Bourání
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Předělat chatu nemusí být práce na celý život. Dá se to stihnout i za prázdniny

Kam patří vchod? A jak se má zařídit kuchyně? Architekti Martin Štrouf a Petr Portych ze studia Apostrof vylepšují lidem chaty v reality show a přináší do televize architektonické uvažování.

44:12

Bourání

Vydává: Český rozhlas

Bourání je pořad o architektuře, urbanismu a designu. A o tom, jak nám zlepšují nebo zhoršují život.

Web

Před čtyřmi dny 49:42

Taneční a kroužky šití. V „kulturáku“ měli vše. A často taky skvělou architekturu

Od Teplic po Humenné, všude mají kulturní domy – jsou jich tisíce. Které stojí za vidění? A co je s nimi dnes? O československých „kulturácích“ s Irenou Lehkoživovou a Michaelou Janečkovou.

Před 3 týdny 42:04

Co je příští Letná? Obchodník s realitami předpovídá velkou budoucnost Nuslím a Michli

„V bytě máte určitý pocit,“ říká obchodník s realitami Pavel Velebil. Radí se podle něj řídit. A přidá další rady, jak se pohybovat na trhu s bydlením.

2. duben 2024 46:55

Motýli na Máji: ano, či ne? S historiky architektury o proměně památkové péče od dob socialismu

O aktuálních kauzách i o „památkové apokalypse“ za socialismu s pamětníkem památkové péče Josefem Štulcem a jeho o dvě generace mladším kolegou Jakubem Bachtíkem.

21. březen 2024 41:42

Lidi mě mají za hezouna, ale to hlavní mám v makovici. Jak přemýšlí designér Jan Plecháč

Jan Plecháč je nejúspěšnější designér loňského roku – má titul „grand designér“ za své návrhy sklenic a váz. Mluvili jsme o skle i o tom, proč je tak málo hezkých českých předmětů.

7. březen 2024 47:56

Musí mít dům v Krkonoších malá okna? Není to nutné, nežijeme před sto lety, říká architekt

„Důležité je, aby dům měl propojení s místem a ne vyžadovat, jestli je okno metr široké nebo dva metry široké,“ říká architekt Martin Šenberger ze studia Mar.s Architects. Projektoval už několik staveb v Krkonoších a mluvili jsme o tom, jaké stavby do horské krajiny patří a jak výstavbu regulovat. „Důležité je, aby domy byly navržené architektem a aby měly propojení s místem,“ říká Martin Šenberger.

26. únor 2024 46:23

Jak se hledá srdce bytu? Postřehy o rekonstrukcích s duem Svobodová-Blaha

Anna Svobodová a Ondřej Blaha navrhli rekonstrukci bytu v secesní vile v Praze-Bubenči. Navštívili jsme ho a povídali si o koláži starého a nového, o bytech obecně i o rodičovství.

15. únor 2024 38:07

Krása, která se dotýká ošklivosti. V ateliéru u designéra Tadeáše Podrackého

Designér Tadeáš Podracký má ateliér v bývalé městské telefonní ústředně na Žižkově. V prázdné vymrzlé budově jsme seděli u radiátoru a mluvili o tom, jak tady v zimním oblečení brousí, taví plast a přemýšlí rukama.

5. únor 2024 42:30

Oblíbený most pod Vyšehradem zmizí, nahradí ho nový. Jaký bude? Prozradí jeho architektka

„Starý most nebouráme, ale přesouváme. Tím ho považuji za zachráněný,“ říká architektka Iveta Torkoniaková. Odpovídá na obavy veřejnosti z toho, že zmizí ikonická konstrukce železničního mostu pod Vyšehradem.

24. leden 2024 44:46

Zkoumat dějiny architektury? V Japonsku to znamená vyšší prestiž i lepší ohodnocení

Helena Čapková je historička umění, v Japonsku žije a vyučuje na univerzitě. Angažuje se také v záchraně památek moderní architektury, které se v Japonsku bez milosti bourají a na jejich místě se hned zase staví. „Bohužel většinou něco banálního,“ říká.