmrtelném upírovi. Obnovenou premiérou činoherní inscenace Dracula zahajuje v pátek 2. června Jihočeské divadlo letní sezonu na otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Vrací se tak tandem Olga Šubrtová – Martin Glaser, který pro oblíbenou scénu napsal divácky úspěšné hry Tři mušketýři nebo Ženy Jindřicha VIII.

Včera 03:14

Pacienty v Kaplici vyšetřují lékaři na dálku. Umožňuje to telemedicína se speciálními přístroji

Je to podobné běžnému vyšetření. Lékař nahlédne do krku, poslechne si plíce, změří EKG. Při tom ale sedí třeba 200 kilometrů od pacienta. V Kaplici na Českokrumlovsku spustili naplno telemedicínu se specializovanými přístroji. Na poliklinice skončil doktor pro dospělé a o pacienty se začínají za pomoci sester starat lékaři na dálku.

Před dvěma dny 02:31

Ulice Rudé armády budí vášně v Sezimově Ústí. Pro přejmenování je potřeba podpora většiny obyvatel

Název ulice po Rudé armádě se nelíbí části obyvatel Sezimova Ústí na Táborsku. Navrhují, aby nesla jméno manželky druhého československého prezidenta Hany Benešové, která tu se svým mužem nechala postavit známou vilu, dnes kulturní památku. Někteří lidé jsou proti přejmenování ulice, jiní souhlasí.

Před dvěma dny 01:42

Letošní snůška nektarového medu bude průměrná. Ovlivňuje ji kondice včelstev i počasí

Včelaři stáčí první med. Snůška bude podle nich průměrná. Množství medu ovlivnil úhyn včelstev kvůli varroáze a také chladnější začátek jara, kdy včely nelétaly. Řepka jim ale později nabídla dostatek nektaru.

Před dvěma dny 02:04

Obyvatelé Smrkovic u Písku odmítají rozšíření skládky. Městská společnost musela projekt pozastavit

170 obyvatel Smrkovic u Písku nesouhlasí s rozšířením části nedaleké skládky Vydlaby, kterou provozuje městská společnost Odpady Písek. Lidé se obávají, že se jim kvůli navýšení kapacity recyklační plochy ke zpracování stavebních a dřevěných odpadů sníží kvalita bydlení. Napsali proto připomínky k dokumentaci EIA, a tím proces pozastavili.

Před třemi dny 02:45

Nejvíc dětí chce hrát na klavír a kytaru. Třeboňská ZUŠ vybírá žáky při talentových zkouškách

Mladí umělci často začínají svou cestu na základní umělecké škole. Děti, které chtějí nějaký obor navštěvovat, musí projít talentovými zkouškami. Zájemci o hru na hudební nástroj u přijímaček zpívají, budoucí výtvarníci zase přicházejí s deskami plnými obrázků. Na třeboňskou základní uměleckou školu míří i uchazeči o taneční nebo dramatický obor.

Před třemi dny 02:02

Tisíce lidí opět poběží ulicemi Českých Budějovic. Půlmaraton je už tradiční sportovní akcí

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice bude jednou z nejvýraznějších víkendových sportovních akcí na jihu Čech. Běžci vyrazí na trať dlouhou 21,0975 kilometru v sobotu 3. června v 19 hodin z náměstí Přemysla Otakara II. Zakladatel závodu a prezident organizačního výboru Carlo Capalbo považuje České Budějovice za tradičního člena běžecké rodiny.

Před třemi dny 02:48

Komunitní dům pro seniory nahradil chátrající statek v Dražicích na Táborsku. Už má první nájemníky

Nový komunitní dům pro seniory začal fungovat v Dražicích na Táborsku. Za 50 milionů korun vyrostl na místě chátrajícího statku, který odkoupila obec. V přízemní bezbariérové budově vystavěné na půdorysu písmene U je celkem patnáct bytů, ve kterých se už zabydlují nájemníci.

Před čtyřmi dny 03:28

Českobudějovický magistrát ukončí smlouvu s firmou, která připravuje nový územní plán města

Územní plán Českých Budějovic nebude dál vypracovávat Institut regionálních informací. Magistrát s touto brněnskou firmou ukončí smlouvu. Jednomyslně o tom rozhodli zastupitelé na svém posledním zasedání. Skončila tak několik let trvající spolupráce plná neshod a komplikací.