Úžasné životy
26. březen 2023

Poslechněte si podcast: Bohumil Hanč podle Tomáše Hodana

Bohumil Hanč byl na počátku 20. století průkopníkem lyžařského sportu u nás. Pravidelně vítězil v běžeckém padesátikilometrovém závodu na hřebenech Krkonoš, kde v boji o prvenství a národní hrdost 24. března 1913 vyčerpáním zemřel. Jeho příběh zpracoval ve filmu Poslední závod režisér Tomáš Hodan, který o osudu nadějného a respektovaného sportovce vypráví v Úžasných životech.

24:46

Úžasné životy

Vydává: Český rozhlas

Výrazné české osobnosti vzpomínají na lidi, kteří je svým dílem a životem inspirovali.

Web

Včera 25:10

R. A. Dvorský podle Ondřeje Havelky

Čím víc jsem se zabýval hudbou 20. a 30. let, tím víc rostl můj obdiv k R. A. Dvorskému, říká Ondřej Havelka. Na talentovaného muzikanta i podnikatele zavzpomínal přímo v pražské Lucerně, kde R. A. Dvorský hrával. Mimochodem, věděli jste, že Ondřej Havelka pojmenoval své Melody Makers právě podle první kapely R. A. Dvorského?

Před týdnem 25:22

Soňa Červená podle Jana Sklenáře

Operní zpěvačka a herečka Soňa Červená prožila dramatický život, výrazně ovlivněný dvěma totalitami. Její touha po svobodě ji dovedla k emigraci a k rozhodnutí, že stesk po domově je nutno si zakázat. Po svém návratu do rodné země se v devadesátých letech stala nepřehlédnutelnou osobností české kultury. Mladistvý postoj k životu a světu způsobil, že často spolupracovala s mladými kolegy. Jedním z nich je i herec a zpěvák Jan Sklenář.

Před 2 týdny 25:10

Jana Šulcová podle Vendulky Křížové

Letos na začátku léta nás nečekaně opustila jedna z nejoblíbenějších českých hereček Jana Šulcová. V životě zažila výsluní slávy i pád na tvrdé dno. Láska k herectví, spousta společných zážitků k smíchu i pláči. Tak by se dalo ve stručnosti popsat letité přátelství Vendulky Křížové a Jany Šulcové. Na svou kolegyni a kamarádku zavzpomíná v dalším díle Úžasných životů.

Před 3 týdny 25:00

Jiří Dienstbier podle Anny Šabatové

Jiří Dientsbier starší o sobě mluvil jako o nezávislém intelektuálovi, ať už v roli žurnalisty, disidenta nebo vězně. V 90. letech získal i zkušenosti v politice jako federální ministr zahraničí a později senátor. S Annou Šabatovou je spojila Charta 77, práce ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a společné věznění jeho a jejího muže. Na Jiřího Dientsbiera vzpomíná v Úžasných životech na Dvojce jako na laskavého, dialogického a optimistického člověka.

12. listopad 2023 24:30

Ája Vrzáňová podle Jiřího Boudníka

Ája Vrzáňová byla nejslavnější česká krasobruslařka pyšnící se dvojnásobným titulem mistryně světa. Komunistický režim ji však vyhnal do exilu a ve své kariéře pokračovala následně v Londýně a za oceánem, kde žila až do své smrti. Podle architekta Jiřího Boudníka stála za jejími úspěchy především ctižádostivost a píle. V Úžasných životech na Dvojce na ni vzpomíná jako na dámu, která každou chybu na ledě dokázala omluvit okouzlujícím úsměvem.

5. listopad 2023 25:21

Stella Zázvorková podle Zuzany Maléřové

Když se poprvé setkaly, byla už Stella Zázvorková slavnou herečkou. Spisovatelka Zuzana Maléřová přijela do Prahy a hledala svou životní cestu. Jejich setkání bylo osudové a zdaleka nebylo jen jedno. Stella Zázvorková byla pro Zuzanu Maléřovou druhou rodinou. Na nezapomenutelnou herečku zavzpomíná v dalších Úžasných životech.

29. říjen 2023 25:19

Zdeněk Podskalský podle Jitky Němcové

Dvacet roků přátelství, kila nezapomenutelných vzpomínek, filmové pásy, božská role a lahev Myslivce – tak by se dal v pár slovech popsat vztah režisérky Jitky Němcové a jejího kolegy Zdeňka Podskalského. Poslechněte si další díl Úžasných životů a dozvíte se víc.

22. říjen 2023 25:15

Ludvík Souček podle Ondřeje Neffa

Ludvík Souček patřil v polovině 20. století k předním tvůrcům československé sci-fi literatury. Ve svých povídkách a románech se zabýval mnoha záhadami, které věda prozatím nedokázala vysvětlit. Velmi realisticky také vykresloval příběhy o mimozemšťanech a věřil, že člověk už brzy bude cestovat vesmírem. Osobnost Ludvíka Součka nám v Úžasných životech přiblíží spisovatel a velký znalec sci-fi Ondřej Neff.

15. říjen 2023 24:51

Karel Černoch podle Františka Poláka

V tomto týdnu jsme si připomněli nedožité osmdesátiny zpěváka Karla Černocha. Na scéně české popmusic patřil k nepřehlédnutelným. Karel Černoch byl nejen lyrickým tenorem, ale i komikem, který bavil diváky mnoha televizních pořadů. Komikem se Karel Černoch stal díky televiznímu scenáristovi a režisérovi Františku Polákovi.

8. říjen 2023 24:34

Ivan Havel podle Daniela Kroupy

Už v 60. letech se zajímal o kybernetiku nebo umělou inteligenci. Za normalizace organizoval bytové semináře a v samizdatu vydával knihy. Ivan M. Havel rozhodně nestál ve stínu svého staršího bratra Václava, bývalého českého prezidenta. Od sourozence se odlišoval smyslem pro pořádek, což přišlo vhod i v bouřlivé revoluční době roku 1989. Čím byl Ivan Havel důležitý pro Občanské fórum? O tom bude vyprávět disident, signatář Charty 77 a filosof Daniel Kroupa.