- Podcasty
- Bourání
Poslechněte si podcast: Návod na rekonstrukci bez trápení. Co nám poradili hosté Bourání?
Nejčastější rada zněla – dobře se připravit a všechno si zjistit. Pomoct může tento díl Bourání, kde je vše podstatné, co jsme se letos dozvěděli o rekonstrukcích.
Bourání
Bourání je pořad o architektuře, urbanismu a designu. A o tom, jak nám zlepšují nebo zhoršují život.
Co s červotočem a vodou ve sklepě? Architekti budují domov a radí na Instagramu
Gabriela a Petr Brzobohatí jeli jednou autem a viděli dům s duší. Teď v něm bydlí, rekonstruují ho a sdílí to na instagramovém účtu Architekti budující domov. Dost se prý divili, kolik to zajímá lidí.
Vodní prvky spotřebují spoustu krychlových metrů vody. Roman Kvita se snaží s ní šetřit
Designéři musí být draví a dbát na sebeprezentaci. Roman Kvita tvoří radši menší věci, a v klidu. Spolu se sochařkou Pavlínou Kvitou navrhli třeba stříkacího lva do Modřan.
Kolik má být doma stupňů, vlhkosti a vonných svíček? Tentokrát o kvalitě vnitřního prostředí
I v inteligentní budově si chceme otevřít okno. Proč vlastně? Kvalitní prostředí totiž neznamená jen správnou teplotu. „Musíme se tam cítit dobře,“ říká profesor Karel Kabele.
Co dělá útulnost? Kožešiny ani svícínky to nejsou, říkají architekti Štěpán Abt a Ďuro Smolen
Architekti ze studia Abt Smolen mají rádi zvláštní zadání. Dělali vily za padesát milionů, pivovar a poradí si i s domečkem pro žabičky.
Byla to bomba. Jak koncertní sál v Karlových Varech dostal cenu za nejlepší stavbu
Architekti z několika zemí projížděli republiku, aby udělili Českou cenu za architekturu. Jedním z porotců byl Peter Moravčík. Vypráví, jak grilovali architekty a kde ucítil závan světovosti.
Jak se pozná dobrá čtvrť? Můžete si ji finančně dovolit a máte jak dojet do práce
Nové domy dnes už vypadají většinou dobře. S prostorem mezi nimi je to ale horší. „Je to třeba kvalitní architektura, ale nedrží to pohromadě. I když má dobrého architekta, tak když ta čtvrť není dobře namyšlená, nejsou tam dobře vymyšlené ulice, není tam parter, tak se tam necítíte dobře,“ říká Matěj Čunát ze studia Taktiky.
Zrcadla umí přemodelovat byt. A taky zahánějí čarodějnice, směje se architekt Nedvěd
Dům hned vedle Stromovky navrhl architekt Jan Nedvěd. „Chtěli jsme, aby se hodil do historické čtvrti, ale zároveň aby to bylo dílo současné architektury,“ říká. Co na to památkáři?
Je levandule krásná? Tak měsíc v roce, a pak je z ní koště. Bourání klišé, tentokrát o zahradách
Jak umí zlidštit zahrádku v satelitu? A jakou za to chce férovou odměnu? O tom jsme mluvili s krajinářskou architektkou Alicí Bouškovu na zahradě u přípražské novostavby.
Když hoří, není čas hledat hasicí přístroj. Co s tím udělali v Kokes Ambro studio?
Když v noci chytil gril, architekt Přemysl Kokeš si uvědomil, že je dobré mít hasicí přístroj někde na očích. A tak s kolegy vyvinuli přístroj, který hasí i vypadá dobře v interiéru.
Ještěd čeká kvalitní rekonstrukce, Máj je zmrzačený, myslí si historik architektury Potůček
Ještěd lidi vždycky fascinoval. Po otevření se tam dokonce ztrácely skleničky a stolní výbava. „Českoslovenští občané po tom prahli,“ říká historik architektury Jakub Potůček. Co na Ještědu fascinuje jeho?