- Podcasty
- Podhoubí

Poslechněte si podcast: Biosféra je stroj poháněný sluncem. Regenerativní kultura nechce z rezervoáru života jen brát
Filozof Pavel Barša, antropoložka Markéta Zandlová, výtvarník Zbyněk Baladrán nebo historička architektury Petra Hlaváčková, to je zlomek autorek a autorů, kteří se podíleli na sborníku nazvaném Neúplný atlas regenerace. Společnost, její členové i planeta jsou unavení, co s tím? Pojďme si odpočinout, najděme v životě kvality, které nezatěžují finanční ani uhlíkový rozpočet, a možná tak pomůžeme nejvíc. Jak si představit regenerativní kulturu?
Podhoubí
Podhoubí je magazín o přírodě, životním prostředí a všech cestách k šetrnému životu. Přinášíme v něm rozhovory s odborníky, ochranáři, zemědělci i dalšími aktivními lidmi, jimž životní prostředí není lhostejné. Vysvětlujeme environmentální témata, která v současnosti výrazně pronikají do společenské diskuze.
Škola jako living lab. High-tech eko budova COPAG umí sama zobchodovat elektřinu na trhu
Střední odborná škola – Centrum odborné přípravy a Gymnázium neboli COPAG na Českobrodské ulici v Praze si dopřála radikální rekonstrukci jedné ze svých budov. Momentálně je v provozu půl roku a jede v režimu poloviční kapacity. Projektant a ideový tvůrce technologie, která ze školy dělá uhlíkově a energeticky pozitivní budovu, Jiří Tencar mě po škole provedl a vy máte v Podhoubí možnost sledovat nejnovější technologie v akci.
Jezdit v Praze na kole jako forma protestu. Magistrála se blokovala už před třiatřiceti lety
Pražská doprava je bitevní pole, na kterém se cyklistice dlouhodobě nedaří překročit obranný val mýtů. V posledních dnech obletěla sociální sítě fotka údajně nezodpovědného rodiče, který s malými dětmi vyrazil na kole přes jednu z holešovických křižovatek. Při srovnání podobných fotografií z jiných metropolí fotka rodiče s dítětem na cyklostezce tak absurdně nevypadá. Jaký je současný stav cyklistické infrastruktury v Praze rozebírám s Vratislavem Fillerem ze spolku AutoMat.
Vlčí stopy ve sněhu a volání divočiny. V Lužických horách pomáhá s obnovou lesa vlk
Když už se zdálo, že z toho nic nebude, najednou se objevil řetízek vlčích stop, které vedly na cestu z rozsáhlé paseky. Koordinátor Vlčích hlídek Hnutí DUHA pro severní Čechy Radek Kříček mě vzal do Lužických hor za největšími šelmami v naší volné přírodě. Toulali jsme se v centrální části pohoří, poznamenaného kůrovcem a orkány, a cestou si povídali o vlcích. Ukázalo se, že fotopast přestala fungovat, nakonec jsme ale našli vlčí stopu, po které jsme se vydali dál do lesa.
„Není důvod, aby tu stálo něco jiného než bobří hrad.“ Proč bojovat proti zástavbě Dalejského údolí?
„Není důvod, aby tady něco stálo. Jsme na hranici přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí. Jsme v ochranných pásmech přírodní památky Dalejský profil a v dnešní době je naprosto neadekvátní na tomto místě stavět,“ říká Jan Gebauer (Žanda), který se v posledních měsících naplno věnuje občanskému spolku, peticím a referendu, které mají jediný cíl – odvrátit výstavbu bytového domu na místě bývalého Trunečkova mlýnu.
Staví se ve vašem sousedství? Máte právo mlčet. Veřejnost přichází o hlas ve stavebních řízeních
Zákon o ochraně přírody a krajiny z roku 1992 široce založil právo veřejnosti mluvit do stavebních řízení, které se dotýkají životního prostředí. Jak šel čas, tak se práva participovat nenápadně osekávala. K největšímu zásahu došlo v roce 2017. Nejsilnějším argumentem tehdy bylo, že povolovací řízení účast občanů neúměrně protahuje. U větších staveb účast zůstává, protože je vázána na členství v Evropské unii. Co se děje se stavebním zákonem v současnosti?
Režisér Míra Janek ve filmu o včelách Všechno dobře dopadne řeší, jak se „svět řítí do ďáblovy řiti“
Česno, divočina, hrboplod, medný váček, pylový košíček, natřásavý taneček, ale taky matičky a trubci. Tak začíná trailer k obrazové básni o včelách a lidech Všechno dobře dopadne oceňovaného českého dokumentaristy Miroslava Janka. Včely tu nejsou vnímány jako továrna na med, ale jako fascinující sociální hmyz, který svou oddaností k přírodním principům a naprostou absencí egoismu inspiruje nejen filmaře, ale hlavně pokorně přihlížející chovatele.
Jak vypadá domov napájený fotony? Fotovoltaiku musíme dávat všude, kde to jde, říká fyzik Ledinský
Podle Eurostatu spotřebovala v roce 2021 Evropa 21,8 % energie z obnovitelných zdrojů. Největší podíl OZE vzniká z vody a větru, nejrychleji rostoucím segmentem je ale solární energetika. Loni se v Česku pomocí solárních elektráren vyrobily 3 % energie. Martin Ledinský z Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky vidí v blízké budoucnosti fotovoltaické články na veškerých vhodných plochách, bude to znamenat v létě elektřinu skoro zadarmo.
Méně sněhu v Alpách. Jak vypadá udržitelné lyžařské středisko? Cestu hledají v italské Carezze
Budoucnost alpského lyžování není růžová, bohužel ani bílá. Alpy se oteplují dvakrát rychleji než průměr a provozovatelé na to musí reagovat. Carezza je menší horské středisko v údolí Eggental v Jižním Tyrolsku půl hodiny jízdy od Bolzana. Ředitelem střediska je bývalý profesionální lyžař Florian Eisath. Jeho otec Georg začal v roce 2012 snižovat ekologickou stopu soukromého ski areálu, který je v tuto chvíli na papíře klimaticky neutrální. Co to znamená?
Vykročit z šíleného koloběhu povinností. Cesty adventní krajinou s umělkyní Lucií Králíkovou
Lucie Králíková je umělkyně a tvůrkyně kytic pod značkou Efemér. Po Čechách a Moravě sbírá tradice a rituály, věnovala se folkloru a s fotografkou Michaelou Karásek Čejkovou sepsala knihu Svátosti. Zapomenuté nebo zapadlé tradice překládá do jazyka současného světa. Šestým rokem žije v kopcích nad Ústí nad Labem, o samotě nebo s blízkými prožívá advent v krajině, občas ji to ale zanese i do města.
Nejlepší pojišťovna je příroda. S Ladislavem Mikem z konference o ochraně biodiverzity v Montrealu
Zástupci OSN se ani ne měsíc po klimatické konferenci v Egyptě schází znovu, tentokrát na COP15 v Montrealu, kde se do 19. prosince bude vyjednávat podoba ochrany druhové diverzity na planetě. Přímo v Montrealu je za Českou republiku zmocněnec vlády, pedolog a ekolog Ladislav Miko – poradce ministra životního prostředí, který stojí v čele vyjednávání na COP15 za celou Evropskou unii, neboť Česká republika stále ještě předsedá Radě EU.