- Podcasty
- Zápisník zahraničních zpravodajů
Poslechněte si podcast: Bohéma v Auvers dobíjela baterky. Jeden světoznámý malíř ale v tamních polích spáchal sebevraždu
Kabarety, bary, kavárny, noční život i umění. Nezaměnitelnou atmosféru pařížského Montmartru nejlépe zachytili umělci, kteří se tam na přelomu 19. a 20. století stěhovali. Ale i takový život po nějaké době omrzí. A většina z nich začala vyhledávat klidná místa v okolí Paříže. Jedním takovým bylo i městečko Auvers.
Zápisník zahraničních zpravodajů
Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.
Slovenský opál má své zlaté období za sebou. Jeho doly v Slánských vrších ale zůstávají unikátem
Žádný jiný drahokam není tak příjemný na pohled jako opál, napsal v jedné z prvních encyklopedií starověku římský přírodopisec Plínius. Antičtí učenci kameni, který se třpytí desítkami barev, dokonce připisovali magické účinky. Opál opěvovaný ve starověku údajně pocházel ze Slánských vrchů na dnešním východním Slovensku.
Největší krasové jeskyně Blízkého východu se pyšní několika nej, vypořádávají se ale s krizí
Jeden z finalistů ankety o nových sedm divů světa je v Libanonu. Obří krasová jeskyně Džaíta se nakonec z nejužšího kola čtrnácti adeptů do světové sedmičky nedostala. Symbol Libanonu má přesto několik nej. V nejdelší jeskyni Blízkého východu roste třeba největší známý stalaktit světa. Bezprecedentní ekonomický kolaps Libanonu je ale vidět na každém kroku i při návštěvě Džaíty.
Moře je zaminované, tak jezdí obyvatelé Oděsy k slaným jezerům za město. Sůl se tam dřív i těžila
Slunce pálí do písčitých pláží v ukrajinské Oděse, lidé postávají v plavkách na kolonádě, ale do vody nikdo nesmí. Moře je zaminované, platí zákaz koupání a hlídají to policisté. Proto někteří nadšenci vyrážejí na druhou stranu města, kde to sice není tak hezké, zase jsou tam ale slaná jezera Kujálnik, kde se dřív těžila sůl. Do těch se může ponořit každý, i když voda je poněkud mělká.
Matatu v Keni supluje hromadnou dopravu. A můžete se v nich svézt s hvězdami, ale i politiky
Hra o trůny, hráči fotbalového klubu Liverpool, Piráti z Karibiku, nebo hrdinové z Marvelovek. Ti všichni zdobí karoserie autobusů a minibusů prohánějících se ulicemi keňského Nairobi. Takzvané matatu slouží jako hromadná doprava. V hlavním městě jich jsou tisíce a cestovat jimi je velmi levné.
Skvělé víno a surfování nabízí francouzské Bordeaux. Surf dokáže pohltit, ale také pěkně potrápit
Francouzské město Bordeaux si asi většina z nás spojí s výbornými víny a světově vyhlášenou vinařskou oblastí na jihozápadě Francie. Právě tam člověk najde ty nejprestižnější vinařské domy jako Chateau Margaux nebo Chateau Latour. Už méně lidí asi tuší, že Bordeaux je taky vyhledávanou základnou pro surfaře.
Industriální areál Spinnerei chytí a nepustí. Původní přádelna je téměř zapomenuta
Kdysi největší fabrika na zpracování bavlny v kontinentální Evropě stála v německém Lipsku. Teď tam místo přízí vznikají umělecká díla, na která upírá pozornost široký kulturní svět. Víc než šestihektarový tovární komplex Spinnerei je plný ateliérů, studií a výstavních prostor pro výtvarníky. Novou náplň místu před lety dali soukromí vlastníci, kteří upřednostnili industriální cihlové kulisy z konce 19. století před stavbou nových bytů a kanceláří.
Puškin přeložený do ukrajinštiny zní lépe než v originále, tvrdí dva knihkupci z Oděsy
Ruským jazykem na Ukrajině mluví, píšou a čtou skoro všichni. Po útoku Ruska na Ukrajinu ale ruština mizí a přestávají ji používat i ti, pro které to byl mateřský jazyk. Týká se to také knih. Knihkupectví kdysi plná ruských originálů a překladů do ruštiny začínají plnit díla v ukrajinštině. Dobře je to vidět v Oděse v parku nazvaném Knížka.
Zkrotit řeku dvou jmen můžete v Libanonu třeba na raftu. Adrenalin je to nejen po sportovní stránce
Evropanům je známá jako Orontes, obyvatelům Blízkého východu jako Ásí. Řeka dlouhá 600 kilometrů pramení v libanonských horách, protéká Sýrií, a do Středozemního moře se vlévá u turecké Antakie. Ásí znamená „rebelka.“ Prý proto, že jako jediná řeka v regionu teče opačně, tedy od jihu na sever. A tuhle rebelku můžete zkusit zkrotit na horním toku třeba na raftu.
Pramen, který nabije energií a silou, mají v Liptovském Jánu. Schází se tam dobrá společnost
Síra, vápník, bublinky, voda a dobrá společnost. Když tyhle ingredience smícháte ve skalnaté prohlubni, vznikne unikátní místo pro posílení těla i ducha. Takový je přírodní pramen na okraji slovenské obce Liptovský Ján. Alespoň na krátké ponoření láká turisty cestující do Vysokých Tater nebo Slovenského ráje.