Mozaika
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Buckinghamský palác odhalil oficiální korunovační emblém krále Karla III.

Nadcházející korunovace nové hlavy Spojeného království Karla III. dostala svou nezaměnitelnou vizuální podobu, kterou jí vtiskl designér Sir Jony Ive. Ve spolupráci se svým studiem LoveFrom vytvořil univerzální logo koruny obklopené květinovými motivy symbolizujícími národy Spojeného království. Jeden z nejdůležitějších designérů současnosti tak pokračuje v plodné spolupráci s Karlem III.

07:44

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Včera 04:55

Neoklasická Popelka v moderním pojetí. Národní divadlo opět inscenuje slavný Maillotův balet

Popelka uznávaného francouzského choreografa Jeana-Christopha Maillota se vrací na prkna pražského Národního divadla. Po devíti letech se v novém obsazení představí publiku klasický pohádkový příběh nahlížený avantgardní optikou.

Včera 09:22

Co dělat, když se nám v hlavě usadí démoni? Národní filmové muzeum zařazuje do své expozice Tmání

Autobiografický snímek Tmání natočil Ondřej Moravec a popisuje v něm, jak se vypořádat s depresí. Formát virtuální reality je v tomto případě velmi působivý. Film je možné do 30. září vidět v Národním filmovém muzeu NaFilM ve Františkánské zahradě v Praze. Šéfové a šéfky muzea doufají, že tu, třebas v rámci tematických či školních cyklů, bude ke shlédnutí i po tomto datu.

Před dvěma dny 05:58

Kvality české soutěže představuje dramaturg Jakub Ostrovský

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech začne tradičně předáním ceny Homo Homini. V prostoru Pražské křižovatky bude udělena venezuelskému aktivistovi Javieru Tarazonovi. Neúnavný bojovník za lidská práva ale nebude moci cenu převzít osobně – je totiž ve ve své vlasti vězněn.

Před třemi dny 09:00

Třetí rok v řadě porotu oslnilo autorské duo. Představujeme laureáty Ceny Czech Grand Design 2022

17. ročník Cen Czech Grand Design zná své vítěze. Nejprestižnější ocenění pro české autory a designéry převzali laureáti Centru architektury a městského plánovánív Praze. Absolutními vítězi – Grand designéry roku 2022 – se stala dvojice Terezie Lexová a Štěpán Smetana, která Akademii designu ČR zaujala kolekcí sedacího nábytku Hide and Seek pro firmu Polstrin.

Před třemi dny 06:03

Návštěvníci. Rozhovor s režisérkou Veronikou Liškovou a sociální antropoložkou Zdenkou Sokolíčkovou

Mladá sociální antropoložka Zdenka Sokolíčková se s rodinou přestěhuje na Špicberky, aby pozorovala, jak se mění život v polárních oblastech. Postupně proniká do svérázné komunity lidí v městečku Longyearbyen. Tohle všechno sleduje s kamerou dokumentaristka Veronika Lišková. Výsledkem jejich setkávání je celovečerní dokument Návštěvníci. Aktuálně ho uvádí festival Jeden svět, po jeho skončení se snímek vydá do oficiální distribuce.

Před třemi dny 17:21

Natáčení s vůní santalového dřeva. Caveův román mě dostal do tranzu, popisuje Jan Hájek

Temný příběh šíleného němého chlapce obklopeného rodinným peklem, text mísící biblickou dikci s dialektem a slangem. To je náplň debutového románu australského zpěváka Nicka Cavea, který nyní můžete poslouchat v Četbě s hvězdičkou. „Jeho beletrie se v působivosti a originalitě naprosto vyrovná jeho hudební tvorbě. V žádném případě to není jen nějaké čtení pro fanoušky,“ podotýká v Mozaice dramaturgyně Petra Hynčíková.

Před třemi dny 08:34

Ve znamení české hudby a hvězdných umělců. Česká filharmonie představila 128. koncertní sezonu

Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov uvede hned na začátku sezóny tři koncerty věnované výhradně hudbě Antonína Dvořáka. Sólisty koncertů budou německo-americký houslista Augustin Hadelich, španělský violoncellista Pablo Ferrández a rezidenční umělec 128. sezony, maďarsko-britský klavírista András Schiff.

Před třemi dny 05:45

Rozhovor s ředitelem festivalu Ondřejem Kamenickým

Začíná další ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Nabídne kvalitně obsazené české a mezinárodní soutěžní sekce, zajímavý mimosoutěžní program, a taky akce pro filmové profesionály, ale i pro děti. Přijede řada atraktivních hostů. V rozhovoru s Tomášem Pilátem ředitel festivalu Ondřej Kamenický nejdřív vysvětluje hlavní téma a motto letošního ročníku, které zní Cena bezpečí.

Před třemi dny 08:29

Realita ukrytá za idylou Vánoc. Novela Takové maličkosti o tíži vykročení z pohodlnosti

Kolik úsilí stojí porušit tichý souhlas okolí a vykonat opravdu dobrý skutek? Skládá se náš život z neustále se opakujících drobností, nebo jeho hodnotu určuje i klíčové rozhodnutí? O tom pojednává kniha Takové maličkosti irské autorky Claire Keeganové, kterou pro nakladatelství Prostor přeložila Hana Ulmanová.

Před třemi dny 05:53

Anna Kareninová žije! Je to člověk z masa a kostí s obyčejnými starostmi. A vznikl o ní film

Je nalezena tím, koho hledá – tak se jmenuje dokument věnovaný překladatelce Anně Kareninové. Říct o někom, že je legendární, je klišé; o Anně Kareninové to ale platí. Navíc, když si spousta lidí myslí, že vůbec neexistuje.