- Podcasty
- Od Pradědu na Hanou

Poslechněte si podcast: Bohdíkov bývá považován za nejsevernější hanáckou dědinu. Byl také centrem průmyslu pod horami
Bohdíkov na Šumpersku je někdy považován za nejseverněji položenou hanáckou obec. Je to proto, že se jednalo o vesnici, kde většina obyvatel vždycky mluvila česky s hanáckým dialektem. Byla to však i obec průmyslová s bohatou a dlouho historií.
Od Pradědu na Hanou
Rozhlasová pohlednice s osobitým pohledem na přírodu, zajímavosti i historii našeho kraje.
Zvole patřila odpradávna olomouckým biskupům. V samotné vesnici vyrostli hned dva z nich
Obec Zvole patří k nejstarším vesnicím na Zábřežsku. Její historie sahá až do 13. století a archeologické nálezy potvrzují, že zde lidé žili už v době bronzové.
Přerovský zámek je pokračovatelem hradního sídla zmíněného zde už v 11. století
Zámek v Přerově je známý zejména jako sídlo zdejšího vyhlášeného Muzea Komenského. Pravdou je, že se však jedná o objekt stojící na místě, kudy skutečně kráčely dějiny dnešního Přerova a to v dobách velmi dávných.
Vidnavské náměstí má dodnes kouzelnou atmosféru historického slezského městečka
Vidnava je pro mnoho návštěvníků městečkem plným překvapení. To je čeká hlavně při příjezdu na zdejší náměstí, odrážející starobylost města i jeho novodobý vývoj.
Jívová byla kdysi městečkem, které však naděje kladené do rozvoje naplnilo jen napůl
Obec Jívová najdeme na náhorní plošině mezi dvěma hlubokými údolími řeky Bystřice a Trusovického potoka. Nadmořská výška zastavěné části obce se pohybuje kolem 550 metrů. Kromě dříve velmi krutých zim přináší tato poloha také větrné počasí, ovšem i daleké výhledy.
Osikov býval vyhledávaným výletním místem Šumperáků
Osikov je vesnicí v horách. Táhne se od silnice z Bratrušova do Kopřivné až do nejvyššího bodu sedla mezi 742 metry vysokým Smrkem a o čtyřicet metrů nižším Ořešníkem.
Písařov vznik republiky vítal. Jeho nevýznamnějším pomníkem je stavba evangelického kostela
Obec Písařov se rozkládala na národnostní hranici. Přesto si z velké části vždy zachovala svůj český charakter a už od konce 19. století se zde objevovaly snahy o posílení českých národnostních snah.
Dlouhá Loučka má historii sahající do poloviny 14. století. Osídlená však byla patrně již v pravěku
Dlouhá Loučka patří k obcím ležícím pod svahy Nízkého Jeseníku na severovýchodním okraji Hornomoravského úvalu. Je to oblast dle nálezů osídlená už od mladší doby kamenné, kde později existovaly také slovanské osady.
Klášter a poutní místo na Hoře Matky Boží nad Králíky byl cílem poutníků od počátku 18. století
Klášter a poutní kostel na Hoře matky Boží nad městem Králíky patřil od svého založení mezi nejvýznamnější poutní místa nejen pro obyvatele východních Čech, ale také pro věřící ze severozápadní Moravy, kteří sem docházeli mnohdy v několik dní trvajících procesích.
Poruba nad Bečvou byla kdysi obcí velkých zahrad a sadů. Dodnes zde stojí unikátní větrný mlýn
Když se řekne Poruba, většina z nás si představí městský obvod Ostravy s pozoruhodnou zástavbou z dob 50. let. Existuje však i jiná Poruba, mnohem klidnější, která je od roku 1976 součástí Hustopečí nad Bečvou a najdeme ji malebné krajině Podbeskydské pahorkatiny.