Host Dopoledne pod Ještědem
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Boleslav Pára, předseda Bicykle Club Liberec 1886. Petr Bareš, místopředseda Bicykle Club Liberec 1886. Téma: Projet se na velocipedu

První český spolek nadšenců velocipedů vznikl v roce 1880. O něco později velocipedy nahradil menší nástupce, takzvaný bezpečník, který se začal vyrábět ve velkých sériích. A právě těmto historickým šlapacím dopravním prostředkům propadli Boleslav Pára a Petr Bareš z Bicykle Clubu Liberec 1886. Hodinu před polednem se dozvíme, jak se taková kola ovládají, proč je problematické brždění a jaká další historická kola se podařilo zachovat v jejich původním stavu.

17:21

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 11. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Před dvěma dny 16:03

Po stopách rodu: Navštivte své nejstarší příbuzné a nahrajte jejich vzpomínky, radí genealog

Kdo by nechtěl znát svůj původ, a dozvědět se informace o svých předcích? Svátečním Hostem Dopoledne pod Ještědem byl genealog Julius Jankovič.

Před dvěma dny 17:13

Tomáš Moravec, včelař

Téma: Včelařův podzim. V době, kdy jsme dobře zásobeni medem na zimu, začíná pro včelaře náročné podzimní období, ve kterém se musí o včelky dobře postarat. Jak se včely přikrmují a jak vypadá v podzimních měsících život v úle, nejenom to se dozvíme hodinu před polednem.

Před třemi dny 16:48

Vladimíra Šrýtrová: Tisková mluvčí a pracovnice prevence kriminality Krajského policejního ředitelství Libereckého kraje

Téma: Jak vyzrát na zloděje. Zamčený byt dokáže zkušený zloděj otevřít do pěti minut a navštívit sklep v naší nepřítomnosti také není žádný problém. Jak bychom měli účinně zabezpečit své domovy, chaty i auta. Na to se zeptáme hodinu před polednem Vladimíry Šrýtrové, z prevence kriminality Krajského policejního ředitelství Libereckého kraje.

Před pěti dny 17:09

S lékárníkem: Jak správně kombinovat léky, doplňky stravy a bylinky

Léčivé bylinky i potravinové doplňky se staly součástí životosprávy. Při nachlazení někdo rád sáhne po bylinkovém čaji a vitamínech, které mají pomoct obnovit imunitu. Proč by měli být při jejich užívání lidé opatrní?

Před šesti dny 14:03

PhDr. Miloš Kadlec: ředitel ÚPS, kastelán zámku Sychrov

Téma: Podzim na hradech a zámcích. Letní sezona sice skončila, ale to neznamená, že se na hradech a zámcích v Libereckém kraji na začátku podzimního období nic neděje. Hodinu před polednem se s kastelánem zámku Sychrov poohlédneme za uplynulými letními měsíci a pozveme posluchače na zajímavé akce.

Před týdnem 17:36

Pavel Kabelák, kadeřník

Téma: Vlasy v kondici. Všichni si přejeme mít kvalitní husté vlasy. Ne každému však příroda nadělila stejně. Se zkušeným kadeřníkem si povíme, jak můžeme díky vhodnému účesu zakrýt drobné nedostatky v podobě řídkého porostu, nebo koutů. Také se dozvíme, jaké jsou na začátku podzimu trendy v barvách a účesech jak dámských, tak pánských.

Před týdnem 17:40

Michaela Valterová, knihovnice a certifikovaná trenérka paměti I

stupně. Téma: Trénujeme paměť. Občas to zažíváme všichni. Nemůžeme si vzpomenout na jméno známého herce, přemýšlíme, kam jsme dali klíče od domu, a cítíme se provinile, když zapomeneme na narozeniny drahé polovičky. Jak paměť funguje a jakým způsobem jí můžeme posilovat, nejenom to probereme hodinu před polednem s trenérkou paměti Michaelou Valterovou.

Před týdnem 19:31

Živé vysílání z Pražírny kávy v Liberci

Hodinu před polednem v živém vysílání budeme pražit a ochutnávat různé druhy kávy. Našim hostitelem a průvodcem světem kávy bude Ondřej Čermák, provozovatel Liberecké pražírny.

Před týdnem 17:35

Adéla Paulík Lichková, terapeutka adiktologické poradny

Téma: poslední sklenka. Alkoholismus je nemoc a tak se musí i léčit. S terapeutkou Adélou Lichkovou si připomeneme příznaky závislosti, rozdíly konzumace alkoholu mezi muži a ženami, dozvíme se, jaké jsou v současné době formy léčby a nakolik se daří vracet klienty do normálního života.