• Podcasty
  • Reportáže zahraničních zpravodajů
Reportáže zahraničních zpravodajů
9. leden 2022

Poslechněte si podcast: Britský hudebník, který píše symfonii o Praze, tu ale nikdy nenavštívil

Reportáže zahraničních zpravodajů vysvětlí, proč ke krájení plísňových sýrů nestačí nůž. A zavedou vás do muzea námořnictví v Estonsku. Průvodkyní bude Lubica Bergmanová

23:54

Reportáže zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Reportáže zahraničních zpravodajů, to jsou světové události v souvislostech tak, jak je jinde neuslyšíte.

Web

Před třemi dny 24:01

Reportáže zahraničních zpravodajů se zblízka podívají na jídlo na fotbalovém šampionátu v Kataru

Navštíví východoukrajinské město, které se už devět měsíců brání ruským útokům. Popíše trh a směnárny v Somalilandu, které mají zvláštní trh, kde člověk nevěří vlastním očím. Směnárníci tam mají na svých pultech vyskládané doslova balíky bankovek. Polský Wolsztyn nedaleko Poznaně potěší všechny milovníky starých vlaků, protože tamní depo parních lokomotiv není jen muzeem, ale stále funkčním dopravním uzlem.

Před týdnem 23:59

Před lety dostal ve Francii Václav Marhoul cenu za scénář k "Nabarvenému ptáčeti", teprve teď ho promítal v Paříži

Přednes básně, tanec, zpěv, ale i malování bývá součástí somálského divadla. Do děje se připojují často i diváci. Dny velké slávy, návštěv císaře a sportovních klání už má město za sebou. Přesto ruiny Džeraše zůstávají vznešené. Nejen o tom budou dnešní Reportáže zahraničních zpravodajů s Lubicou Bergmanovou.

Před 2 týdny 23:57

O olivách na Azurovém pobřeží, o českých egyptolozích, nebo císařských hrobkách kolem starobylého vietnamského města, jsou dnešní Reportáže zahraničních zpravodajů

A vysvětlí i to, proč odsouzení ve věznici ve skotském Inveraray museli točit klikou. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.

Před 3 týdny 23:41

Polotvrdý, dlouhozrající Klenovecký syrec v okolí Muráňské planiny podle některých pramenů vyráběli už v 17. století

Dovážel se i do Vídně na dvůr Marie Terezie. Chození do hospod má ve španělském Baskicku přísná pravidla. Někdy za jejich porušení hrozí hádky. Ve vlámském městečku Kasterlee každoročně soutěží, kdo dokáže dýni dostřelit do co největší vzdálenosti. Inspirovali se u Římanů. Čím? Nejen o tom budou Reportáže zahraničních zpravodajů s Lubicou Bergmanovou.

9. říjen 2022 23:57

Špaňodolinský gastro festival nabízí vše ze švestek, včetně povidel i slivovice a zavedou vás na něj Reportáže zahraničních zpravodajů

Prozradí také, co má společného malé sevillské starožitnictví s Prahou a jaké stopy po Janu Ámosovi Komenském najdete v polském Lešně. A prozradí, jaká tajemství vydá středověký hrad v Dieppe.  Na cestu po několika zemích světa vás vezme Lubica Bergmanová.

18. září 2022 24:01

Reportáže zahraničích zpravodajů představí fotografa původem ze Slovenska, který se proslavil fotkami Beatles

Popíšou hasičské památky z muzea v Polsku. Do Švédska se vydají za téměř pravými Vikingy. A popíšou historii sportovních vozů Alpin z Francie. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.

11. září 2022 24:01

Na veganskou a vegetariánskou kuchyni vás Reportáže zahraničních zpravodajů zavedou do horské chaty v Alpách

V keňské metropoli Nairobi navštívíte největší tamní skládku odpadů. Na Ukrajině popíšou práci českých specialistů, kteří pomáhají ve výcviku ukrajinské armádě. A u příležitosti českého předsednictví se v Belgii představilo Dejvické divadlo se svou hrou Elegance molekuly o slavném chemikovi Antonínu Holém, který vyvinul lék proti AIDS. Průvodkyní je Jitka Malá.

4. září 2022 24:00

Dosud nezveřejněné a jen na pár dnů - v Evropském parlamentu vystavují snímky zachycující Václava Havla

25 let po tragické nehodě si v Paříži připomněli princeznu Dianu. Potápěči v egyptské Hurghadě čistili mořské dno. Našli mimo jiné záchodovou mísu nebo kávovar. A jak se žije takovým Vikingům v 21. století, prozradí zpravodajové Českého rozhlasu. Pořadem provází Lubica Bergmanová.

28. srpen 2022 24:01

Nevídané!

Shodli se egyptští ochránci přírody poté, co zraněná divoká delfínice vyhledala pomoc u lidí. V Reportážích zahraničních zpravodajů se dozvíte, jak se jí daří dnes.  Kamerunská fotbalová hvězda vyvolává u afrických fanoušků doslova šílenství, ale ve Spojených státech učí malé fotbalisty úplně anonymně.  A v Londýně si můžete vybrat, jestli si zaplavat v ženském, mužském nebo smíšeném rybníku. Průvodkyní vám bude Lubica Bergmanová.

14. srpen 2022 23:58

Reportáže zahraničních zpravodajů vás provedou krásným vnitrozemím Tuniska

Projedete se unikátní historickou lanovkou nad norským fjordem. V Budapešti se dozvíte, proč tam existují takzvané "hospody v troskách, rozvalinách nebo v ruinách". A navštívíte sardinkové království ve Francii. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.