Vybrali jsme pro vás
Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Betlém na Skřivánčí stezce v Jablonci už má přes 40 postav. Autor je vyřezává motorovou pilou

Řezbář Tomáš Gärtner už vyrobil jedenáct dřevěných betlémů. Ve svém ateliéru v jablonecké Skřivánčí stezce je motorovou pilou vyřezává od roku 2010.

02:30

Vybrali jsme pro vás

Vydává: Český rozhlas

Naši redaktoři pro Vás každý den chystají zajímavé reportáže, navštěvují zajímavá místa, sledují důležité kauzy a zpovídají zajímavé osobnosti. 

Web

Včera 02:31

Z branky jsem sledoval, jak posunují, lokomotiva jezdila až k naší zahradě, vzpomíná Jan Luštinec

Emeritní ředitel jilemnického muzea Jan Luštinec, úspěšný autor a držitel Pocty hejtmana Libereckého kraje 2022, s kolektivem dokončil novou knížku věnovanou lokálce Martinice – Jilemnice – Rokytnice. O unikátní železnici se čtenáři dozví i dosud nepublikované informace.

Před třemi dny 02:09

TULka pořádala soutěž pro žáky a studenty z několika krajů. Nej 3D model byl z Mnichova Hradiště

Soutěž o nejlepší technický výukový model zhotovený 3D tiskem uspořádala strojní fakulta liberecké technické univerzity. Do finále se probojovalo osm týmů ze středních a vyšších odborných škol.

Před týdnem 02:30

Výroba mýdla je návyková, dejte si pozor, propadnete té vášni, směje se paní Mirka

Přírodní suroviny, fantazie a splněný sen jsou hlavní ingredience, které při výrobě mýdel používá Miroslava Priščáková z Liberce. Mýdla jí tak učarovala, že opustila jistotu stálého zaměstnání a založila Mirčinu mýdlárnu.

Před týdnem 02:51

Plazmový reaktor, který z odpadu vyrobí energii. Sám jí spotřebuje jen čtvrtinu

Firma z Dubé uvedla na trh reaktor pro plazmové zplynování odpadů. Jde o bezemisní technologii, která umí těžko recyklovatelné materiály proměnit na užitečné látky. Třeba palivo pro výrobu energie.

Před týdnem 02:30

Mučil primář Pluhař řeholníky? Napoví výstava v semilském muzeu

Padesátá léta patří mezi temné stránky naší novodobé historie a platí to i o Semilech. V tamní nemocnici bylo tehdy jedno oddělení vyčleněno pro akci K, v rámci které tam byli internováni řeholníci a údajně i mučeni. Jejich osudy odkrývá nová výstava Pojizerského muzea a galerie v Semilech.

Před 2 týdny 02:17

Nestává se, že by místo u chalupy Václava Havla na Hrádečku bylo o 17. listopadu delší čas opuštěné

Lidé v Česku si připomínají události 17. listopadu let 1939 a 1989, Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Na bývalého prezidenta Václava Havla, jednu z klíčových osobností sametové revoluce podzimu 1989, se každoročně vzpomíná také u jeho chalupy na Hrádečku na Trutnovsku.

Před 2 týdny 02:29

Chodí tam, odkud jiní utíkají. A musí mít řádnou fyzičku. Kolik váží výstroj hasičů při zásahu?

Zasahují u požárů, dopravních nehod, povodní. Není proto divu, že profesionální i dobrovolní hasiči musí mít kvalitní výstroj, která je chrání. Ale také něco váží, a tak je vlastně omezuje.

Před 2 týdny 02:06

Není důvod ježka „zatýkat“ a nosit do záchranné stanice. Umí zazimovat, upozorňují ochránci zvířat

Liberecká záchranná stanice pro volně žijící zvířata Archa přijala za celý rok zhruba sto ježků. Lidé je začali nosit už v zimě, kdy zvířata přišla o zimoviště, nebo byla nemocná.

Před 2 týdny 02:39

Prodejci vánočních ozdob z Libereckého kraje dokončují poslední výrobky pro adventní trh

Advent ještě sice nezačal, ale prodejci vánočních ozdob mají už teď asi nejnáročnější období roku. Kompletují balíčky, odesílají objednávky a chystají stojany v obchodech.