- Podcasty
- Bruselské chlebíčky

Poslechněte si podcast: Povinně víc chránit přírodu v zemích EU? V Česku dostala nejvíc na frak zemědělská krajina, říká Mik
Lidstvo čelí masovému vymírání druhů. Mohlo by jít o jednu z největších podobných událostí v dějinách planety. Tentokrát je pachatelem člověk, který drasticky mění životní podmínky na Zemi. Do konce století by podle nejčernějších scénářů mohlo až polovině všech druhů hrozit vymření. Změnit dosavadní kurz by mohla světová dohoda o ochraně biodiverzity, kterou koncem roku pomohla v kanadském Montrealu dojednat Česká republika.
Bruselské chlebíčky
Jak se Česku daří reparát v čele Evropy? Bruselské chlebíčky jsou autorským podcastem Českého rozhlasu. S nadhledem se každý týden díváme do kuchyně českého předsednictví v Evropské unii a servírujeme vám přehlednou formou ty nejdůležitější události okořeněné pikantnostmi ze zákulisí. Chlebíčky pro vás připravují Viktor Daněk, Zdeňka Trachtová, Filip Nerad a jejich hosté.Máte postřehy, tipy nebo připomínky? Napište nám na bruselske.chlebicky@rozhlas.cz
Evropské unii Erdogan vyhovuje, nemusí řešit vstup Turecka, tvrdí znalkyně poměrů
Turecko čeká druhé kolo prezidentských voleb. V něm se utká stávající autoritářská hlava státu Recep Tayyip Erdogan s opozičním kandidátem Kemalem Kiliçdarogluem. Výsledek hlasování bude důležitý i pro EU, i když Turecko není členskou zemí. Ačkoli Kiliçdaroglu slibuje demokratické změny a zlepšování vztahů s unií, mnoha evropským politikům vyhovuje autoritář Erdogan, míní politoložka Lucie Tungul.
Sankce na čínské firmy? Varování EU, na které Peking zareaguje neadekvátně, míní expertka
Evropská komise zařadila nově do návrhu 11. sankčního balíku proti Rusku i čínské firmy. Podle Bruselu pomáhají Rusku obcházet na něj uvalené sankce kvůli invazi na Ukrajinu. Peking návrh pobouřil. „Pokud dáte Čínské lidové republice tři různé možnosti, neochvějně si vybere tu špatnou,“ odhaduje další kroky komunistické velmoci expertka na Čínu z Asociace pro mezinárodní otázky Ivana Karásková v podcastu Bruselské chlebíčky.
Pesticidy v ukrajinské pšenici? Nafouknutá bublina, zemědělcům jde jen o tržby, namítá ekonom
Z ukrajinské pšenice nepečeme. To je vývěska, na kterou se dá narazit i před českými pekárnami. Nález zbytků pesticidu chlorpyrifosu v zásilce ukrajinského obilí na Slovensku vyvolal v Česku a dalších unijních zemích obavy o bezpečnost potravin dovezených z Ukrajiny. „Je to jen nafouknutá mediální bublina,“ upozorňuje ekonom Tomáš Maier z České zemědělské univerzity v Praze. Zemědělci se podle něj jen snaží nález zneužít ve snaze vytlačit levnější konkurenci z trhu.
Weber praises Czech government: it does politics of the EPP
A year before elections to the European Parliament, the largest government party in the Czech Republic, the Civic Democrats, faces several dilemmas. There are thoughts in the air about a possible change of a group in the European Parliament: from the European Conservatives and Reformists to the European People's Party. „Czech government really does politics of EPP. That's why I have a good relationship with Prime Minister Petr Fiala,“ says Manfred Weber, the head of the EPP.
Šéf evropských lidovců: ODS dělá naši politiku. Koalice Spolu je pro zbytek Evropy pozitivní symbol
Rok před volbami do Evropského parlamentu si největší vládní stranu ODS začínají nenápadně namlouvat evropští lidovci. Ve vzduchu jsou tak úvahy o možném přestupu ODS z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) do v současnosti největší skupiny – Evropské lidové strany (EPP). „Vláda v Česku dělá politiku EPP. Proto mám s Petrem Fialou dobré vztahy,“ říká v rozhovoru pro Bruselské chlebíčky šéf evropských lidovců Manfred Weber.
Regulace umělé inteligence je správná, v EU do ní ale chybí investice, upozorňuje expert
Svět zažívá boom ve využívání umělé inteligence. Evropská unie pro ni už několik let chystá pravidla, od nichž si slibuje, že podpoří rozvoj těchto technologií a zároveň omezí jejich rizika. Členské státy se na podobě tzv. Aktu o umělé inteligenci dohodly na konci českého předsednictví, teď své stanovisko ladí europoslanci. Podle Daniela Šitery z Ústavu mezinárodních vztahů ale jen regulace nestačí. „Byl bych rád, kdybychom do tohoto sektoru začali víc investovat,“ říká.
Zelené technologie mohou vést k závislosti na Číně. Evropská unie rychle hledá alternativy pro dovoz
Evropa se bolestivě zbavuje své dřívější závislosti na dovozu fosilních paliv z Ruska. Podle unijní exekutivy může pomoci Zelená dohoda. Sama Evropská komise ale varuje: pozor, abychom závislost na ropě a plynu jen nenahradili závislostí na jiných surovinách, které jsou třeba pro zelené technologie. „Výchozí pozice Evropské unie není příliš dobrá,“ varuje analytik Tomáš Jungwirth Březovský. Podle něj světu hrozí dotační válka.
Autor memů o EU: S Čechy sdílím temný humor. Nápady na vtipy v unii nedocházejí
Mezi evropskými politiky a zaměstnanci unijních institucí zná projekt DG MEME asi každý. Generální ředitelství pro vtipy o sedmadvacítce si pomocí memů utahuje z představitelů institucí i členských států. Autor projektu – Ital Fabio Mauri – byl přitom dlouho inkognito. „Měl jsem pocit, že eurokrati nebudou úplně rádi, že si z nich někdo dělá srandu. A měl jsem naprostou pravdu,“ říká v novém vydání podcastu Bruselské chlebíčky.
Osa Praha-Varšava-Řím může mít budoucnost, českou politiku v EU neohrožuje, tvrdí šéf AMO
V Evropské unii funguje řada více či méně formálních sdružení a koalic. Premiér Petr Fiala (ODS) se nově začal před summity scházet s pravicovými lídry z Itálie a Polska. „Pro Českou republiku je tento formát zajímavý už z toho hlediska, že jde o uskupení, ve kterém je se dvěma většími zeměmi, které mají výraznější potenciál,“ říká výkonný ředitel Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál v podcastu Bruselské chlebíčky, který se zaměřil i na další spojenectví v současné EU.
Bude v EU povinné zateplit si dům? Babičky s tím nikdo obcházet nebude, myslí si energetický expert
Chystané zpřísnění pravidel pro zateplování v Česku vzbudilo emoce. Změny ale ještě zdaleka nemají jasnou podobu. O finální podobě legislativy teprve začnou vyjednávat unijní státy a europoslanci. Podle energetického experta Petra Holuba by byla lepší varianta, na které se loni shodly země EU: „Pozice Rady se týká průměru budov a nepůsobí, že by se vztahovala na jednotlivé domy.“ Co se dá opravdu od chystané normy čekat a koho se dotkne? Poslechněte si Bruselské chlebíčky.