20. říjen 2021

Poslechněte si podcast: Stavět po tornádu? „Je to obrovský stres. Architekt může přinést trochu klidu,“ říká Janáč a Maxová

Na jihu Moravy moc architektů nepůsobí. „Je jich tam méně než zubařů,“ říká architekt Lukáš Janáč. Teď po katastrofě ale lidé potřebují stavět a architekti jim chtějí pomoci. Mluvili jsme o tom s Lukášem Janáčem a s architektkou Pavlou Maxovou. Lidem, kterým domy sebralo tornádo, nabízí projekty na nové

39:13

Bourání

Vydává: Český rozhlas

Bourání je pořad o architektuře, urbanismu a designu. A o tom, jak nám zlepšují nebo zhoršují život.

Web

Před pěti dny 39:58

Co s krtkem? Zvyknout si a skamarádit se. Pro Ferdinanda Lefflera je na zahradě hlavní mír

Bourání s příchodem května tematicky vyrazilo za zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem. Ptali jsme se hlavně na to, jak pozvednout vlastní zahradu nebo dvorek, terasu či balkon. Děláme to pro sebe, ale každý strom a keř je dobrý i pro planetu – Ferdinand tomu říká udržitelný hedonismus.

Před týdnem 41:49

Staré továrny jsou svědci zanikající doby. Kde je ještě vidět a navštívit?

Lukáš Beran, Benjamin Fragner a Jan Zikmund z Výzkumného centra průmyslového dědictví zkoumají staré průmyslové stavby –⁠ pivovary, komíny, vápenky i trafostanice. Co je na nich zajímavého? A proč je nemáme bourat, ale znovu využít?

Před 2 týdny 36:41

Nejsou to cedule, ale služba pro veřejnost. Praha bude mít nový orientační systém

Praha bude mít nové orientační cedule v metru, nové směrovky v ulicích, tabule v tramvajích či jízdní řády. V Bourání chystaný orientační systém představili jeho autoři, grafici Tomáš Machek a Richard Jaroš ze studia Side2.

7. duben 2022 35:50

Skejťáci nejsou feťáci. Co všechno musí vysvětlovat architekti skateparků z U/U Studia?

Martin Hrouda a Jiří Kotal jsou architekti a taky skejťáci. Když své aktivity spojili, vzniklo U/U Studio, které se specializuje na projektování skateparků. V Praze je nejnovější na Vltavské, budují se ale po celé republice. „Tomu bych nikdy nevěřil,“ říká Hrouda.

31. březen 2022 37:51

Česká města staví městské byty. Jak to probíhá v Českých Budějovicích?

Studio Malý Chmel navrhlo bytové domy do Českých Budějovic. Jak se tam bude bydlet, kolik bude nájem a v čem budou lepší než jiné byty? O tom jsme mluvili v tomto Bourání s Miroslavem Chmelem, Zdeňkem Chmelem a Danem Struhaříkem.

23. březen 2022 37:40

Kontroverze je dobré znamení, říkají architekti kritizované i obdivované pražské Kunsthalle

V Praze vznikla největší tuzemská soukromá galerie Kunsthalle. S jejími architekty Zuzanou Drahotovou a Janem Schindlerem jsme mluvili o tom, jak se stavěla i co všechno se při tom bouralo.

17. březen 2022 39:12

Potřebujeme vítězství a pak začne renovace. Ukrajinští architekti o stavbách, městech a hrozbách

V Bourání jsme si tentokrát povídali s architekty z Ukrajiny – o nových stavbách, věžácích, interiérech a městech. A taky o tom, jak se budou obnovovat po válce. Volodymyr Voievodin a Vasyl Nikolyshyn vystudovali architekturu v Praze, po válce se ale chtějí vrátit domů a pomoct.

9. březen 2022 39:29

Jak zacházet s poválečnou architekturou? Kdo to zmrší, ať je za burana, říká Vladimir 518

5,6 kg poválečné moderny. To je kniha Architektura 58–89, kterou jsme do studia donesli skoro rovnou z tiskárny. Mluvili jsme o ní s Vladimirem 518, který ji chystal víc než deset let, a taky s památkářem Matyášem Kracíkem z Národního památkového ústavu. Poslechněte si Bourání o knize, o minulosti i o budoucnosti poválečných staveb.

3. březen 2022 59:42

Automatické mlýny v Pardubicích čeká proměna. Jak nový majitel vrací život starému objektu?

Bourání jsme tentokrát natáčeli v Automatických mlýnech v Pardubicích. Tento opuštěný průmyslový areál se mění v novou čtvrť. Vylezli jsme po lešení na střechu a dostali ujištění, že v roce 2023 se odtud bude moct rozhlédnout úplně každý.

24. únor 2022 37:52

Již brzy! Nový děkan FA ČVUT Hlaváček chce rozjet vlaky na letiště a dostat svou školu mezi nejlepší

V Česku vystuduje architekturu každý rok několik set absolventů. Co budou dělat? Uživí se? Nejen na tyto otázky se v aktuálním Bourání ptala Karolína Vránková Dalibora Hlaváčka, který je od začátku února novým děkanem Fakulty architektury ČVUT.