Rozhovory Radiožurnálu
21. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Británie bez premiéra. V létě trval výběr lídra dva měsíce, teď to má být týden, komentuje zpravodaj

Velkou Británii čeká další změna na premiérském postu. Dosavadní předsedkyně vlády Liz Trussová ve čtvrtek oznámila rezignaci. „Do pondělního odpoledne jsou otevřené nominace, každý kandidát musí mít podporu alespoň stovky konzervativních poslanců,“ vysvětluje zpravodaj v Londýně Jaromír Marek. Objevují se jména jako Rishi Sunak, Penny Mordauntová či Boris Johnson, jehož přijatelnost pro veřejnost je však otázkou. Poslechněte si rozhovor.

02:25

Rozhovory Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Ptáme se na všechno, co vás zajímá. Každý den se snažíme kontaktovat politiky, specialisty a odborníky z nejrůznějších profesí, abychom vám nabídli jejich názory a pohledy na nejaktuálnější témata.

Web

Před dvěma dny 08:16

Jak proběhne předání kanceláře prezidenta republiky? Nebudu si kazit jméno, říká Kruliš

Nově zvolený prezident se funkce ujme 9. března. To znamená už teď začít připravovat převzetí úřadu. A nejde o malý úřad, celkem zahranuje kolem stovky zaměstnanců. Jak bude vypadat převzetí prezidentského úřadu a začali už oba prezidentské týmy jednat o předání? „V nejbližších dnech by se měla nová paní kancléřka Vohralíková potkat s panem kancléřem Mynářem,“ komentuje Vladimír Kruliš, ředitel Odboru protokolu Kanceláře prezidenta.

Před 2 týdny 02:51

George Ezra: Na cestách pořád přespávám u cizích lidí na gauči. Hudba už můj život neovládá

Po celém světě má desítky milionů fanoušků, během svých zahraničních cest ale pořád přespává u cizích lidí na gauči. Řeč je o zpěvákovi Georgi Ezrovi, který 21. února přijede do Prahy se svou nejnovější deskou Gold Rush Kid. V rozhovoru pro Radiožurnál mluvil ale i o spolupráci se staronovým producentem nebo řešení nezdravé závislosti na hudbě.

Před 3 týdny 06:54

Středula: Není to žádná hra. Babiš a Pavel jsou pro mne opravdu morálně neakceptovatelní

Pole zájemců o funkci českého prezidenta po nedění superdebatě na ČT prořídlo. Kandidát Josef Středula, předseda největší odborové centrály, na závěr debaty v přímém přenosu oznámil, že stahuje svoji kandidaturu, protože chce podpořit kandidáta s nekomunistickou minulostí. Podle něj je jedinou takovou kandidátkou s reálnými šancemi na zvolení Danuše Nerudová. Komentátoři ovšem upozorňují, že Středulovo odstoupení nahrává podle průzkumů spíše Andreji Babišovi.

Před 3 týdny 01:10

Pražské tramvaje mají nový hlas. Herci Vondráčkovi dala zatím nejvíc zabrat zastávka Radhošťská

Změna v pražské městské hromadné dopravě po třiceti letech a netýká se jízdného řádu. Ode dneška s vámi v tramvaji cestuje nový hlas, zastávky hlásí herec Jan Vondráček. Kolik toho vlastně za poslední měsíce musel nahrát?

2. leden 2023 05:11

Agatha Christie? Na knize klidně bez -ová, ve větě už je to složitější, vysvětluje akademik

Po týdeníku Respekt se také Deník N rozhodl, že už nebude přechylovat cizí ženská jména. Společenská poptávka po nepřechylování podle vedení listu sílí, a považuje proto za zbytečné jít proti proudu, který by je stejně dříve či později strhl. Jak se na přechylování dívá Pavel Štěpán, vedoucí oddělení onomastiky Ústavu pro jazyk český Akademie věd?

22. prosinec 2022 02:54

Avatar nebo Kocour v botách. Na jaké filmy zajít do kina o vánočních svátcích?

Celý rok jsme vám každý čtvrtek v tomto čase nabízeli filmovou rubriku Premiéry. Zaměřuje se na nejvýraznější novinky v kinech, případně v televizích nebo na streamovacích platformách. A platí to i pro dnešek, kdy se s filmovým kritikem Pavlem Sladkým zaměříme na filmy, na které se můžeme podívat v době vánočních svátků.

13. prosinec 2022 04:39

Česko je na prahu epidemie, varuje SZÚ. Za týden se nemocnost zvýšila o 20 %

Podle údajů Státního zdravotního ústavu se lékaři častěji setkávají s chřipkou, s viry i dalšími akutními infekcemi dýchacích cest. Nemocnost roste ve všech krajích a ve všech věkových skupinách. V jihomoravském, Pardubickém a Karlovarském kraji už počet nemocných překročil 2000 případů na 100 tisíc obyvatel. Skokový nárůst výskytu onemocnění hlásí pediatři. Někteří prý nával v ordinacích nezvládají a musí prodlužovat ordinační hodiny.

13. prosinec 2022 10:56

Karel Diviš se vrací do hry, Denise Rohanové naopak soud prezidentskou kandidaturu neuznal

Mezi kandidáty na prezidenta se zařadí podnikatel Karel Diviš. Podnikatel Karel Janeček naopak o Hrad bojovat nebude. Stejně jako Denisa Rohanová. Rozhodl o tom v úterý Nejvyšší správní soud, který tak uzavřel seznam lidí, kteří budou kandidovat na prezidenta. Bude jich celkem devět. Janeček a Rohanová se kvůli neuznané kandidatuře obrátí na Ústavní soud, řekli ve vysílání CNN Prima News.

8. prosinec 2022 02:54

Harry a Meghan na Netflixu. Média se těší na šokující odhalení ze zákulisí královské rodiny

Válka v rodině Windsorů! I tak nazývají britská média vztahy v královské rodině. Streamovací služba Netflix ve čtvrtek odvysílá první tři díly dokumentární série o britském princi Harrym a jeho manželce Meghan. Už samotné upoutávky vyvolaly v Británii pozdvižení. Naznačily totiž, že pár odhalí mnohé šokující informace o královské rodině.

5. prosinec 2022 07:14

Ruský export ropy je vyšší než před rokem, je to výsměch sankčnímu snažení Západu, říká analytik

Od pondělí platí embargo zemí Evropské unie na dovoz ropy po moři i potrubím. Výjimkou je jen přeprava ropy ropovodem Družba do zemí střední Evropy. Země G7 a Austrálie se také o víkendu připojily k zastropování cen ruské ropy na 60 dolarech za barel. Kreml bychom skutečně zasáhli jedině tehdy, kdybychom část zisku posílali Kyjevu, hodnotí kroky Západu analytik Vladimír Votápek, bývalý generální konzul Česka v Petrohradu.