Ranní Plus
9. únor 2023

Poslechněte si podcast: Bek: Unijní lídři na summitu další balíček sankcí ani pomoci nezabalí. Vyšlou ale signály pro Komisi

Premiéři a prezidenti zemí EU na summitu v Bruselu projednají už desátý balíček pomoci Ukrajině. Tentokrát se k nim poprvé přidá i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který už vyjednával ve Velké Británii a Francii. Na jaká témata se lídři EU dnes zaměří? A jak by se mohla posunout evropská debata o migraci?

12:42

Ranní Plus

Vydává: Český rozhlas

Každé všední ráno od 6 do 9:30 a také v sobotu od 7 do 9:30 si můžete naladit živě vysílaný proud komentovaného zpravodajství s výrazným přesahem do publicistiky.

Web

Včera 12:59

Fischer: Vstřícná politika vůči Číně ovoce nepřinesla. Škoda Auto teď zvažuje odchod z čínského trhu

Poté, co Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila Jižní Koreu a jednala o dodávkách tamních léčiv, je nyní na návštěvě na Tchaj-wanu, kde se setkává s místní prezidentkou. Návštěvu v neděli ostře odsoudilo čínské velvyslanectví v Praze, podle kterého Pekarová Adamová porušila český závazek ctít politiku jedné Číny a úmyslně poškodila politický základ česko-čínských vztahů.

Před čtyřmi dny 12:44

Končí úřednický ping-pong. Spolupracovali jsme, aby se stavební řízení zrychlilo, říkají poslanci

Sněmovna v pátek projednala novelu stavebního zákona. Vláda i opozice se shodly na nutnosti zrychlení a zjednodušení řízení. „Bude pouze jedno povolovací řízení, na kterém v systému bude pouze jedno odvolání do vyšší instance. V zákoně byly zachovány i pevně stanovené lhůty,“ popsal obsah novely ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Nyní bude stačit podat jen jednu žádost, navíc se zkrátí čekací lhůty, povolení by mělo být možné získat už po třiceti dnech.

Před pěti dny 11:02

Kovářová ze STAN: Pokud s důchody něco neuděláme, do pěti let narazíme na dluhovou brzdu

Vláda chce kvůli zadlužení státu zpomalit růst penzí. Od ledna příštího roku by tak měl být omezen růst důchodů na třetinu růstu reálných mezd místo dosavadní poloviny. „Koalice se shodla na potřebě zajistit důstojné penze i pro generace dnešních čtyřicátníků a mladších, zároveň je třeba mít udržitelné veřejné finance,“ vysvětluje postup kabinetu místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN).

Před šesti dny 12:08

Velvyslanec Landovský: Čína by se ráda viděla jako mírotvorce. To je ale neslučitelné s pomocí Rusku

Čínský prezident Si Ťin-pching se ve středu vrací z návštěvy Moskvy, která byla jeho první cestou po znovuzvolení. Do Ruska, kde strávil tři dny, odjel krátce poté, co mezinárodní soudní dvůr vydal zatykač na prezidenta Vladimira Putina. Začne Čína pomáhat Rusku v jeho agresi na Ukrajině?

Před týdnem 12:34

Loňský zisk ČEZu by měl stát použít na vykoupení menšinových akcionářů, soudí poslanec Kolovratník

Zisk elektrárenské společnosti ČEZ meziročně stoupl, a to o celých 80,7 miliard korun. Stát, který je většinovým akcionářem a ve firmě vlastní 70procentní podíl, podle poslance Romana Bělora z vládního hnutí STAN prostředky použije na pokrytí části schodku státního rozpočtu.

Před týdnem 04:57

Německá diplomacie bude feministická. „Roli to bude hrát i ve válce na Ukrajině,“ říká zmocněnkyně

Středolevá vláda kancléře Olafa Scholze představila nový směr německé diplomacie – feministický. V čem tato nová politika bude spočívat? Zeptali jsme se zmocněnkyně pro lidská práva, mezinárodní rozvoj a sociální záležitosti německého ministerstva zahraničních věcí Helgy Barthové.

Před týdnem 13:41

Forenzní genetik: Na Ukrajině je třeba zdokumentovat činy, pro které budou pachatelé později souzeni

Poté, co mezinárodní trestní soud minulý týden vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, se v pondělí v Londýně sejdou ministři spravedlnosti z několika zemí, aby mluvili o možnostech potrestání válečných zločinů spáchaných Ruskem na Ukrajině. Těm se mimo jiné věnuje i nedávno zveřejněná zpráva Rady OSN.

Před týdnem 07:17

Špicar: Při zavádění plánu zelené ekonomiky budou muset platit limity, aby velké státy neměly výhodu

Evropská komise představila plán reagující na rozsáhlou podporu podnikům v transformaci na ekologičtější výrobu v USA. Program na přechod k zelené ekonomice má zajistit větší soběstačnost unijních států. Do roku 2030 by se tak v Evropě mělo vyrábět minimálně 40 % klíčových technologií pro produkci obnovitelné energie. „Návrh je zcela jistě správný a ambiciózní, problém ale vidím v podobnosti EU a České republiky,“ uvažuje Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.

Před týdnem 12:44

Analytik: Vztahy Česka s Polskem jsou na mimořádně dobré úrovni, a to hlavně díky pomoci Ukrajině

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zamířil na další návštěvu zahraničí. V Polsku se sešel se svým polským protějškem Andrzejem Dudou a dalšími vrcholnými ústavními činiteli. Polsko je tak druhou zemí, kterou nový prezident navštívil po své inauguraci. Podle hlavního analytika Hospodářských novin, Martina Ehla, přispěl Pavel k prohloubení vzájemných vztahů už samotným avizováním cesty do země, hned po tradičním Slovensku.

Před 2 týdny 07:45

Znárodňujeme rizika a privatizujeme profity, říká ke krachu dvou amerických bank historik Lukeš

„Spojené státy udělají cokoliv, co bude nutné, aby podpořily banky,“ slíbil tamní prezident Joe Biden po tom, co pád dvou bankovních domů vyvolal pochybnosti o tamní finanční stabilitě. Krátce před jeho prohlášením se úřady zaručily, že budou garantovat všechny vklady Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank, které koncem týdne zkrachovaly. Američané si podle prezidenta můžou být jistí, že jejich bankovní systém je bezpečný.