Výlety
Před třemi dny

Poslechněte si podcast: Beskydský hřeben Gruň nabízí krásné výhledy na blízké i vzdálené hory. A v noci úplně tmavou oblohu

V Moravských Beskydech se můžete vydat na hřeben jménem Gruň. Jeho název pochází z řeči horských pastevců z Rumunska, kteří se usadili v části Beskyd. Označoval odlesněný horský hřeben, přeměněný na rozsáhlé pastviny. A přesně tak vypadá beskydský Gruň dodnes. Kdysi býval hojně obydlený, dnes se po něm vydávají hlavně turisté, kteří tam najdou řadu zajímavostí. Například Švarnou Hanku.

03:20

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Web

Včera 03:20

U jihočeského Holkova si můžete projít část trasy někdejší věhlasné koněspřežné dráhy

Určitě jste slyšeli o tom, že někdo koupil zříceninu tvrze, faru nebo vojenský bunkr a začal památku opravovat nebo v ní udělal muzeum. Ale slyšeli jste o tom, že si někdo za podobným účelem koupil most a kus trati bývalé železnice? V tomto případě slavné koněspřežné dráhy z Českých Budějovic do Lince? Díky tomu se dnes můžete vydat na nejstarší železniční most v kontinentální Evropě a na dochovanou část někdejší trasy koňky u jihočeského Holkova.

Před dvěma dny 03:07

Pohádkový les v Teplicích v Čechách je rájem pro děti. Nabízí i výhled na okolní kopce a Krušné hory

Výletním místem pro rodiny s dětmi a zároveň i pro milovníky krásných výhledů je Pohádkový les v Teplicích v Čechách v Ústeckém kraji. Nachází se na návrší jménem Janáčkovy sady, jen malý kousek od centra města.

Před třemi dny 02:54

Fara ve Vidžíně bývala tvrzí německých rytířů. Dnes zve na prohlídku a v budoucnu i za kulturou

Zámecká fara Vidžín stojí na malém vršku v obci Vidžín nedaleko města Úterý v Plzeňském kraji. Do jejího areálu se vchází vysokými vraty a za nimi je možné obdivovat několik staveb a upravenou zahradu. Počátek tohoto místa spadá do roku 1233. A byl to i rok, kdy toto místo i s přilehlými obcemi prodala královna Konstancie klášteru Teplá. Tehdy šlo ještě o opevněnou tvrz německých rytířů.

Před čtyřmi dny 03:17

Do Úpice v Podkrkonoší se můžete vydat za rodinou Čapkových. Čekají vás pohádky i národopis

Úpice je malé městečko v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji. Své dětství a mládí tam od roku 1890 prožívaly děti Antonína a Boženy Čapkových: Helena, Josef a Karel. Místní si toho velmi považují a slavnou rodinu tu na řadě míst připomínají. Městečko se totiž díky Karlu Čapkovi stalo i pohádkovým.

Před pěti dny 03:30

Ve Vodním domě Hulice vám představí různé tváře vody. A umožní vám relaxovat pod vodní hladinou

V těsné blízkosti vodní nádrže Švihov, která vznikla na řece Želivce před soutokem se Sázavou nedaleko středočeských Hulic, stojí Vodní dům. Moderní expozice představuje dvě tváře vody. Jednak jako životní prostředí vodních rostlin a živočichů, jednak jako nezbytnou podmínku našeho života.

Před šesti dny 02:57

Střed Evropy je podle Járy Cimrmana v Havlíčkově Brodě. Označuje ho velký plechový trychtýř

Stejně jako Česká republika, má i Evropa hned několik svých geografických středů. Jeden z nich vypočítal známý český génius Jára Cimrman. Nachází se na Vysočině, na jedné zahradě v centru Havlíčkova Brodu. Od roku 2002 ho označuje ho skoro tři a půl metru vysoký trychtýř.

Před týdnem 02:32

Vizovickým vrchům dominuje hora Klášťov. Kolují o ní pověsti o čertech i čarodějích

Klášťov je nejvyšší hora Vizovických vrchů. Tyčí se u obcí Vysoké Pole a Bratřejov ve Zlínském kraji. V době Velké Moravy představoval centrální hradisko pro celou oblast jižního Valašska. Hora je navíc opředena četnými legendami.

Před týdnem 03:28

Sochař František Bílek patřil k nejoriginálnějším českým umělcům. Vilu na Hradčanech si sám navrhl

Sochař a grafik František Bílek si na začátku 20. století nechal v Praze na Hradčanech, nedaleko Pražského hradu, poblíž Chotkových sadů postavit vilu. Originální stavba byla nepřehlédnutelná díky svému tvaru i použitému materiálu, kterým byly režné cihly a kámen. Dnes je částečně schovaná za vzrostlými stromy, ale originálem zůstává ve všech směrech i nadále.

Před týdnem 03:30

Naučná stezka z Prachovic do Vápenného Podolu vede kolem největšího lomu východních Čech

Dosud činný kamenolom v Prachovicích na Chrudimsku v Pardubickém kraji patří mezi nejrozlehlejší v celém Česku. Jak funguje a co ukrývá? To můžete zjistit, pokud se vydáte na unikátní naučnou stezku, která ho lemuje. Pokud budete mít štěstí, můžete z bezpečné vzdálenosti sledovat dokonce i odstřel kamene.