Jak to vidí...
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Biolog Storch: Svítíme moc, světla mají nepříznivou barvu. Směr svitu lamp určí nová norma

Světelný smog je téma, o kterém se u nás mluví teprve dvacet let. „Překvapuje mě, jak rychle se v této oblasti postupuje,“ komentuje biolog a ekolog David Storch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Světelné znečištění od března upravuje nová norma. V čem je světelné znečištění problematické? Jak to vidí… na Dvojce moderuje Vladimír Kroc.

25:37

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Dnes 24:47

Analytik Tureček: Když v Iráku mohli útočit Američané, proč ne my na Ukrajině, mohou se ptát Rusové

Co přinesla irácká operace, která začala před dvaceti lety? „Invaze neskončila tak rychle, jak se očekávalo, zemřelo přes sedm tisíc civilistů a přinesla erozi mezinárodního práva,“ podotýká zahraničněpolitický analytik Břetislav Tureček v pořadu Jak to vidí… „K válečným zločinům docházelo i v Iráku, britská a americká vojska do země vstoupila bez mandátu Rady bezpečnosti OSN.“ Moderuje Zita Senková.

Včera 24:29

Meteorolog Žák: Šance na záchranu planety tu ještě je. Dodržovat závazky ale lidstvo neumí

Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu varuje ve své poslední hodnotící zprávě, že už v příštím desetiletí planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o půldruhého °C. Změna je ale možná. Vyžadovat bude miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. O jak vážné varování jde? Podaří se lidstvu katastrofu zvrátit? Meteorolog Michal Žák v audiozáznamu ještě přiblíží, v čem může být meteorologie dobrodružná, i to, proč jsou výkyvy teplot stále častější.

Před dvěma dny 24:13

Ekonom Hindls: Ceny potravin v Evropě klesají. U nás se místo toho vede zákopová válka

Spotřebitelé v České republice čelí výraznému zdražování potravin. A to i navzdory tomu, že ceny v okolních státech již několik měsíců setrvale klesají. Co je příčinou? Do jaké míry může cenotvorbu ovlivnit stát? A proč je největší záhadou cukr? Ekonom Richard Hindls v audiozáznamu ještě přiblíží, nakolik je tuzemské zemědělství a potravinářství soběstačné, vysvětlí hlavní problémy bankovního sektoru i to, na čem nejvíce profitovala společnost ČEZ.

Před třemi dny 24:56

Filharmonik Mareček: Šetřit je nutné všude. Tupé škrty v kultuře a rušení orchestrů mě ale děsí

V Británii byl zrušen rozhlasový soubor BBC Singers – jedno z nejlepších vokálních těles na světě. Podobné hrozbě čelí kvůli plánovaným úsporám i symfonický orchestr rakouského rozhlasu ORF ve Vídni. Jak vnímat boj významných souborů o přežití? V čem je jejich unikátnost? A o jak významnou ztrátu půjde? Ředitel České filharmonie David Mareček v audiozáznamu ještě představí program pro novou sezonu a vysvětlí, jak hudba může pomáhat ve válce.

Před čtyřmi dny 25:07

Politoložka Dvořáková: Důchodová reforma? Důležitější než věk je investice do budoucích generací

Stát má zájem o větší zaměstnávání lidí v seniorském věku. Jaké výhody to může přinést? Jaké problémy naopak očekávat? Jak by měla vypadat penzijní reforma? A proč se v této souvislosti tak málo mluví o investicích do vzdělání? Politoložka Vladimíra Dvořáková v audiozáznamu ještě zhodnotí situaci ve Francii a přiblíží, jak bude vypadat reforma České pošty.

Před pěti dny 27:39

Proč máme tolik exekucí? Odpovídá Radek Hábl, zakladatel Institutu prevence a řešení předlužení

Jak důležité jsou v životě peníze? Opravdu platí, že lidem chybí finanční gramotnost a zadlužují se kvůli dovolené nebo dárkům? Co by mohlo kultivovat exekuční prostředí? Funguje institut chráněného účtu? Co si Radek Hábl slibuje od seriálu České televize V exekuci, na kterém se podílel? Proč máme tolik exekucí, když ve srovnání se zahraničím mají lidé vysokou platební morálku? Vyplatí se společnosti, když exekuce systémově řeší? Co Radku Háblovi přináší největší štěstí?

Před týdnem 24:32

Socioložka Tabery: Slovensko ovládl strach a nejistota. Konec demokracie nemusí být jen strašení

Po prosincovém pádu vlády čelí Slovensko nejisté budoucnosti. Politická scéna je rozdrobená a nestabilní. Veřejný prostor ovládla vyhrocená vulgarita. Lidé jsou nejistí a zmatení. Jak moc hrozí, že se Slovensko stane druhým Maďarskem? Kdo má šanci zvítězit v zářijových předčasných volbách? Socioložka Paulína Tabery v audiozáznamu ještě vysvětlí, proč jsou tak ožehavým tématem staré stíhačky určené pro Ukrajinu, i to, jaký postoj k válce na Ukrajině Slováci zaujímají.

Před týdnem 25:38

Historik Stehlík: Čaputová a Pavel společně na cestách? Překvapivý vzkaz veřejnosti i zahraničí

Nový prezident Petr Pavel odmítl sto dnů hájení. Raději bude dle svých slov kritizován za přílišnou aktivitu. Co zatím do veřejného prostoru nejvyšší představitel státu vnesl? Budou skutečně podnikat Zuzana Čaputová a Petr Pavel zahraniční státní návštěvy společně? Jak blízko k sobě oba národy mají? A jakým gestem je chystaná cesta na Ukrajinu? Historik Michal Stehlík v audiozáznamu ještě připomene výročí nacistické okupace a zamyslí se i nad budoucností ďáblického hřbitova.

Před týdnem 25:54

Ekonom Kovanda: Pád amerických bank je ranou pro celý start-upový svět. Dominový efekt zatím nehrozí

Pád americké banky Silicon Valley je podle všeho nejhorším selháním ve finančním sektoru od doby velké finanční krize v roce 2008. Kromě ní postihl krach ještě další dvě bankovní instituce. Jaké dopady to může mít? Je americký bankovní systém, jak tvrdí prezident Joe Biden, skutečně bezpečný? Ekonom Lukáš Kovanda se v audiozáznamu ještě zamyslí nad smyslem a efektem možného znovuzavedení karanční doby i nad tím, co by přineslo zrušení dvou státních svátků.