4. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Češi zase bez perspektivy pro Brusel?

V Litomyšli v pátek odstartovalo české předsednictví v Radě EU a Bruselské chlebíčky byly u toho. Autoři podcastu si tentokrát povídají s ředitelku Odboru pro české předsednictví v EU na Úřadu vlády Alicí Krutilovou o tom, jak ve službách státu udržet mladé perspektivní lidi, kteří teď pracují na organizaci předsednictví. Po prvním českém předsednictví v roce 2009 se to státu totiž ve velké míře nepodařilo.

24:45

Bruselské chlebíčky

Vydává: Český rozhlas

Jak se Česku daří reparát v čele Evropy? Bruselské chlebíčky jsou autorským podcastem Českého rozhlasu. S nadhledem se každý týden díváme do kuchyně českého předsednictví v Evropské unii a servírujeme vám přehlednou formou ty nejdůležitější události okořeněné pikantnostmi ze zákulisí. Chlebíčky pro vás připravují Viktor Daněk, Zdeňka Trachtová, Filip Nerad a jejich hosté.Máte postřehy, tipy nebo připomínky? Napište nám na bruselske.chlebicky@rozhlas.cz

Web

Před čtyřmi dny 32:27

Jourová: Chystáme mediální zákon. Státům se nebude líbit

Česko historicky poprvé obsadí uvnitř Evropské komise vlivné místo šéfa jednoho z kabinetů. Podcastu Bruselské chlebíčky to exkluzivně potvrdila místopředsedkyně Komise Věra Jourová (ANO). Kdo se jím stane? Co Jourová odpovídá na zvěsti, že měla být s příchodem nové vlády z funkce odvolaná? A kam by mohla z jednoho z nejvýše postavených míst v unii jednou zamířit? Odpovědi si poslechněte v nejnovějším díle Bruselských chlebíčků.

Před týdnem 25:08

Kdo z Čechů v Bruselu tahá za nitky?

Možnosti Česka prosazovat své zájmy v připravované evropské legislativě závisí do velké míry na tom, jak čeští politici, diplomaté a úředníci dokážou shromažďovat informace a už předem v zákulisí vyjednávat. Jenže právě v tom má Česko stále mezery. Kdo má v evropských institucích skutečný vliv? Kdo v pozadí tahá za nitky a co by mělo Česko dělat, aby bylo vlivnější? O tom je první speciální letní díl Bruselských chlebíčků.

Před 2 týdny 25:32

Pokud Evropskou unii plyn položí, nemá tu co dělat

Uprostřed letních veder hledají unijní představitelé cesty, jak zajistit, aby Evropané příští zimu nemrzli. Podle zvláštního velvyslance Česka pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky může energetická krize Evropské unii svým způsobem prospět. „Tento svět není přátelské místo. Pokud se už Evropa probudí ze svého snění, že ji všichni milují, jak je obklopena přáteli, tak to bude jenom dobře,“ říká v dalším vydání Bruselských chlebíčků.

Před 3 týdny 25:06

Evropa si došlápne na „Velkého bratra“

K cílení reklamy už sociální sítě nebudou moci využívat citlivá osobní data. Státy EU se chystají schválit rozsáhlou reformu, která to má zajistit. Úřady by navíc mohly získat přístup k informacím, jak utajované algoritmy online platforem fungují. Narovnají tyto změny prostředí, ve kterém o nás IT firmy vědí mnohem víc než my o nich? A proč chce Česko vyjednat vůbec první regulaci umělé inteligence na světě? Odpoví další Bruselské chlebíčky. A dojde i na pornografii.

11. červenec 2022 23:59

Česko začíná vyjednávat unijní klimatický balíček

Dražší osobní auta, dražší pohonné hmoty, dražší létání, dražší zboží z dovozu. Klimatický balíček Evropské unie může mít řadu nepříjemných důsledků a je na českém předsednictví, aby dojednalo jeho přesnou podobu. Začne s tím nejspíš v nejbližších dnech. Jaké nástrahy na Česko čekají, v Bruselských chlebíčcích rozebírají Viktor Daněk a Zdeňka Trachtová. A připomenou taky, proč si Andrej Babiš v klimatickém balíčku oblíbil broučky.

27. červen 2022 24:15

Evropa řeší, čím bude topit v zimě

Země Evropské unie se chtějí v příštích letech zbavit ruského plynu, ale možná se bez něj nedobrovolně ocitnou už v červenci. Je na to Evropa připravená? Budeme muset v zimě sáhnout po „bruntálských raketách“? Viktor Daněk a Zdeňka Trachtová spolu s Filipem Neradem o tom mluví v druhém díle Bruselských chlebíčků. A vzpomínají také, jak Mirek Topolánek při první plynové krizi musel klepat na komůrku sluhy turkmenského diktátora.

20. červen 2022 19:03

Putin se nezastavil dřív a nezastaví se ani teď, varuje šéfka europarlamentu

Válečné předsednictví. Co bude moct Česko jako předsednická země EU ovlivňovat na poli unijní zahraniční politiky? A otevře Sedmadvacítka náruč Ukrajině? V první epizodě podcastu Bruselské chlebíčky to Viktor Daněk a Zdeňka Trachtová probírají s politologem Tomášem Weissem. Je pravděpodobné, že se Evropa stane v budoucnu akceschopnější? A co si o tom všem myslí šéfka europarlamentu Roberta Metsolaová, která poskytla Radiožurnálu rozhovor.

13. červen 2022 04:48

Bruselské chlebíčky každé pondělí na váš stůl. Poslechněte si nový podcast Radiožurnálu

Evropská politika zůstává trochu stranou veřejného zájmu, je totiž často nesrozumitelná a složitá. Bruselské chlebíčky vám ji budou podávat stravitelným způsobem. Budeme vám přinášet zákulisní informace a zajímavosti od našich spolehlivých zdrojů v bruselských kruzích. Dozvíte se, kdo doopravdy rozhoduje a má vliv, ale třeba také to, kdo z eurokomisařů sbírá dinosauří vejce nebo na jednáních z nudy štrikuje ponožky, a jak se české vláda v Bruselu ve skutečnosti daří.