10. květen 2022

Poslechněte si podcast: Benátské bienále je letos bez české účasti. Československý pavilon je v dezolátním stavu

Podle Markéty Kaňkové je škoda, že NG v Praze a Slovenská národní galerie nebyly schopné zajistit během rekonstrukce společného pavilonu pronájem jiných prostor: „Máme talentované umělce, kteří chtějí a měli by prezentovat své nápady na prestižní světové akci, ale aktuálně nemají kde.“ Rychlá rekonstrukce by byla vhodná i proto, že pavilon je na luxusním místě, kolem kterého projde nejvíce návštěvníků, doplňuje Pavla Melková. A co si letos v Benátkách určitě nenechat ujít?

26:21

Akcent

Vydává: Český rozhlas

Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách. 

Web

23. červen 2022 26:10

Snové světy. Češi na milánském Trienále objevují design budoucnosti, navazují na Kaplického i Toyen

Saša Michailidis mluví s Helenou Koenigsmarkovou, ředitelkou Uměleckoprůmyslového musea v Praze, a kurátorem Adamem Štěchem. „Jeho“ kreativní kolektiv OKOLO připravil pro milánské Trienále designu a architektury výstavu k současnému fenoménu tzv. dreamscapes, snových fiktivních interiérů. Proč nakonec vybrali pouze díla zahraničních autorů? Na co navázali a v čem je expozice přelomová?

22. červen 2022 25:28

Stoppardova stopa ve Zlíně. Britský dramatik českého původu řeší s humorem problémy soudobého světa

Saša Michailidis mluví s Michaelem Žantovským, ředitelem Knihovny Václava Havla, a Vladimírem Fekarem, dramaturgem Městského divadla Zlín. Britskému dramatikovi Tomu Stoppardovi bude 3. července 85 let, Knihovna VH představila vydání jeho her. V čem tkví jejich výjimečnost? A které z nich by chtěli v jeho rodném Zlíně inscenovat? Proč české publikum se Stoppardovými texty někdy zápasí?

21. červen 2022 26:08

Národní knihovna volně zpřístupnila své databáze. Co nám přinesou a proč bychom je měli chtít?

Saša Michailidis se ptá Lenky Maixnerové z Národní knihovny ČR a Vojtěcha Dostála z neziskové organizace Wikimedia Česká republika. Zpřístupnění knihovních databází pod veřejnou licencí CC0 je obrovským pokrokem ve sdílení dat. Povede například ke zkvalitnění informací v internetové encyklopedii Wikipedie nebo pomůže při vývoji užitečných mobilních aplikací. Měly by o otevřená data usilovat i další paměťové instituce? A co na to česká legislativa?

20. červen 2022 22:57

Pražská vlaková nádraží – poetická místa uprostřed majetkoprávní divočiny. Oživit je může umění

Saša Michailidis se ptá Dana Merty, ředitele Galerie Jaroslava Fragnera, pořádající Landscape festival, a kurátorek Festivalu m3/Umění v prostoru Dagmar Šubrtové a Ivy Mladičové. Upravovat nádraží a okolní krajinu je v Česku složitější než v jiných západních zemích, umělecké instalace ve veřejném prostoru tu podléhají zdlouhavému a často frustrujícímu procesu schvalování. Jak se na tom podepsala 90. léta? A jak by se mohlo proměnit okolí pražských nádraží?

17. červen 2022 23:13

Výběr týdne: Festival graffiti, divadla v ohrožení, Rychlé šípy v novém komiksu, Anthropoid ve filmu

Saša Michailidis mluvil se svými hosty o tuzemském streetartu a graffiti, ze kterého už je byznys, což dokazuje festival Wall Street Prague. Profesionální i nezávislá divadla končí sezónu ještě ovlivněnou covidem, některá možná čeká krach. Současní komiksoví ilustrátoři nabízejí nové příběhy Rychlých šípů, sešity se hodí na cesty. Před 80 lety zahynuli parašutisté, kteří zaútočili na Heydricha, připomněli jsme filmová zpracování Operace Anthropoid.

15. červen 2022 25:22

Rychlé šípy stále táhnou. Vycházejí nové příběhy

Saša Michailidis mluví s Romanem Šantorou ze Skautské nadace Jaroslava Foglara a kreslířem komiksů Nikkarinem. Nakladatelství Albatros začalo znovu vydávat sešity Rychlých šípů – původní komiksy doplňují nové příběhy ze současnosti. Snahou je zdůraznit význam přátelství a pobízet děti k aktivnímu způsobu života tak, jak to parta Rychlých šípů vždycky dělala. Proč dbát na jejich odkaz? A kdy se animovaný Rychlonožka proběhne po televizní obrazovce?

14. červen 2022 27:32

Divadla jsou bez peněz. Některá čeká konec

Saša Michailidis mluví s Lenkou Havlíkovou, předsedkyní Asociace nezávislých divadel a Lukášem Průdkem, zástupcem Asociace profesionálních divadel. Lidé v sektoru kultury jsou po covidu vyčerpaní, dělali všechno proto, aby neztratili diváky. Propad financí je ale vážný. Proč se některým souborům nevyplatí hrát i v létě? A proč je pro profesionální divadla prioritou zákon o veřejné kulturní instituci a pro nezávislé soubory právní status umělce?

13. červen 2022 25:23

Léto bude v Praze ve znamení streetartu a graffiti

Saša Michailidis mluví s historikem umění a kurátorem Radkem Wohlmuthem a writerem Michalem Škapou. Od června do září můžete navštívit první ročník festivalu Wall Street Prague, během kterého vznikne v Praze pět muralů, tedy velkoformátových maleb ve veřejném prostoru. Proč lidi velkoformáty baví? Jak naopak funguje graffiti v galerii? A kteří etablovaní writeři vystavují v Galerii Villa Pellé?

10. červen 2022 26:14

Výběr týdne: Kauza orloj žije, obchodní dům Máj, Italové na Světu knihy, zachrání bedňáci festivaly?

Pozměněná vyobrazení na kalendáriu Staroměstského orloje budí silné emoce, kauzy si všímají i v zahraničí. Rekonstrukce obchodního domu Máj na pražské Národní třídě zahájena, jak takovou budovu z doby socialismu přizpůsobit nárokům současného zákazníka? Čestným hostem Světa knihy je Itálie, jaká je současná italská literární scéna? Pořadatelé letních hudebních festivalů nemají technický personál, hledají bedňáky.

10. červen 2022 26:14

Výběr týdne: kauza kalendárium na Staroměstském orloji, rekonstrukce socialistického obchodního domu Máj, Italové na Světu knihy, letní hudební festivaly hledají bedňáky

Moderuje Saša Michailidis.