29. duben 2022

Poslechněte si podcast: Bezpečné dveře nemusí být ošklivé. Mají množství jistících bodů a chrání je silný ocelový plech

Vybíráte vchodové dveře a váháte, jestli si pořídit bezpečnostní? Podle odborníka Jaroslava Pecky ze společnosti Next jsou bezpečnostní dveře dobrou volbou, podobně jako třeba pojištění auta nebo domácnosti.

13:33

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.

Web

Před čtyřmi dny 15:15

Rodinný výlet na kolech v pohodě? Chce to vhodné kolo pro dítě, pomůže i teleskopická tyč

Prázdniny spojené s cyklistickými výlety nemusí být jen pro dospělé. I rodiny s dětmi mají různé možnosti, jak si dovolenou na kolách užít. Pro batolata mladí rodiče využívají vozík za kolo. Je to bezpečné? Zeptali jsme se odborníka Miloše Pejchy z Pardubic.

Před šesti dny 14:32

Vlastní bydlení pro mladé lidi? Šance stále je. Finanční analytici radí, jak na to

V médiích se teď často objevují články typu: Hypotékám odzvonilo. Hypotéky jen pro bohaté. Ode dneška máte smůlu, a podobně. Hypotéka ale stále může být dobrým řešením, jak si pořídit vlastní bydlení.

Před týdnem 15:49

Oční víčka mohou být těžká i lehká. Jejich operace musí být ušitá každému na míru

Operace očních víček není rutina, která se dělá všem stejně. Každý z nás má jinou strukturu očních víček. Chirurgové je dělí na těžká a lehká.

Před týdnem 14:04

Koho zachraňovat a koho ne? U mladých ptáčků napoví peří

Pokud najdete malé ptáče, které už je opeřené, leží třeba pod stromem, nechte ho být, nepotřebuje zachraňovat. Rodiče jsou někde poblíž a o svém potomkovi vědí. Na to upozornila v Radioporadně Romana Vojířová z Pohádkové zahrady, která slouží jako azyl pro opuštěná zvířata v Pardubicích.

Před týdnem 14:06

Nenoste sluneční brýle celý den. Přinesou vám mizernou náladu

Sluneční brýle berou někteří lidé jako módní doplněk. Nosí je i v době, kdy slunce nesvítí, jsou jejich součástí. Člověku to ale neprospívá, mozek vnímá jen šero. Může to být příčina špatného spánku a špatné nálady. Proč to tak je, vysvětluje primář Oční kliniky Oftex Vladimír Korda.

Před 2 týdny 14:53

Dva jednoduché kroky, jak předejít řídnutí kostí

Osteoporóza je úbytek kostní hmoty, který můžeme ovlivnit správnou stravou a pohybovou aktivitou. Co se příliš ovlivnit nedá, jsou hormonální změny v organismu ženy. Proto je tichý zabiják kostí, jak se osteoporóze přezdívá, častější u žen po menopauze.

Před 2 týdny 15:51

Předškoláci v Řestokách umí sázet i sklízet. Jejich jedlá zahrada sklidila i finanční ocenění

Jedlá zahrada v Mateřské škole Řestoky slouží dětem nejen jako hřiště, ale také jako možnost naučit se vnímat přírodu a pochopit cestu od semínka k plodu. Ředitelka Dagmar Krčilová ji buduje se svými spolupracovníky, rodiči i dětmi. Patří do sítě s názvem Skutečně zdravá škola, a díky své výjimečnosti získala grant v hodnotě sto tisíc korun.

Před 2 týdny 15:12

Kam s kabelkou v restauraci? A jak poznáte, že je z pravé kůže?

Letošním trendem jsou kabelky, které září barvami. Na ty se hodí kůže chromočiněné. Frčí tyrkysová nebo fuchsiová. U těchto typů ale velmi těžko poznáte, zda se skutečně jedná o kůži. Je dobré se řídit čichem. Vůně by měla kůži prozradit.

Před 2 týdny 15:18

Bylinky sbírejte do slunovratu. A neoplachujte je, jinak je zbavíte cenného pylu

Červen je ideální dobou na sběr bylin, které jdou do květu. Podle bylinkářky Radky Svatošové je úplně nejlepší čas do začátku letního slunovratu, kdy přibývá měsíc a rostliny jsou v kondici.

Před 2 týdny 15:16

Co pacient řeší u právníka? Odmítnutí lékařské péče i špatně nasazenou korunku

Zdravotnické právo je obor, který se dotýká zdravotnické problematiky jak ze strany pacientů, tak lékařů. Podle pardubické advokátky Zuzany Sůvové se pacienti nejčastěji ptají na to, jak jednat s lékaři, čeho se mohou domáhat, na jaké informace mají právo nebo kdy má lékař právo je odmítnout.