• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Blíží se začátek turistické sezóny v objektech Národního památkového ústavu. Na co se můžete těšit?

Zástupci Národního památkového ústavu představili letošní novinky na památkách v jeho správě na území Královéhradeckého kraje. Jde o pět památek - hospital Kuks a zámky v Hrádku u Nechanic, Náchodě, Opočně a Ratibořicích. Chystají se drobné změny prohlídkových okruhů, někde se symbolicky zdražuje vstupné pro dospělé, naopak děti budou mít vstup levnější než dřív.

03:35

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Dnes 02:38

České dráhy nabízí půjčení kola na téměř sedmi desítkách železničních stanic

České dráhy i letos nabízí možnost půjčení kol. Ta jsou k dispozici na téměř sedmi desítkách železničních stanic napříč celou republikou. Někde mají otevřeno celoročně, jinde zahajují sezónu 1. dubna. V Královéhradeckém kraji je možnost výpůjčky kol na osmi místech, jedním z nich je i Náchod.

Dnes 00:22

Česká pošta chce zrušit polovinu svých poboček v Hradci Králové. Primátorce města se to nelíbí

Magistrát města Hradce Králové obdržel informace a seznam poboček České pošty, které se mají k 30. červnu letošního roku zrušit. V Hradci Králové se jedná o sedm poboček, což je polovina všech hradeckých pošt. K tomuto kroku se pro Český rozhlas Hradec Králové vyjádřila primátorka města Pavlíny Springerové.

Dnes 02:44

Hrad Pecka připraven k další sezóně. S nevšedními lavičkami, maceškami i cestopisem Kryštofa Haranta

Původně gotický hrad Pecka je jediným interiérově zpřístupněným hradem v Podkrkonoší a Krkonoších. 1. dubna vstoupí do tohoto sídla i první návštěvníci. Co všechno bylo a je třeba před zahájením turistické sezóny udělat, to zjišťovala přímo na hradě redaktorka Vlaďka Wildová.

Dnes 01:57

Vojáci Armády ČR zdokonalují své taktické a záchranářské dovednosti v horském terénu v Krkonoších

V našich nejvyšších českých horách v těchto dnech vojáci české armády dokončují zimní výcvik. Výcvikové skupinky tvoří zhruba 12 vojáků z různých útvarů pozemních sil. Součástí je kromě základního pohybu v horském terénu také záchrana člověka zasypaného lavinou. Do hlubokého sněhu se s vojáky vydal i reportér Jakub Vik.

Včera 02:25

Na Broumovsku útočí krkavci na hospodářská zvířata. Snadnou kořistí jsou pro ně především jehňata

Zhruba stohlavé hejno krkavců útočí v Broumovském výběžku na čerstvě narozená jehňata. Mláďata je pro chovatele velmi těžké ochránit, ptákům totiž například na rozdíl od vlků nezabrání v útoku vysoké ploty. Krkavec patří mezi chráněné živočichy a chovatelé je tak nesmí nejen střílet, ale neměli by je ani plašit. Za škody způsobené těmito největšími českými pěvci ale nedostanou žádnou náhradu.

Včera 02:02

Královéhradecký kraj pomůže včelařům v boji proti nebezpečným nákazám a onemocněním

Včelaři v Královéhradeckém kraji se chystají na další etapu léčby varroázy. První fáze v úlech, kde se tohle infekční onemocnění vyskytlo, už absolvovali na podzim - k další fázi jsou potřeba trochu vyšší denní teploty. V boji proti nebezpečným roztočům a bakteriím včelařům finančně pomůže i Královéhradecký kraj.

Včera 02:52

Zámek Hrádek u Nechanic si připomíná odkaz rodu Harrachů a chystá na letošní sezónu novinky

Na zámku Hrádek u Nechanic bude 1. dubna, tedy v den zahájení turistické sezóny, v prodeji nová publikace "Harrachové. Vznešenost zavazuje." Během roku se na členy šlechtického rodu zavzpomíná při speciálních prohlídkách nebo jednorázových kulturních akcích.

Před dvěma dny 02:51

Do Meziměstí přijel speciální kamion. Pojízdná učebna techniky Ministerstva průmyslu a obchodu

Do Královéhradeckého kraje po roce opět přijela pojízdná učebna techniky, tedy speciálně upravené nákladní auto s 3D technologií a virtuální realitou. Postupně zajíždí do vybraných základních škol a jeho hlavním smyslem je popularizovat moderní technologie a motivovat žáky k podání přihlášky na střední školu zaměřenou na technické obory.

Před dvěma dny 02:14

Hradec Králové chce naplánovat opravu Benešovy třídy znovu od začátku. Součástí bude i nová lávka

Vedení Hradce Králové chce po mnoha letech opustit stávající plány na opravu zchátralé Benešovy třídy na Moravském předměstí. Nahradit by je měl nový projekt. V mnohapatrových panelácích kolem ulice žije asi 10 tisíc lidí. Změna projektu do více etap by podle magistrátu měla rychleji řešit složité majetkové vztahy společných prostranství, což by mělo uspíšit následné opravy.

Před dvěma dny 01:56

Klášterská Lhota nemá žádný obchod, restauraci, školu ani školku. Lidé si pomáhají mezi sebou

Klášterská Lhota na Trutnovsku přišla o obchod i hospodu. Obyvatelé jsou závislí na dojíždějí do okolních měst, kam si jezdí za nákupy nebo třeba k lékaři. Do vsi dojíždí pojízdná pošta. Je to jediná služba, která tam funguje. Vedení obce lidem - hlavně těm nejstarším - pomáhá. Teď nově plánuje odkoupit větší objekt a vybudovat velký společenský sál a hospodu, aby se lidé opět měli alespoň kde setkávat.