Portréty
26. květen 2022

Poslechněte si podcast: Bohuslav Reynek, mlčenlivý svědek z Vysočiny

Už 130 let uplynulo od narození básníka a grafika Bohuslava Reynka, výrazného solitéra českého umění a literatury 20. století a umělce, který většinu života tvořil v samotě na Vysočině. V pořadu Portréty ho připomene publicista Pavel Hlavatý.

24:01

Portréty

Vydává: Český rozhlas

Portréty osobností známých i méně známých. Kronika dvacátého století viděná skrz osobní příběhy politiků střední Evropy, ale i lidí politikou zasažených.

Web

Před čtyřmi dny 23:49

Nejmladším oběšeným v procesu se skupinou Slánského byl Rudolf Margolius

Z jedenácti oběšených v procesu s takzvanou skupinou Rudolfa Slánského byl nejmladším náměstek ministra zahraničního obchodu Rudolf Margolius. Jeho zařazení do procesu je pro historiky dodnes trochu záhadou: bývalý vězeň nacistických lágrů a řadový člen komunistické strany byl člověkem, o jehož ideálech se nedalo pochybovat.

Před týdnem 23:34

Ludvík Frejka se u soudu přiznal ke všemu, stejně ho oběsili

Komunisty ovládaná justice poslala před sedmdesáti lety na oprátku v procesu s takzvanou skupinou Rudolfa Slánského i hlavního ekonomického poradce Klementa Gottwalda, národohospodáře Ludvíka Frejku. U soudu se přiznal ke zločinům, které nikdy neprovedl – a přečetl si dopis od syna, který pro otce požadoval smrt.

Před týdnem 39:42

Před 70 lety se Slánský stal obětí vlastních čistek. Na dno a na šibenici s ním šlo deset dalších

Mimořádnou úlohu v politických monstrprocesech 50. let, které byly připravovány a prováděny vládnoucími komunisty jako velké divadlo pro miliony diváků, čtenářů a posluchačů, byl i proces s „protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského“. Ve speciálním cyklu Portréty odvysílá Český rozhlas Plus pět pořadů věnovaných osobnostem tak či onak spojeným s procesem.

Před 2 týdny 23:51

Michail Suslov. Komunistický ideolog, kterého potřebovali Stalin, Chruščov i Brežněv

Jak se stát nepostradatelným pro moskevské diktátory? Ve druhé polovině 20. století stačilo Michailu Suslovovi znát všechny „svaté“ texty Marxe a Lenina a umět je vykládat tak, aby se to hodilo. Jak v pořadu Portréty říká historik Jan Adamec, Suslov se díky této schopnosti udržel na špici přes třicet let.

Před 3 týdny 23:46

Felix Cámara byl autorem oblíbené komedie i obdivovatelem Frankova fašismu

Kolikrát ročně asi odvysílají všechny televizní stanice film režiséra Otakara Vávry Dívka v modrém? Úspěšná komedie vznikala ve složitém roce 1939 a premiéru měla v lednu 1940. Film se na televizních obrazovkách pravidelně objevoval i v letech socialismu přesto, že scénář k němu vznikl ve spolupráci s autorem, který sympatizoval s fašismem a nacionálním socialismem: Felixem de la Cámara. V pořadu Portréty o něm hovoří historik Eduard Burget.

3. listopad 2022 23:43

Skautku Dagmar Skálovou věznili šestnáct let za přípravu protikomunistického převratu

V sedmatřiceti ji zatkli – a na svobodu se dostala v třiapadesáti. Kdyby přijala logiku tehdejšího politického systému, mohla si myslet, že na rozdíl od jiných je ve vězení právem: skutečně usilovala o svržení komunistického režimu. Dagmar Skálová, skautka a mimořádně statečná žena. Její příběh přiblíží v pořadu Portréty historička Pavlína Kourová.

27. říjen 2022 23:51

Karel Zbytek udal, koho mohl. Jen pro peníze

Českých špionů, kteří se dostali do světových encyklopedií, není moc. Nečekejte elegantního Jamese Bonda v pražském vydání. Na to, abyste rozložili britskou špionážní síť v Československu, nepotřebujete drahá auta ani drahé hodinky. Stačí být na správním místě, u zdroje mimořádně citlivých informací, a vědět, kam s nimi zajít.

20. říjen 2022 23:41

Biskup Anton Weber vadil za války nacistům, po válce Čechům

V letech druhé světové války stál v čele litoměřické diecéze biskup Anton Weber – Němec, který měl kvůli vstřícnému chování k českým věřícím problémy s nacisty. Ani český stát se k němu po válce nezachoval dobře. Jeho příběh připomene v Portrétech historik Michal Pehr.

13. říjen 2022 24:01

Bohuslav Blažek, zakladatel sociální ekologie u nás

Osmdesáti let by se v polovině října dožil Bohuslav Blažek. Muž mnoha povolání, který sám sebe označoval za sociálního ekologa. Které vědní a společenské obory svou prací ovlivnil a jaká byla jeho cesta k sociální ekologii, připomene v pořadu Portréty publicista Pavel Hlavatý.

6. říjen 2022 23:53

Jan Harus, Gottwaldův muž na špinavou práci

Už 55 let uplynulo od smrti komunistického politika Jana Haruse – bouřliváka, o jehož vydání žádala policie Poslaneckou sněmovnu více než 30krát. Po únoru 1948 mu v Liberci vymlátili okna jeho domu. V Portrétech o něm hovoří historik Zdeněk Doskočil.