- Podcasty
- Ranní Plus

Poslechněte si podcast: Bez ČT ambiciózní film těžko obstojí. Nedáte to bez ní dohromady, reaguje na snížení podpory Marhoul
Česká filmová akademie už v sobotu vyhlásí nejlepší filmy uplynulé sezóny, za týden pak následuje udělování cen americké Akademie filmového umění. Už od roku 1996 se ale do souboje o slavnou sošku žádný český film nedostal. Své místo však má na mnoha světových festivalech, ze kterých si i odnáší ceny. Jeden z největších producentů, Česká televize, však nedávno oznámil, že sníží objem své podpory na polovinu, filmaři ale mohou žádat o finance také Státní fond kinematografie.
Ranní Plus
Každé všední ráno od 6 do 9:30 a také v sobotu od 7 do 9:30 si můžete naladit živě vysílaný proud komentovaného zpravodajství s výrazným přesahem do publicistiky.
Náměstek Neděla: Zájem o sdílené energie je už nyní enormní. Návrh by se k vládě mohl dostat v dubnu
Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá novelu zákona o obnovitelných zdrojích OZE II, který by měl umožnit sdílet elektřinu v energetických společenstvích. Energii vyrobenou fotovoltaickými elektrárnami by tak mohli využívat i lidé, kteří nemají vlastní prostor pro umístění panelů. „Elektřina, která se vyrobí na střeše bytových domů a jde do jednotlivých bytů, není zatížena distribučním poplatkem,“ vysvětluje ředitel Pražského společenství obnovitelné energie Jaroslav Klusák.
Karvinsko zatěžuje dlouhá doba oddlužení i velké danění nízkých příjmů, míní sociolog Prokop
Petr Pavel je ve středu na návštěvě Karviné, kde se mimo jiné setká i s jejím primátorem Janem Wolfem (ČSSD). Mohli by například mluvit o velkém odlivu obyvatel z Karvinska nebo o sociální situaci ve městě.
Odklad projednání Istanbulské úmluvy není rozumný, reaguje na žádost čtyř resortů vládní zmocněnkyně
Ratifikace Istanbulské úmluvy v Česku pravděpodobně ještě potrvá. O další roční odklad jejího projednání totiž žádají čtyři ministerstva, konkrétně zemědělství, životního prostředí a práce a sociálních věcí vedená ministry za KDU-ČSL, a to kvůli možnosti najít dostatečnou politickou shodu před ratifikací. Odsun o rok podporuje taky ministerstvo kultury. Jak odklad vnímá vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková?
Ekonom: Víc peněz dostávají nákladnější, ne užitečnější obory. Vina je na straně vysokých škol
Akademičtí pracovníci v humanitních oborech jsou dlouhodobě placeni mnohem hůř než akademici z přírodních věd. Mzdy vyučujících na vysokých školách jsou tak často pod celorepublikovým průměrem. Dokáže úterní protest vyhlášený na vysokých školách situaci změnit?
Fischer: Vstřícná politika vůči Číně ovoce nepřinesla. Škoda Auto teď zvažuje odchod z čínského trhu
Poté, co Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila Jižní Koreu a jednala o dodávkách tamních léčiv, je nyní na návštěvě na Tchaj-wanu, kde se setkává s místní prezidentkou. Návštěvu v neděli ostře odsoudilo čínské velvyslanectví v Praze, podle kterého Pekarová Adamová porušila český závazek ctít politiku jedné Číny a úmyslně poškodila politický základ česko-čínských vztahů.
Končí úřednický ping-pong. Spolupracovali jsme, aby se stavební řízení zrychlilo, říkají poslanci
Sněmovna v pátek projednala novelu stavebního zákona. Vláda i opozice se shodly na nutnosti zrychlení a zjednodušení řízení. „Bude pouze jedno povolovací řízení, na kterém v systému bude pouze jedno odvolání do vyšší instance. V zákoně byly zachovány i pevně stanovené lhůty,“ popsal obsah novely ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Nyní bude stačit podat jen jednu žádost, navíc se zkrátí čekací lhůty, povolení by mělo být možné získat už po třiceti dnech.
Kovářová ze STAN: Pokud s důchody něco neuděláme, do pěti let narazíme na dluhovou brzdu
Vláda chce kvůli zadlužení státu zpomalit růst penzí. Od ledna příštího roku by tak měl být omezen růst důchodů na třetinu růstu reálných mezd místo dosavadní poloviny. „Koalice se shodla na potřebě zajistit důstojné penze i pro generace dnešních čtyřicátníků a mladších, zároveň je třeba mít udržitelné veřejné finance,“ vysvětluje postup kabinetu místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN).
Velvyslanec Landovský: Čína by se ráda viděla jako mírotvorce. To je ale neslučitelné s pomocí Rusku
Čínský prezident Si Ťin-pching se ve středu vrací z návštěvy Moskvy, která byla jeho první cestou po znovuzvolení. Do Ruska, kde strávil tři dny, odjel krátce poté, co mezinárodní soudní dvůr vydal zatykač na prezidenta Vladimira Putina. Začne Čína pomáhat Rusku v jeho agresi na Ukrajině?
Loňský zisk ČEZu by měl stát použít na vykoupení menšinových akcionářů, soudí poslanec Kolovratník
Zisk elektrárenské společnosti ČEZ meziročně stoupl, a to o celých 80,7 miliard korun. Stát, který je většinovým akcionářem a ve firmě vlastní 70procentní podíl, podle poslance Romana Bělora z vládního hnutí STAN prostředky použije na pokrytí části schodku státního rozpočtu.
Německá diplomacie bude feministická. „Roli to bude hrát i ve válce na Ukrajině,“ říká zmocněnkyně
Středolevá vláda kancléře Olafa Scholze představila nový směr německé diplomacie – feministický. V čem tato nová politika bude spočívat? Zeptali jsme se zmocněnkyně pro lidská práva, mezinárodní rozvoj a sociální záležitosti německého ministerstva zahraničních věcí Helgy Barthové.