Houpačky
26. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Berme ji jako rodiče vážně. Já bych to znovu zažít nechtěl, říká dětský psycholog o první lásce

Láska nás většinou provází celým životem. Co ale ta první? Jak se pozná? A jak s ní zacházet? „Měli bychom ji brát vážně. Každá taková zkušenost nás naučí, jak reagovat na druhé,” vysvětluje rodičům v Houpačkách dětský psycholog Václav Mertin.

19:20

Houpačky

Vydává: Český rozhlas

Houpačky jsou magazín pro aktivní rodiče, který každý týden nabízí diskuse o dětech, mateřství, otcovství, rodině a životním stylu s lékaři, psychology, poradci i rodiči, kteří vypráví své příběhy.

Web

Před třemi dny 42:01

Když jsem na porodním sále viděla její slzy, začala jsem se bát, že nám to dítě nedá

„České právo náhradní mateřství neupravuje. Smlouva, ústní nebo písemná, není vymahatelná. Navzdory tomu, že právníci tyto dohody s rodiči sepisují, navzdory tomu, že kliniky tyto dohody vyžadují, jsou úplně k ničemu. Je to osnova, co se bude dít. Ale když jedna nebo druhá strana ty podmínky nesplní, je to nevymahatelné. Právně je matkou ta, co dítě porodila,“ říká Silvie. Před časem jí a jejímu muži porodila dceru náhradní matka.

Před týdnem 28:24

Na setkání s čertem potřebujete bezpečný prostor. Pokud dítě o setkání stojí, říká psychoterapeut

„Děti jsou mnohem bezbrannější než dospělí. I my máme z něčeho obavu nebo nejistotu, z něčeho máme strach a z něčeho máme hrůzu. A když cítíme hrůzu, je to psychicky zraňující, ten pocit se nám vrací, můžeme mít trauma. A pak se z toho sbíráme, někdy velmi dlouho,“ vysvětluje psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek možné úskalí mikulášské tradice.

Před 2 týdny 28:41

Umíme vypiplat dítě, které se narodí ve 23. týdnu. Je to ale v jeho zájmu? ptá se neonatoložka

„Snažíme se, aby i předčasně narozené děti mohly mít po narození adaptaci na těle matky a ne v inkubátoru. Je potřeba změnit myšlení. Že to nejsou neonatologové, kteří pečují o dítě, a porodníci, kteří pečují o matku. Ale že společně pečujeme o diádu matka-dítě, které se nemají rozdělit,“ říká neonatoložka Blanka Zlatohlávková, která se v oboru pohybuje od 80. let.

Před 3 týdny 27:45

Jestli žena zažívá potrat třetího vymodleného dítěte, chci to vědět, říká porodní bába

„Víc než dřív mohou teď ženy využít možnost, že potom, co dítě v rané fázi těhotenství odejde, nejdou do nemocnice na instrumentální revizi a čekají na spontánní potrat. Znám ale i ženu, která zažila obě varianty, v nemocnici i doma, a obě byly špatně. Za mě to bylo tím, že neměla vedle sebe oporu. I k potratu, stejně jako k porodu, je třeba mít někoho, o koho se budeme moct opřít. Ať už je to pátý týden, nebo čtyřicátý,“ říká o zkušenosti s potratem Alžběta Samková.

9. listopad 2023 23:19

Marihuana i alkohol zůstávají, mění se forma jejich užívání, říká ředitelka Národní odvykací linky

„Cítíme se za děti odpovědní, a když zjistíme, že je problém, chceme to rychle zachránit. Nejtěžší je zastavit se, nadechnout se a podívat se na situaci z venku,“ říká Zuzana Hrzalová, vedoucí Národní linky pro odvykání. „Naskakujeme do akce, ale přitom by bylo nejdřív potřeba začít s dítětem komunikovat.“

1. listopad 2023 30:11

Kdo je hodný? Kdo je zlý? Nejlepší otázky jsou ty, jejichž odpovědi nenajdete na internetu

Do Houpaček přišla Barbora Fialová a Jiří Bartoník, nakladatelé a lektoři z platformy Pink Box, která seznamuje děti s filozofií. „Jde o otázky, na které neexistuje přesná odpověď, které si nezodpovíte hledáním na internetu,“ říká Jiří Bartoník. „Ze světa pohádek mě třeba napadá filozofická otázka, jestli byl vlk v Červené Karkulce hodný, nebo zlý. Na to se děti často ptají – jestli je někdo hodný, nebo zlý.“

25. říjen 2023 23:50

Výsledky jsou dvakrát horší, než jsme čekali, říká spoluautor výzkumu o duševním zdraví mladých lidí

„Výsledky nás hodně překvapily. Odhady Světové zdravotnické organizace předpovídají zátěž duševního onemocnění u jednoho z pěti dětí. Nám vyšla dvojnásobná čísla,“ říká výzkumník Matěj Kučera, který se svými kolegy z Národního ústavu duševního zdraví otestoval šest tisíc žáků devátých tříd z celého Česka.

18. říjen 2023 30:01

Na první konzultaci s lékařem nebyla přítomná žádná naděje. Padaly věty, že nemůžeme dělat vůbec nic

„Představte si nejhorší možný scénář. My byli takoví, že jsme věřili v to nejlepší. Že nám dají cvičení, lék, že to syn dožene. A najednou se před vámi otevře černá jáma a vy spadnete na úplné dno. Na první konzultaci s lékařem nebyla přítomná žádná útěcha ani podpora. Padaly tam věty, že nemůžeme dělat vůbec nic,“ vzpomíná Lenka Hajgajda na moment, kdy se dozvěděla, že její syn má Angelmanův syndrom.

11. říjen 2023 27:22

Vítejte v klubu frustrovaných rodičů. V Česku chybějí školky, spolek Sto skupin se to snaží změnit

„Teď máme dvě desítky dětských skupin a jednu lesní školku, jsme ve všech krajích kromě Jihočeského. Otevírat budeme klasickou školku registrovanou u ministerstva školství. Když poptávka dává smysl a jsou prostory, otevíráme školičku do třech měsíců,“ říká Jindřich Fialka, zakladatel platformy Sto skupin.

4. říjen 2023 28:20

V komunikaci tříletého dítěte by už měla být nějaká slova, aspoň citoslovce, říká klinická logopedka

„První nápovědy, že něco není v pořádku, dostávají rodiče od pediatra kolem třetího roku. Někdy přicházejí až v pěti letech věku dítěte,“ říká klinická logopedka Šárka Bocianová. „Často si na to, že je nějaký problém, přijde rodič sám. To je velká chyba. Mnohem lepší by bylo, kdyby klinický logoped dělal například preventivní prohlídku.“