- Podcasty
- Co se děje se světem

Poslechněte si podcast: Bříza: Velikonoční příměří mělo dvojí smysl. Vnitřní propagandistický a vnější – vzkaz Trumpovi
Uplynulý týden přinesl ohlášení Kremlu o pozastavení bojů během Velikonoc. Následoval ale ruský útok na Kyjev, nejtvrdší od napadení Ukrajiny ruskými vojáky. „Cíl ruské diplomacie je dvojí. Buď uzavřít mír za ruských podmínek, které jsou drsné, direktivní a nesmějí být dopuštěny z hlediska mezinárodního práva Ukrajiny a západního společenství, nebo docílit toho, že ta věc bude pro Trumpa tak složitá, že se z jednání stáhne a opustí Ukrajinu úplně,“ myslí si analytik Bříza.
Co se děje se světem
Co se děje se světem? Moderátor Jan Pokorný se ptá odborníka na mezinárodní vztahy, bezpečnostního experta Vlastislava Břízy.
Bříza: Írán je největším dodavatelem zbraňových systémů Rusku. Teď chce za svou pomoc něco zpátky
Spojené státy nejsou aktivní jenom směrem k Ukrajině, ale i v oblasti Rudého moře. Americká armáda v rámci své kampaně proti jemenským povstalcům Húsíům zničila ropný přístav Ras Ísá. „Cílem této operace je oslabit vliv Íránu v oblasti, useknout chapadla íránským proxy spojencům,“ vysvětluje odborník na mezinárodní vztahy Vlastislav Bříza. Co bylo cílem návštěvy saúdskoarabského ministra obrany v Teheránu? A které evropské země by měly zdvojnásobit svou pomoc Ukrajině?
Bříza: Čína dala najevo, že je jediný stát, který aspiruje stát se vedle USA světovou supervelmocí
Celková celní zátěž čínského dovozu do Spojených států je teď 145 procent. Čína od soboty zvýší odvetná cla na americké zboží z 84 na 125 procent. Napsaly to Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo financí. „Máte-li cla vyšší než 100 procent, jedná se prakticky o embargo, nikoliv o cla. To jsou tak vysoké bariéry, které vám, když ne znemožňují vzájemný obchod, tak ho významně omezují,“ zdůrazňuje bezpečnostní analytik Vlastislav Bříza.
Expert: Dlouhodobě uplatňovaná cla? Ve finále by to pro americké producenty mělo znamenat zdražení
Zatímco Rusko dál útočí na Ukrajinu, Spojené státy zavedly cla. Ceny se zvyšují ve chvíli, kdy se Evropa snaží posílit svůj vojenský průmysl a obranný potenciál. Jaké dopady bude mít zavedení cel? „Domnívá-li se prezident Trump, že tím ochrání svůj vlastní průmysl, je to minimálně velice diskutabilní. V obranném průmyslu to nebude tak dramatické. Daleko větší vliv to bude mít na spotřební průmysl,“ vysvětluje bezpečnostní analytik Vlastislav Bříza.
Bříza: Správa Ukrajiny pod záštitu OSN? Je to Putinova snaha rozdělit Západ a získat čas
Ruský prezident Vladimir Putin navrhl zavedení přechodné správy Ukrajiny pod záštitou OSN, která by podle jeho slov umožnila uspořádání demokratických prezidentských voleb na Ukrajině – a následné vyjednávání mírové dohody mezi Kyjevem a Moskvou. „Je to mistrný tah ruské diplomacie ve formě úspěšného absolventa Dzeržinského akademie KGB. Cílem je vrazit klín mezi západní státy a zavést jednání do slepé uličky,“ zdůrazňuje bezpečnostní analytik Vlastislav Bříza.
Bříza: Putin ví, že pro Trumpa je Blízký východ důležitější než Ukrajina. Bude apelovat na Írán
Telefonát roku? „Trump s Putinem probrali bezpečnostní situaci celoevropského charakteru a k tomu dokázali rozehrát hokejovou partii mezi NHL a KHL. Putin ví, že pro Trumpa je důležitější Blízký východ než rusko-ukrajinský konflikt,“ vysvětluje analytik Bříza. Podle něj se oba státníci shodli, že Írán nesmí ohrozit existenci Izraele. „Putin bude apelovat na Írán, aby nepokračoval ve vysoké intenzitě výroby jaderné zbraně.“ Jaký signál teď vysílá Ukrajina? Udrží Západ jednotu?
Analytik: Jednání Putina s Trumpem? Rusko často redefinuje své cíle i to, kdo je přítel a nepřítel
Mění se podle bezpečnostního analytika Břízy světový řád? „Změnila se dynamika světové politiky. Mezinárodní vztahy se staly silovějšími, ale když z toho někdo obviňuje Trumpa, nemá pravdu. Stalo se to v roce 2014, respektive 2022 tím, že Ruská federace zahájila řešení mezinárodních sporů mocenskými prostředky.“