- Podcasty
- Brněnská jedenáctka

Poslechněte si podcast: Jaké bude Brno v roce 2025?
Co nového se v Brně letos otevře a postaví, ale taky rozkope nebo zbourá? Kdy zmizí kolony z D1 – a kdy se tam zase vrátí? A vystoupí tu někdy Taylor Swift? První Brněnská jedenáctka roku 2025 vyhlíží očekávané události letošního roku včetně velkých sportovních soubojů fotbalistů, basketbalistek a motorkářů nebo přehledu velkých kulturních akcí. Uslyšíte, jak se tipy Marie Veselé a Tomáše Kremra liší od věštby umělé inteligence.
Brněnská jedenáctka
To hlavní z Brna a okolí do 11 minut. Týdenní zpravodajský souhrn Českého rozhlasu. Ty nejdůležitější a nejzajímavější zprávy z regionu, které zachytily mikrofony regionálních reportérů. Zprávy, které jste možná přeslechli, možná nestihli anebo se k vám přes algoritmy sociálních sítí nedostaly.
SPECIÁL: Na procházce s historikem. Jak vypadalo osvobození Brna před 80 lety?
Kde umíraly zebry, kdo utekl před bombami a proč do města ráda jezdila paní Malinovská? Jak vypadalo osvobození Brna před osmdesáti lety? Poslechněte si mimořádně delší Brněnskou jedenáctku přímo z ulic Brna. Událostmi z konce druhé světové války vás provede poutavý výklad historika Michala Konečného. Připomene výročí osvobození města 26. dubna 1945.
Brno-Bečva-Twin Peaks a hokejová rodinná pouta
Jaká rodinná dramata se odehrají ve finále hokejové extraligy, kde soupeří Brno s Pardubicemi? Kdo mimořádně vydělá miliony korun na motoGP? A proč musí otrávení řeky Bečvy řešit seriálový agent FBI? Poslechněte si novou Brněnskou jedenáctku, pozve vás do nového městského parku, na jednu dojemnou jízdu šalinou i do unikátní vily v Hrušovanech u Brna.
Ostudy Brna: Nemocný kostel a zborcený klášter
Náplasti jako na pořezaný prst lepí lidé v Brně na nemocný kostel sv. Máří Magdalény. Padá mu věž, zdi praskají. Bortí se i jeho těsný soused – bývalý klášter františkánů. Dvě budovy, dva majitelé, kteří se nemůžou dohodnout na společné rekonstrukci. Co se stalo a kdy se to změní? Téma pro novou Brněnsku jedenáctku. Stejně jako „rekordmani“ nachytaní při Speed Marathonu, nejnižší porodnost v historii, brněnská stopa na výstavě EXPO nebo vodojemy v pražském metru.
Konec věčných hrobů v Brně
Stovky náhrobků na Ústředním hřbitově desítky let zarůstaly plevelem a chátraly. O věčné hroby se kvůli dávným smlouvám nikdo nestaral. Vyřešil to až teď poslední dopis. Fintu správců hřbitova rozebírá nová Brněnská jedenáctka. Podíváme se i na seriálové zpracování tragického života spisovatelky Simony Monyové, na stoletou venuši, Kunderu v tamilštině, narcisy v šalinách, otevření šesti pruhů na D1 a odstřely divočáků po pracovní době.
Opuštěná pošta, chřadnoucí lázně. Co by na to řekl Fuchs?
Co by slavný československý architekt Bohuslav Fuchs řekl na to, jak dopadly dvě jeho brněnské stavby – bývalá pošta u nádraží a zavržené lázně v Zábrdovicích? To autoři Brněnské jedenáctky neví. Ale ví, co na to říká jeho vnučka. V dnešním díle probírají i strategii brněnské zoo, která už nechce hrát okresní ligu, názory na rozlétání brněnského letiště i přibývající postihy za parkování na blikačky, které mnohým řidičům zřejmě připadá jako nová norma než výjimka.
Tři tisíce míst za tři roky. Zlepší se v Brně parkování?
Na jednu stranu víc parkovacích míst, na druhou stranu „rezignace na architekturu“. To jsou nové garáže v centru města. Brněnská jedenáctka v novém díle počítala, kde do tří let v Brně vzniknou víc než tři tisíce nových parkovacích míst. Probíráme k tomu případ útěku brněnského soudce Romana Kafky, který tvrdí, že se stal obětí brutálního vydírání. Navštívíme i sklad nafukovacích planet, traťového komisaře F1 z Tišnova a výstavu záchodů a bidetů.
Kde má vyrůst brněnský Barrandov?
Filmové ateliéry Brno nemá. Zatím! Zástupci Jihomoravského filmového nadačního fondu vymýšlí plán, jak studia pro štáby i pro herní vývojáře zřídit na výstavišti. Zachránit by se díky tomu dalo i nevyužívané funkcionalistické divadlo. V nové Brněnské jedenáctce uslyšíte i nejaktivnější čtenářku brněnské knihovny nebo rozdíl mezi ledními a „letními“ medvědy. Zatančíme si s klienty denního stacionáře, pozveme na festival amatérského seniorského divadla a zamáváme trolejbusům.
Pozoruhodný příběh třímetrového Masaryka
Co má společného Brno, Mělník, Bystřice nad Pernštejnem a Humpolec? Dělí se o identickou sochu Tomáše Garrigua Masaryka, která navíc v Brně vůbec neměla být. Pozoruhodný příběh bronzového prezidenta rozplétá nová Brněnská jedenáctka. Věnuje se taky filmovému natáčení Gerty Schnirch, ptačímu trusu i naštvaným lidem z okolí Brna, kterým se nelíbí plány na rychlotrať k Břeclavi. A klademe si otázku: Musí to bét, Maryšo?
Nedobytná ruská dača u Brněnské přehrady
Dva domy v Brně patří Ruské federaci. Kvůli válce na Ukrajině jsou opuštěné. Asi. Nikdo to neví, nebo nechce říct. Jeden z domů je i ruská chata u Brněnské přehrady. Stojí na městském pozemku a Brno chce za to od Rusů nájem. Má to ale háčky. Brněnská jedenáctka taky probírá plán magistrátu, jak zatočit s menstruační chudobou. A plán inspektorů, jak zatočit s nelegální skládkou v Horních Heršpicích. Na přetřes přijde i nová nekorektní hra Mešita a špekáčková finta.
Šalináři vs. semafory: Kam se ztratila zelená vlna?
Kdy a kde jste v Brně naposledy zažili pořádnou zelenou vlnu? Řidiči dopravního podniku si stěžují, že průjezd městem je rok od roku horší a nové moderní semafory situaci překvapivě nezlepšují. Správci brněnských křižovatek se brání, že dělají maximum a nemůžou vycházet vstříc jen hromadné dopravě. Brněnská jedenáctka taky řeší zakázané surfování na šalinách, další bytovou kauzu a nové družstevní sliby. K tomu otevřeme první lesní poesiomat.