Zprávy ČRo Olomouc
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Bioplynová stanice či fotovoltaické panely. Slatinice by v budoucnu mohly být energeticky soběstačné

Vedení Slatinic na Olomoucku připravuje investice, díky kterým by se mohla snížit závislost obce na dodavatelích energií. Plánuje stavbu bioplynové stanice, umístění fotovoltaických panelů na střechy obecních budov a případně taky vybudování malé přečerpávací elektrárny. Na projekty se samospráva bude snažit získat dotace.

02:14

Zprávy ČRo Olomouc

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Olomouckém kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Dnes 02:11

Olomoučtí hokejisté potřetí za sebou nebodovali, na ledě lídra z Pardubic dostali čtyři góly

Hokejisté Olomouce potřetí za sebou vyšli bodově naprázdno, ve 44. kole extraligy prohráli v Pardubicích 1:4.

Dnes 00:20

Dopravu v kraji komplikuje nárazový vítr a sněhové přeháňky, na Šternbersku padla „bílá tma“

Řidiči by měli v Olomouckém kraji jezdit s opatrností, dopravu v regionu komplikuje silný vítr a sněhové přeháňky.

Včera 01:51

Provozovatelé hotelů a penzionů v Jeseníkách čekají slabší sezonu jarních prázdnin. Klientů ubylo

Provozovatelům horských hotelů a penzionů v Jeseníkách začíná jedna z hlavních sezon roku, jarní prázdniny. Pro některé ale nejspíš nebude tak silná, jak doufali. Mnohé rodiny totiž šetří a zájem o ubytování spojené s lyžováním není tak velký, jako v předcovidových letech.

Včera 01:29

V Olomouci jako první v Česku testují nový typ vyhřívaných sedaček v tramvajích

Nový typ plastových sedaček s vyhříváním testují v těchto dnech jako první v Česku pracovníci olomouckého dopravního podniku. Novinka prý není energeticky náročná. Pokud se osvědčí, podobné sedačky by dopravce mohl postupně nechat umístit do dalších tramvají.

Před dvěma dny 02:22

V Přerově začala deratizace hlodavců. V mnohých částech města se přemnožili potkani

Vedení Přerova vyčlenilo z rozpočtu města 100 tisíc korun na mimořádnou deratizaci. Přemnožení potkani se vyskytují téměř po celém městě, nejvíc v okolí vlakového a autobusového nádraží a v lokalitách, ve kterých dělníci pracovali na velkých silničních stavbách.

Před dvěma dny 00:18

Olomoucké pozvánky do reprezentace. V nominaci na švédské hokejové hry jsou Bambula a Lukáš

Potěšující zpráva přiletěla do Olomouce. Hned dvě jména z hanáckého celku se objevila v nominaci trenéra národního týmu Kariho Jalonena na Švédské hokejové hry, které startují 9. února. Jde o útočníka Jana Bambulu a brankáře Jana Lukáše.

Před třemi dny 00:43

Olomoučtí vědci vytvořili technologii, která pomůže určit podle krátkého textu jeho autora

Vědci olomoucké filozofické fakulty vyvinuli unikátní technologii, která umí určit a charakterizovat autora podle krátkého textu. Využití by měla najít v personalistice, psychologii, kriminalistice i v oblasti bezpečnosti státu.

Před třemi dny 02:06

Stavba dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem zpustošila kilometry cest. Kde stále jezdí po tankodromu?

Plná děr, nerovností a bez krajnic je cesta mezi přerovskými místními částmi Vinary a Předmostí. Na stavu silnice se podepsala těžká auta, která ji využívala při stavbě dálnice mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou. Ačkoliv řidiči po dálnici už jezdí více než tři roky, silničáři cestu z Vinar do Předmostí, jak slibovali, ještě neopravili. Na jaře by se to mělo změnit.

Před třemi dny 05:39

Sníh, mráz a silný vítr komplikuje život lidem v Jeseníkách. Někde mají elektřinu díky generátorům

V Jeseníkách opět panuje zimní počasí. Hlavně ve vyšších polohách napadl nový sníh, situaci komplikuje mráz a silný vítr. Elektrické vedení do dvou místních částí Javorníku –⁠ Zálesí a Travné je už několik dní přerušené.

Před čtyřmi dny 01:58

Maso, seno nebo granule. Ceny energií a inflace prodražily taky krmení pro zvířata v ZOO

Energetická krize a inflace zdražuje také krmení pro zvířata v zoologických zahradách. Například zoo na Svatém Kopečku u Olomouce za něj zaplatila loni o 130 tisíc korun víc než v roce předcházejícím.