- Podcasty
- Brněnská jedenáctka

Poslechněte si podcast: Invaze brouků, chudí doktorandi a létající socha
Můžete je v Brně sbírat skoro jako Pokémony. Samolepkoví brouci různých velikostí i barev zaplavují město – jsou na lampách, značkách nebo okapech. Čí je to dílo? Poslechněte si to v nové Brněnské jedenáctce. Tento díl přináší i varování před velkými výlukami. Taky popisuje, kdy chudí doktorandi budou méně chudí, nebo připomíná řádění jeřábů. A protože čas letí jako bláznivý, jak zpíval Karel Gott, slaví Brněnská jedenáctka tímto dílem svůj první rok vysílání!
Brněnská jedenáctka
To hlavní z Brna a okolí do 11 minut. Týdenní zpravodajský souhrn Českého rozhlasu. Ty nejdůležitější a nejzajímavější zprávy z regionu, které zachytily mikrofony regionálních reportérů. Zprávy, které jste možná přeslechli, možná nestihli anebo se k vám přes algoritmy sociálních sítí nedostaly.
Co má nový papež společného s Brnem?
Habemus papam. Je to Lev. A zná Brno. Spojený s řádem augustiniánů. Poslechněte si o tom víc v nové Brněnské jedenáctce. Zaměřujeme se taky na desítky drobností, které handicapovaným lidem v brněnské MHD komplikují cestování. Co s tím dopravní podnik může udělat? Uslyšíte i výbuch v plánovaném tunelu pod Vinohrady a odpovíme na otázku: Co si o Brně myslí v Praze? Opravdu nic, jak říká jeden košilatý vtip?
Elektronická tužka: Jak vyhrála Kometa?
Tohle na začátku sezóny asi nikdo nečekal. Z outsidera se stal vítěz. Hokejová Kometa vyhrála extraligu, do Brna přivezla Masarykův pohár. Jak tahle sportovní pohádka začala a jak dlouho se ještě bude slavit v ulicích? Brněnská jedenáctka poprvé vytahuje elektronickou tužku na sportovní rozbor. Pustíme vám taky nová Šakalí léta nebo uslyšíte, proč a jak recituje ministr dopravy. Odhalíme sochu jeptišky, co měla ráda guláš a pivo. A povíme, proč lanovka v Brně nakonec nebude.
SPECIÁL: Na procházce s historikem. Jak vypadalo osvobození Brna před 80 lety?
Kde umíraly zebry, kdo utekl před bombami a proč do města ráda jezdila paní Malinovská? Jak vypadalo osvobození Brna před osmdesáti lety? Poslechněte si mimořádně delší Brněnskou jedenáctku přímo z ulic Brna. Událostmi z konce druhé světové války vás provede poutavý výklad historika Michala Konečného. Připomene výročí osvobození města 26. dubna 1945.
Brno-Bečva-Twin Peaks a hokejová rodinná pouta
Jaká rodinná dramata se odehrají ve finále hokejové extraligy, kde soupeří Brno s Pardubicemi? Kdo mimořádně vydělá miliony korun na motoGP? A proč musí otrávení řeky Bečvy řešit seriálový agent FBI? Poslechněte si novou Brněnskou jedenáctku, pozve vás do nového městského parku, na jednu dojemnou jízdu šalinou i do unikátní vily v Hrušovanech u Brna.
Ostudy Brna: Nemocný kostel a zborcený klášter
Náplasti jako na pořezaný prst lepí lidé v Brně na nemocný kostel sv. Máří Magdalény. Padá mu věž, zdi praskají. Bortí se i jeho těsný soused – bývalý klášter františkánů. Dvě budovy, dva majitelé, kteří se nemůžou dohodnout na společné rekonstrukci. Co se stalo a kdy se to změní? Téma pro novou Brněnsku jedenáctku. Stejně jako „rekordmani“ nachytaní při Speed Marathonu, nejnižší porodnost v historii, brněnská stopa na výstavě EXPO nebo vodojemy v pražském metru.
Konec věčných hrobů v Brně
Stovky náhrobků na Ústředním hřbitově desítky let zarůstaly plevelem a chátraly. O věčné hroby se kvůli dávným smlouvám nikdo nestaral. Vyřešil to až teď poslední dopis. Fintu správců hřbitova rozebírá nová Brněnská jedenáctka. Podíváme se i na seriálové zpracování tragického života spisovatelky Simony Monyové, na stoletou venuši, Kunderu v tamilštině, narcisy v šalinách, otevření šesti pruhů na D1 a odstřely divočáků po pracovní době.
Opuštěná pošta, chřadnoucí lázně. Co by na to řekl Fuchs?
Co by slavný československý architekt Bohuslav Fuchs řekl na to, jak dopadly dvě jeho brněnské stavby – bývalá pošta u nádraží a zavržené lázně v Zábrdovicích? To autoři Brněnské jedenáctky neví. Ale ví, co na to říká jeho vnučka. V dnešním díle probírají i strategii brněnské zoo, která už nechce hrát okresní ligu, názory na rozlétání brněnského letiště i přibývající postihy za parkování na blikačky, které mnohým řidičům zřejmě připadá jako nová norma než výjimka.
Tři tisíce míst za tři roky. Zlepší se v Brně parkování?
Na jednu stranu víc parkovacích míst, na druhou stranu „rezignace na architekturu“. To jsou nové garáže v centru města. Brněnská jedenáctka v novém díle počítala, kde do tří let v Brně vzniknou víc než tři tisíce nových parkovacích míst. Probíráme k tomu případ útěku brněnského soudce Romana Kafky, který tvrdí, že se stal obětí brutálního vydírání. Navštívíme i sklad nafukovacích planet, traťového komisaře F1 z Tišnova a výstavu záchodů a bidetů.
Kde má vyrůst brněnský Barrandov?
Filmové ateliéry Brno nemá. Zatím! Zástupci Jihomoravského filmového nadačního fondu vymýšlí plán, jak studia pro štáby i pro herní vývojáře zřídit na výstavišti. Zachránit by se díky tomu dalo i nevyužívané funkcionalistické divadlo. V nové Brněnské jedenáctce uslyšíte i nejaktivnější čtenářku brněnské knihovny nebo rozdíl mezi ledními a „letními“ medvědy. Zatančíme si s klienty denního stacionáře, pozveme na festival amatérského seniorského divadla a zamáváme trolejbusům.