Od Pradědu na Hanou
12. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Bohdíkov bývá považován za nejsevernější hanáckou dědinu. Byl také centrem průmyslu pod horami

Bohdíkov na Šumpersku je někdy považován za nejseverněji položenou hanáckou obec. Je to proto, že se jednalo o vesnici, kde většina obyvatel vždycky mluvila česky s hanáckým dialektem. Byla to však i obec průmyslová s bohatou a dlouho historií.

03:56

Od Pradědu na Hanou

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasová pohlednice s osobitým pohledem na přírodu, zajímavosti i historii našeho kraje.

Web

Před týdnem 04:00

Zvole patřila odpradávna olomouckým biskupům. V samotné vesnici vyrostli hned dva z nich

Obec Zvole patří k nejstarším vesnicím na Zábřežsku. Její historie sahá až do 13. století a archeologické nálezy potvrzují, že zde lidé žili už v době bronzové.

Před 2 týdny 03:58

Přerovský zámek je pokračovatelem hradního sídla zmíněného zde už v 11. století

Zámek v Přerově je známý zejména jako sídlo zdejšího vyhlášeného Muzea Komenského. Pravdou je, že se však jedná o objekt stojící na místě, kudy skutečně kráčely dějiny dnešního Přerova a to v dobách velmi dávných.

Před 2 týdny 04:00

Vidnavské náměstí má dodnes kouzelnou atmosféru historického slezského městečka

Vidnava je pro mnoho návštěvníků městečkem plným překvapení. To je čeká hlavně při příjezdu na zdejší náměstí, odrážející starobylost města i jeho novodobý vývoj.

Před 2 týdny 03:57

Jívová byla kdysi městečkem, které však naděje kladené do rozvoje naplnilo jen napůl

Obec Jívová najdeme na náhorní plošině mezi dvěma hlubokými údolími řeky Bystřice a Trusovického potoka. Nadmořská výška zastavěné části obce se pohybuje kolem 550 metrů. Kromě dříve velmi krutých zim přináší tato poloha také větrné počasí, ovšem i daleké výhledy.

Před 3 týdny 03:56

Osikov býval vyhledávaným výletním místem Šumperáků

Osikov je vesnicí v horách. Táhne se od silnice z Bratrušova do Kopřivné až do nejvyššího bodu sedla mezi 742 metry vysokým Smrkem a o čtyřicet metrů nižším Ořešníkem.

27. říjen 2023 04:00

Písařov vznik republiky vítal. Jeho nevýznamnějším pomníkem je stavba evangelického kostela

Obec Písařov se rozkládala na národnostní hranici. Přesto si z velké části vždy zachovala svůj český charakter a už od konce 19. století se zde objevovaly snahy o posílení českých národnostních snah.

20. říjen 2023 04:02

Dlouhá Loučka má historii sahající do poloviny 14. století. Osídlená však byla patrně již v pravěku

Dlouhá Loučka patří k obcím ležícím pod svahy Nízkého Jeseníku na severovýchodním okraji Hornomoravského úvalu. Je to oblast dle nálezů osídlená už od mladší doby kamenné, kde později existovaly také slovanské osady.

19. říjen 2023 03:59

Klášter a poutní místo na Hoře Matky Boží nad Králíky byl cílem poutníků od počátku 18. století

Klášter a poutní kostel na Hoře matky Boží nad městem Králíky patřil od svého založení mezi nejvýznamnější poutní místa nejen pro obyvatele východních Čech, ale také pro věřící ze severozápadní Moravy, kteří sem docházeli mnohdy v několik dní trvajících procesích.

13. říjen 2023 03:51

Poruba nad Bečvou byla kdysi obcí velkých zahrad a sadů. Dodnes zde stojí unikátní větrný mlýn

Když se řekne Poruba, většina z nás si představí městský obvod Ostravy s pozoruhodnou zástavbou z dob 50. let. Existuje však i jiná Poruba, mnohem klidnější, která je od roku 1976 součástí Hustopečí nad Bečvou a najdeme ji malebné krajině Podbeskydské pahorkatiny.