Příběhy z kalendáře
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Britský král Karel III. Jeho dětství bylo spíš krušné

Britský král Karel III. se narodil 14. listopadu 1948. Přestože už od jeho čtyř let bylo jasné, že jednou usedne na královský trůn, nikdo se s ním nemazlil a jeho dětství bylo spíše krušné. Jako velmi citlivé dítě trpěl chladným přístupem svých rodičů a otce se vysloveně bál. To ovlivnilo jeho vztahy pro celý další život. Jaký je nový britský král, co ho nejvíc baví a v čem spočívá jeho „rebelství“?

18:59

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den vám tak dvojice moderátorů Tereza Stýblová a Jan Kovařík nebo Jitka Novotná a Jan Čenský nabídne příběh, který chcete slyšet.

Web

Dnes 19:33

Hana Maciuchová. O postavách dlouze přemýšlela, ať šlo o Ulici nebo Shakespeara

Narodila se 29. listopadu 1945. Ztvárnila bezpočet televizních a filmových rolí. Nechybělo ale málo a místo u televizních obrazovek jste se s Hanou Maciuchovou mohli potkávat v lékařské ordinaci. Jako Anče v Krkonošských pohádkách uměla srovnat všechny chlapy včetně Trautenberka. Byla taková i ve skutečnosti? Jaké to je mít rodiče nadšené ochotníky a co to všechno obnáší? Jak se dali dohromady s o 20 let starším Jiřím Adamírou? A jak ji vnímala o děvět let mladší sestra?

Včera 23:36

Jan Sladký Kozina. Padl na něj černý los. Místo roku v žaláři poprava

Pohnutý příběh statečného vůdce chodské rebelie, sedláka Jana Sladkého Koziny si každý automaticky spojí se slavným proroctvím, které s oprátkou na krku adresoval svému úhlavnímu nepříteli – majiteli chodských vesnic hraběti Wolfu Maxmiliánovi Lammingerovi. „Lomikare, Lomikare! Do roka a do dne budeme spolu stát před súdnú stolici boží! Hin se hukáže, hdo z nás! A skutečně – do roka vydechl ukrutný Lamminger naposled a jeho duše stanula před božím soudem…

Před dvěma dny 17:20

Jimi Hendrix. Kytarový čaroděj, který inspiroval hudebníky několika generací

Byl výsadkářem v armádě USA, doprovodným kytaristou Ika a Tiny Turnerových a mnoha dalších. Když se na podzim 1966 objevil v Londýně, bylo to jako zjevení. Budeme si povídat o legendárním kytaristovi Jimi Hendrixovi. Narodil se v ohnivém znamení střelce a bylo to znát. Před ním ani po něm na pódiu nikomu kytara nehořela. Obdivovali ho Beatles, Rolling Stones i Eric Clapton. Ovlivnil a inspiroval hudebníky několika generací, ať už hráli blues, jazz, nebo hard rock.

Před pěti dny 18:59

Žižkovský vysílač. Kvůli nižší nadmořské výšce musel být vysoký přes 200 metrů

Stavba Žižkovského vysílače v Praze začala 24. listopadu 1985. Plány pocházejí z poloviny 70. let, kdy přestala kapacitně vyhovovat do té doby používaná Petřínská rozhledna. Nový vysílač měl původně stát v její blízkosti, památkáři to ale zásadně odmítli kvůli narušení unikátního pražského panoramatu. Bylo proto vybráno místo v opuštěných Mahlerových sadech na Žižkově. Kvůli nižší nadmořské výšce však musela být věž přes 200 metrů vysoká.

Před šesti dny 19:51

Jukebox. Začal měnit svět, a ten hudební změnil zásadně

Rock 'n' roll, Elvis a průmyslová revoluce. Jak spolu tato témata souvisejí? Dnes budeme vyprávět o ikoně americké popkultury, kterou je bezesporu Jukebox. V roce 1889 uvedl do provozu americký vynálezce Louis Glass první automatizovaný fonograf. V americkém San Franciscu se tak začala psát historie vynálezu, který byl hned u několika okamžiků americké historie.

Před týdnem 18:44

Atentát na Johna Fitzgeralda Kennedyho. Jaké byly poslední okamžiky prezidenta před vraždou?

John Fitzgerald Kennedy patří k nejpopulárnějším americkým prezidentům. Šarmantní, vtipný, pohledný. S manželkou Jackie tvořili dokonalý pár. Dokázali média využít ve svůj prospěch. Skutečný život ale přinášel i těžkosti. Pravidelné nevěry, potraty, smrt dítěte, velké zdravotní problémy – život mimo kamery nebyl tak dokonalý. A navíc skončil tak brzy! V pouhých 46 letech. Jaké byly poslední okamžiky prezidenta Kennedyho před vraždou a jaké drama se odehrávalo potom?

Před týdnem 19:39

První tramvaj s drážkou. Koleje ukryl do vozovky francouzský vinař!

21. listopadu 1853 vyjela v Paříži první tramvaj na světě na kolejích s drážkou. Autorem tohoto tramvajového milníku byl francouzský vynálezce Alphonse Loubat. Francouz, který přivezl do USA vinnou révu a v New Jersey a na Long Islandu vysadil až jedenáct set vinic. Zpět do Evropy se pak vrátil s nápaden na kolejnici ve tvaru písmene U. Pojďte se spolu s Příběhy z kalendáře podívat nejen na příběh tohoto muže, ale i do historie tramvajové dopravy.

Před týdnem 19:43

Pražské planetárium. Projekční plocha měří přes 800 metrů čtverečních

Pražské planetárium bylo otevřeno 20. listopadu 1960. Je nejstarší u nás a patří k největším na světě. Jeho kopule má průměr 23,5 metru a do hlavního sálu se vejde na dvě stě diváků. Na projekční plochu v kopuli, měřící přes 800 m² a představující oblohu, promítá unikátní prostorové zobrazení vesmíru s hvězdami, planetami, Sluncem, Měsícem a dalšími kosmickými objekty. Planetárium nabízí také interaktivní výstavy a pořady zaměřné na astronomii a kosmonautiku.

Před týdnem 19:10

17. listopad. Mezinárodní den studentstva a zároveň Den boje za svobodu a demokracii

Není mnoho svátků, kdy si v jeden den připomínáme hned dvě výročí. Navíc výročí, kde nejde ani tak o shodu náhod, ale o víceméně logickou souvislost. V obou případech hraje svoji úlohu studentstvo, v obou případech jde o odpor proti totalitní moci a oboje výročí je částečně spojeno s pražským Albertovem. Patrně již tušíte, že jde o výročí 17. listopadu, který je jednak Mezinárodním dnem studentstva a jednak Dnem boje za svobodu a demokracii.

Před týdnem 19:57

Tři oříšky pro Popelku. Film, který se stal pohádkou století

Chcete si v půlce listopadu udělat tak trochu Vánoce? To nebude žádný problém. Dnešní Příběhy z kalendáře budou vonět vánočními svátky, budou plné závějí sněhu a zvonění zvonků. Naši moderátoři si totiž budou připomínat výročí uvedení pohádky století, tedy Tří oříšků pro Popelku. Pokud nevíte, jak pohádka vznikala, nebo spíš co vše stojí za její výslednou podobou, určitě si Příběhy z kalendáře nenechte ujít. Tak jako si Popelku nenecháváte ujít ve vánoční nabídce televize.